יותר ממניות וזהב: מחקר גילה - השקעה ב"לגו" היא הרווחית ביותר

מבדיקת 2,300 ערכות לבנים צבעוניות שנמכרו ברשת, עלה כי משחק הילדים המוכר מניב תשואות מרשימות - הרבה יותר מהשקעות בבורסה: "אנשים אוהבים רטרו, ומוכנים לשלם על זה"

אם מצאתם את עצמכם מתלבטים איפה לשים את הכסף שלכם - מניית "אמזון", "טבע", אגרות חוב או זהב – כדאי לחפש דווקא במקום פחות צפוי: משחקי לגו.

חוקרת בבית הספר הגבוה לכלכלה באוניברסיטת המחקר הלאומית ברוסיה קיבלה השראה מערכות הלגו של בנה, חקרה ומצאה – השקעה בערכות הלבנים הצבעוניות יכולה להניב רווחים מרשימים הרבה יותר מהשקעה במניות האטרקטיביות ביותר. "יש חזרה לרטרו", הסביר אמיר אייל, יו"ר קבוצת ההשקעות "אינפיניטי". "אנשים אוהבים את ההיסטוריה, זה עושה להם תחושות של כמיהה וגעגועים, ועל זה מוכנים לשלם".

 טירת שר הטבעות מלגו
 

טירת שר הטבעות מלגו (חדשות 13 )

 

המחקר ניתח את המחירים של 2,300 ערכות לגו ישנות שנמכרו באינטרנט ב-20 השנים האחרונות, וגילה כי הן הניבו תשואה של 11 אחוזים בשנה. "אם המוצרים במצב טוב ונשמרים בצורה טובה, גם הערך שלהם יכול לעלות עם הזמן", הסביר אייל.

מתברר שבאפיק ההשקעה הזה, הגודל מאוד קובע. לפי המחקר, קופסאות הלגו הקטנות, שמכילות עד כמאה חתיכות, הניבו תשואה של 22% - הרבה יותר מאלה הבינונית והגדולות, עם מאות ואלפי חתיכות, שנעו בין 7 ל-12 אחוזים. ערכות ייחודיות ונדירות יותר, למשל אתרים מ"הארי פוטר" ו"שר הטבעות", מוערכים בשווי גבוה. 

לא כולם אוהבים את היצירתיות של החוקרת, והביקורת מגיעה בעיקר סביב הניסיון להתאים מודלים כלכליים מוכרים של עולם ההשקעות לעולמות אחרים לגמרי. "אני לא רואה את 'לגו' מונפקים בבורסה. אני לא חושב שחברה שמכניסה 37 מיליארד דולר בשנה תונפק בבורסה שלא לצורך כי היא מונופול, ומונופול כמו שהוא מרוויח מהכול".