המתיחות בדרום: צה"ל פרס סוללות כיפת ברזל בגוש דן

כחלק מההיערכות להפגנות השבועיות מול גדר הרצועה, נפרסו סוללות גם בדרום הארץ. מוקדם יותר דווח כי הפעימה השלישית של המענק הקטארי הועברה לנציגי חמאס

המתיחות בדרום: כחלק מההיערכות להפגנות השבועיות מול גדר רצועת עזה, שמתוכננות להתקיים מחר (שישי), הוחלט בצה"ל לעבות את מערך ההגנה האווירית ולפרוס בימים האחרונים בדרום ובגוש דן סוללות כיפת ברזל. במסגרת העיבוי, בוצע גיוס מילואים נקודתי לאיוש הסוללות. בד בבד, דווח בתקשורת הפלסטינית כי הפעימה השלישית של הכסף הקטארי - 15 מיליון דולר - כבר הועברה לנציגי חמאס.

בתוך כך, הבוקר דיווח העיתון "אל-ערבי אל-ג'דיד" מפי מקור מצרי כי ממשלת ישראל נאלצת להכניס את הכסף הקטארי לרצועת עזה על מנת לעמוד בתנאי הבנות הרגיעה עם חמאס. המקור המצרי, שמעורה במאמצי המודיעין המצרי להגיע לרגיעה ארוכת טווח ברצועה, אמר כי "ממשלת ישראל מבינה את ההשפעה של הבנות אלה על הציבור בתוך ישראל ועל האופוזיציה לפני הבחירות הקרובות לכנסת".

כמו כן, מקור בחמאס אמר לעיתון: "מטבע הדברים ההתנגדות מעוניינת להגיב על התוקפנות (הישראלית) ולספק הגנה לעמנו, אלא שאופן התגובה והיקפה כמו גם העיתוי שלה יקבעו על ידי ההתנגדות בלבד ולא תיכפה עלינו על ידי איש". עוד הוסיף המקור כי "ההתנגדות מבינה את ההיגיון על פיו פועל הכיבוש שרואה את עזה כחלק בלתי נפרד ממערכת הבחירות בישראל". לפי המקור, "ישנם  גורמים שמעוניינים להבעיר את המצב ולכן יש לנהוג באיזון עדין כדי שלא להגיע לפיצוץ המצב". המקור הדגיש: "ההתנגדות אינה רק נשק, תנועת חמאס הפכה לכה מקצועית עד שהיא מסוגלת לקרוא היטב את המצב והנסיבות ולרתום אותם לטובת העם הפלסטיני כדי להקל עליו".

 תושבי הרצועה ממתינים לקבלת הכסף הקטארי
 

תושבי הרצועה ממתינים לקבלת הכסף הקטארי (רויטרס )

 

בכיר ישראלי: הקבינט אישר את העברת המענק הקטארי לרצועת עזה
 

פקיד ישראלי בכיר מסר אמש כי הקבינט המדיני-ביטחוני אישר את חידוש העברת הפעימה השלישית של המענק הקטארי בסך 15 מיליון דולר לתשלום המשכורות לפקידים בעזה. עוד מסר כי הכסף יועבר לרצועה ביומיים הקרובים. הכסף, למעשה, היה אמור לעבור מוקדם יותר השבוע לרצועה, אלא שבשל ההסלמה בגבול שלשום, ראש הממשלה החליט להקפיא את ההעברה. עם זאת, על פי דיווח פלסטיני שהגיע מוקדם יותר אתמול, השגריר הקטארי ברצועה נכנס לעזה דרך מעבר ארז.

כאמור, בנימין נתניהו החליט ביום שלישי שלא לאפשר את העברת הפעימה השלישית של הכסף שמעבירה קטאר לרצועת עזה. זאת, בעקבות המתיחות הגוברת באזור, לאחר שמוקדם יותר באותו היום נפצע קל קצין צה"ל בדרום רצועת עזה, לאחר שבמהלך הפרת סדר נורה לעברו כדור שפגע בקסדתו. הוא פונה לבית החולים סורוקה בבאר שבע. בתגובה החל צה"ל לתקוף עמדות תצפית של חמאס באמצעות ירי טנקים. איש הזרוע הצבאית של חמאס נהרג מירי צה"ל, ומוקדם יותר אתמול נערכה הלוויתו. 

 תקיפת צה"ל ברצועה (ארכיון)
 

תקיפת צה"ל ברצועה ( חדשות 13)

 

בתחילת השבוע הודיע השליח הקטארי למזרח התיכון, מוחמד אל-עמאדי, כי ממשלת קטאר תעביר במהלך השבוע את הפעימה השלישית. "בגלל האירועים האלימים על הגדר, ממשלת ישראל הקפיאה את ההעברה", ציין השליח הקטארי. "ההעברה מותנת בכך שתהיה רגיעה באזור, ולכן ביום שישי האחרון ישראל אישרה את הפעימה השלישית". השליח הדגיש כי התשלום לא יעבור הפעם על ידיו במזוודות מזומנים כפי שקרה בעבר, אלא דרך מערכת חדשה שעל אודותיה סירב לפרט.

אל-עמאדי הוסיף כי המהלך הבא של דוחא יהיה פרויקט חשמל בעלות של 80 מיליון דולר שישפר את אספקת החשמל לרצועה. "אנחנו נממן את הפרויקט, אך אני רוצה לוודא כי תהיה לנו את השליטה באספקת החשמל כך שאקבל את כספי בחזרה", הבהיר. לבסוף סיכם: "אנחנו צריכים למצוא פתרון עבור שני מיליון בני אדם – זו המטרה שלנו, לא רק להעביר כסף בגלל שישראל רוצה שקט או חמאס מעוניין בכספים".

מוקדם יותר באותו יום, חמאס שיגר איום לישראל לפיו הוא יסלים את המצב בשטח במידה והכסף הקטארי לא יועבר בזמן המתאים - כך דווח בעיתון "א-שרק אל-אווסט". על פי הדיווח, המסר הועבר באמצעות מתווכים איזוריים ומערביים והוא הכיל גם אזהרות מטעם חמאס על כך שהמצב ברצועת עזה יידרדר אם ישראל תמשיך לסגת מהבנות הרגיעה שהושגו לאחרונה. מלבד הכסף הקטארי התייחסו בארגון הטרור גם להסרת האיסור על הכנסה או הוצאה של עשרות מוצרים אל הרצועה ומחוצה לה ולהרחבת מרחב הדייג ל-18 מיילים.