"לא צפויים אישומים נגד יתר הנערים החשודים בטרור היהודי"

גורם המעורה בתיק מסר כי ראש הישיבה בה הנער לומד היה עד התביעה המרכזי לאחר שהפריך את האליבי שלו. בתוך כך, לא נמצאה תשתית לכתבי אישום נגד יתר הקטינים שנעצרו

גורם המעורה בפרשת הטרור היהודי, אמר היום (חמישי) לחדשות 13 לאחר הגשת כתב האישום בגין הריגת עאישה א-ראבי, כי לא צפויים אישומים נוספים נגד יתר הנערים שנעצרו בחשד למעורבות באירוע. זאת מכיוון שלא התגבשה תשתית ראייתית מספקת להגשת כתב אישום. כזכור, ארבעת הנערים שוחררו למעצר בית לפני כשבועיים - והחשוד המרכזי היה היחיד שנותר במעצר.

עוד אמר הגורם בעניינו של החשוד המרכזי, כי ראש הישיבה בה הנער למד היה עד התביעה המרכזי נגדו, לאחר שמסר עדות שהפריכה באופן משמעותי את האליבי שמסר הנער. כמו כן, בניגוד לטענות שהתפרסמו בתקשורת, אף תלמיד שמסר עדות בפני השב"כ לא טען כי הנער היה עמו בעת האירוע. 

הגורם התייחס גם לשרידי הדנ"א שנמצאו על הסלע שנזרקה לעבר א-ראבי – הראייה המרכזית נגד הנער, ואמר כי תוואי השטח בזירה נבחן באופן דקדקני, וכי מלבד הדנ"א של ההרוגה ושל בעלה שהדף ממנה את הסלע – נמצאו רק שרידי הדנ"א של  החשוד. ממצאים אלו יוצגו בהמשך בפני בית המשפט – כך לדברי הגורם. גזר הדין המקסימלי שעשוי הנער לקבל הוא 25 שנה, אך בשל נסיבות מקלות של המקרה – הוא לא צפוי לקבל את העונש המירבי.

 
 
 
עאישה א-ראבי
 

עאישה ראבי (סוכנות הידיעות "קורס")

 

לפני שעה קלה הוגש כתב אישום נגד הנער בן ה-16 מישיבת "פרי ארץ" שברחלים בגין הריגתה של תושבת הכפר בדיא עאישה א-ראבי, יידוי של אבן לעבר כלי תחבורה וחבלה במזיד ברכב בנסיבות מעשה טרור. אתמול פורסם כי הראיה המרכזית שנמצאת בידי שב"כ היא דגימת DNA של הנער שנמצאה על האבן בזירת האירוע. מעצרו של הקטין הוארך עד להחלטה אחרת.

על פי כתב האישום, בסוף השבוע בו נהרגה עאישה, בעת בילו את השבת בישיבה בה למדו, התמקמו הנאשם ותלמידים נוספים על גבעה הצמודה לשולי כביש 60, מטרים ספורים מהכביש שבין צומת רחלים לצומת תפוח. הנאשם אחז בידו סלע אשר משקלו קרוב לשני קילוגרם, במטרה לפגוע באמצעותו בנוסעי רכב ממוצא ערבי – מתוך מניע אידיאולוגי גזעני.

באותה עת נסעו עאישה א-ראבי, בן זוגה ובתם בת התשע בחלק זה של הכביש, בדרכם לביתם שבכפר בדיא. עם התקרבות הרכב זיהה הנאשם כי מדובר ברכב עם לוחית זיהוי פלסטינית, ויידה את הסלע בעוצמה לעבר שמשת הרכב הקדמית, במטרה לפגוע ביושבי הרכב, ותוך אדישות לאפשרות גרימת מותם.

  הפגנת מחאה בירושלים בעקבות מעצר הקטינים בפרשת הטרור היהודי
 

הפגנת מחאה בירושלים בעקבות מעצר הקטינים בפרשת הטרור היהודי (חדשות 13)

 

הסלע פגע בחלקה העליון הימני של שמשת הרכב הקדמית, ניפץ אותה, חדר אותה, ופגע בעוצמה אדירה ישירות בראשה של עאישה, וגרם לה לפגיעת ראש קשה וקטלנית – ממנה מתה לאחר מכן בבית החולים. בן זוגה של ההרוגה, הצליח שלא לאבד שליטה ברכב, המשיך בנסיעתו לכיוון צומת תפוח, תוך שהוא מפעיל אורות חירום מהבהבים. הוא הסיע את רעייתו במהירות למרפאה הפלסטינית הקרובה ביותר למקום, שם נקבע מותה. הפרקליטות ביקשה את המשך מעצרו של הקטין עד לתום ההליכים המשפטיים כנגדו.

אלמנה של עאישה א-ראבי, יעקוב אמר היום: "ב-99% הוא לא האשם היחיד. יש עוד שלושה או ארבעה אנשים שזרקו אבנים, אני יודע את זה. אני קיבלתי לפחות שלוש אבנים על הרכב. זה לא אבנים, אלא סלעים. אני לא הגעתי היום לבית המשפט כי אני לא רוצה לראות אותם, אני רוצה לשמור על הראש נקי".

אביו של הנער אמר בתום הדיון בבית המשפט: "אנחנו יודעים שהבן שלנו חף מפשע. האיש הפשוט ברחוב מבין מצוין שהבן שלנו חף מפשע. לצערנו, מוטיבציית יתר למצוא אשמים בכל מחיר הפכה אותנו לקורבן. יום אחד, זה ייקח זמן לצערנו, הבן שלנו יזוכה, אנחנו בטוחים ויודעים את זה, אבל מי ישיב לו את  שנות הנערות שיגזלו ממנו? מי ירפא את הלב השבור של המשפחה שלו, החברים שלו? מי ייתן את הדין על זה, את זה אנחנו לא יודעים. אנחנו חזקים ומקווים שנחזיק מעמד, אבל העוול זועק לשמיים".

עו"ד אמיר ברכה, המייצג את הנער מטעם ארגון חוננו, מסר בתגובה כי "דיברנו עם הקטין, הוא במצב רוח טוב. הוא עומד מאחורי חפותו. הוא חוזר ואומר שהוא לא עומד מאחורי האירוע הזה. אני חושב שהמדינה ורשות החקירה עשתה פה עוול – היא תקע את החץ ואז סימנה את המטרה. המדינה, במקום להגיע לחקר האמת ולזהות מי האדם שעשה את זה, פשוט סימנה את ישיבת רחלים כישיבה המוציאה ממנה רוצחים".  כמו כן הוסיף כי "מדובר בכתב אישום שעומד מעליו סימן שאלה גדול. הראיה המרכזית היא בעצם סוג של DNAעלום שאיננו ידועים כרגע מהו. חבל שהוגש כתב האישום, שמתבסס ועומד על רגל צולעת של DNA שספק אם יעמוד במבחן בית המשפט".