הלילה: אש נפתחה לעבר כוח צה"ל בגבול סוריה; אין נפגעים

לוחמים שפעלו במובלעת סמוך לגדר הגבול זיהו ירי לעברם והגיבו בירי, זאת בצל המתיחות בצפון לאחר שישראל תקפה השבוע מספר מתקנים בסוריה, ביניהם מתקן מודיעין איראני

המתיחות בצפון: ירי בוצע הלילה (חמישי) לעבר חיילי צה"ל שפעלו במובלעת סמוך לגדר הגבול עם סוריה. הלוחמים הגיבו בירי, לא היו נפגעים באירוע.

תקרית זו מגיעה בסיומו של שבוע מתוח בצפון המדינה בעקבות התקיפה הישראלית בסוריה בתחילתו. אתמול פרסמה חברת "ISI" צילומי לוויין שבהם ניתן לראות את תוצאות תקיפת מתקן מודיעין איראני בסוריה, במרחק של 40 ק"מ מרמת הגולן. בתמונה שצולמה מספר ימים לפני התקיפה ניתן לראות את הבניין עומד על תילו, ואילו בצילום שנלקח לאחר ההתקפה - נראה כי מחצית מהבניין קרס, וחלקו האחר ניזוק.  

 תוצאות התקיפה הישראלית על אתר מודיעין איראני בסוריה
 

תוצאות התקיפה הישראלית על אתר מודיעין איראני בסוריה ( ImageSat International ISI, https://www.imagesatintl.com/)

 

מוקדם יותר אתמול, משרד החוץ הרוסי גינה בחריפות את התקיפות הישראליות בסוריה, ואמר כי על ישראל להפסיק בכך או שתישא בתוצאות של דרדור האזור לעוינות. "לא שינינו את עמדתנו בנושא, שבנויה על עקרון של כבוד לחוק הבין-לאומי. ההתנהלות השרירותית של תקיפת טריטוריה של מדינה ריבונית אחרת, במקרה זה סוריה, צריכה להיפסק", אמרה דוברת משרד החוץ הרוסי, מריה זחרובה. "אנו סבורים כי התנהגות שגורמת לאווירה עוינת באזור, אינה משרתת את האינטרסים הלאומיים של אף מדינה במזרח התיכון, כולל ישראל. סוריה, שנפגעה רבות במהלך המלחמה בשטחה, לא יכולה להפוך לזירה שבה מיישבים סכסוכים גאו-פוליטיים. אנו קוראים לכולם לחשוב על טובת המזרח התיכון". 

 

כמו כן, דיווח העיתון הכוויתי "אל-ג'רידה" מפי "מקור יודע דבר" כי מסמך שהודלף מצבא סוריה מאשר קיום של כוחות איראניים בתוך רצועת ה-40 קילומטרים, ולמעשה מעיד כי הופר ההסכם האמריקני-רוסי-ישראלי שקבע את הרחקת האיראנים מהגבול עם ישראל. על פי הדיווח, קאסם סולימאני, מפקד כוחות "קודס" האיראניים במשמרות המהפכה, ביקר בכפר במחוז דרעא שבדרום סוריה, יומיים לפני שנורה מהאזור טיל הקרקע-קרקע לכיוון ישראל. 

 תקיפת סוללה ההגנה האווירית בסוריה
 

תקיפת סוללה ההגנה האווירית בסוריה (דובר צה"ל )

 

לטענת המקור, ביקורו של סולימאני נערך תחת מעטה של חשאיות וארך כשעתיים, מהשעה 20:00 עד השעה 22:00 בלילה. נוסף לכך, טען המקור כי האיראנים חדרו לעומק רצועת ה-40 קילומטרים כדי לבנות ולבסס את נוכחותם הצבאית בדרום סוריה, זאת על מנת שיוכלו לפתוח בחזית נגד ישראל אם זו תתקוף את איראן או אם יפרוץ עימות בינה לבין חזבאללה.

לפי הדיווחים, בלילה שבין שני לשלישי נערכה ישיבה של המועצה לביטחון לאומי של איראן, שם הציג סולימאני דוח על ההפצצה הישראלית ועל ביקורו בסוריה. סולימאני אמר בישיבה כי הרוסים הודיעו לאיראנים על המטרות שישראל הולכת לתקוף חצי שעה לפני תחילת התקיפה, וכך הספיקו האיראנים לפנות את מוצביהם. זו הסיבה לכך שלא היו לדבריו אבידות מבין הכוחות האיראנים או בעלי-בריתם בהתקפה, אלא רק מספר פצועים.

עוד טען סולימאני כי הדרך היחידה להפסיק את הפעולות הישראליות היא להגיב "בשלושה טילים על כל טיל שתירה ישראל" ולנסות ולהפיל את המטוסים הישראליים. סולימאני הוסיף כי יש ללחוץ על ממשלת סוריה שתגיב לישראל, במיוחד לאחר שראש הממשלה בנימין נתניהו לקח אחריות על התקיפה בסוריה –  דבר המעניק לסוריה את זכות התגובה לפי החוק הבין-לאומי. לדעתו של סולימאני, תגובה בשטח ישראל על התקיפות בסוריה תביא לנפילתו של נתניהו בבחירות הקרובות ואם לא תהיה תגובה, נתניהו ימשיך להסלים את המצב עד לניצחונו בבחירות. 

 תקיפת חיל האוויר בדמשק (ארכיון)
 

תקיפת חיל האוויר בדמשק (חדשות 13 )

 

כאמור, בתחילת השבוע תקף חיל האוויר הישראלי מטרות של כוח קודס האיראני בשטח סוריה, וכן סוללות הגנה אווירית סוריות. זאת בתגובה לירי טיל קרקע-קרקע משטח סוריה לכיוון הגולן אתמול בשעות הצהריים. במסגרת התקיפה נתקפו מטרות צבאיות השייכות לכוח קודס בסוריה, ובהן אתרים לאחסון אמצעי לחימה ובמרכזם אתר בשדה התעופה דמשק בין לאומי, אתר מודיעין איראני ומחנה אימונים איראני.

"במהלך התקיפה בוצע ירי של עשרות טילי קרקע-אוויר סוריים על אף אזהרה ברורה שהועברה להימנע מירי זה", נמסר מדובר צה"ל לאחר התקיפה. "בעקבות כך נתקפו מספר סוללות הגנה אווירית סוריות. התקיפה האיראנית לעבר שטח ישראל אתמול היא הוכחה נוספת וברורה לכוונה העומדת מאחורי ניסיונות ההתבססות האיראנית בסוריה, ולסכנה שהם מהווים למדינת ישראל וליציבות האזורית. כמו כן, צה"ל רואה במשטר הסורי אחראי לנעשה בשטחו ומזהיר אותו מלפעול או לאפשר פעולה נגד ישראל".

סוכנות הידיעות הסורית הרשמית דיווחה כי כלי הטיס של חיל האוויר ביצעו את המתקפה משטח ישראל ומשטח לבנון, ועשו שימוש במגוון אמצעי לחימה. למרות זאת, דיווחה הסוכנות, מערכות ההגנה האווירית בסוריה הצליחו ליירט עשרות טילים. הארגון הסורי לזכויות אדם אמר כי צה"ל תקף מחסני נשק בקרבת שדה התעופה הבינלאומי בדמשק, וגרם לנזק רב ונפגעים. לאחר הערכת מצב הוחלט על שמירה על השגרה באזור הגולן, אך אתר החרמון לא נפתח ביום שלאחר מכן למבקרים.