חברי פרלמנט בגרמניה מוחאים כפיים למנהיגת הקהילה היודית, טוויטר

לתשואות הפרלמנט: מנהיגה יהודית יצאה נגד "אלטרנטיבה לגרמניה"

18 מתוך 22 חברי מפלגת הימין הקיצוני נטשו בהפגנתיות את בית המחוקקים בבוואריה לאחר שנטען כי הם "מקבלים את פשעי הנאצים". יתר המחוקקים הריעו בתגובה לנאום

ארבעה ימים לפני יום השואה הבינלאומי, מנהיגה בקהילה היהודית בגרמניה נאמה היום (רביעי) בפרלמנט במחוז בוואריה וייחסה למפלגת הימין הקיצוני, "אלטרנטיבה לגרמניה" (AFD) קשר לנאציזם. כמחאה, רוב חברי המפלגה הקיצונית עזבו את האולם, ואילו שאר הנוכחים קמו ומחאו כפיים.

שרלוטה קנובלוך, ממנהיגות הקהילה היהודית, קשרה בנאומה בפרלמנט בין חברי מפלגת ה-AFD לנאציזם. "בפרלמנט יש מפלגה שמנהלת קשר קרוב עם ארגוני ימין קיצוני, בזה לערכים הומניים ומקבלת את פשעיהם של הנאצים", אמרה. בתגובה, 18 חברי המפלגה הקיצונית, מתוך 22, קמו ועזבו בהפגנתיות את האולם, בעוד שאר חברי הפרלמנט נעמדו והביעו תמיכה בקונבלוך.

קנובלוך שימשה בעברה כנשיאת המועצה המרכזית של יהודי גרמניה, סגנית נשיא הקונגרס היהודי האירופאי והעולמי, ממנהיגי הקהילה היהודית של מינכן ושימשה כנשיאת הקהילה היהודית בבוואריה. יו"ר מפלגת "אלטרנטיבה לגרמניה", קטרין אבנרשטיימר, תקפה אותה ואמרה שהיא "מנצלת את זיכרון השואה כדי להתנגח ב-AFD".

מפלגת "אלטרנטיבה לגרמניה" ידועה בשל המניפסט הגזעני שלה, ההתבטאויות האנטישמיות של חברי המפלגה, שנוטים לייחס לה מאפיינים ניאו נאציים, ועמדותיה הקיצוניות נגד מהגרים ומוסלמים. המפלגה הייתה הגורם המרכזי שביקר את מדיניותה של הקנצלרית אנגלה מרקל של פתיחת שערי המדינה למהגרים.

תומכי מפלגת "אלטרנטיבה לגרמניה" בהפגנה
 

תומכי מפלגת "אלטרנטיבה לגרמניה" בהפגנה (רויטרס )

 

המפלגה נחלה הצלחה אדירה בבחירות ב-2017 כאשר גרפה קולות רבים, עברה את אחוז החסימה וקיבלה ייצוג של 92 מושבים בפרלמנט הגרמני. ביוני האחרון מייסד המפלגה והעומד בראשה, אלכסנדר גאולנד, תיאר את תקופת השלטון הנאצי כ"כתם של לשלשת ציפורים ביחס ל-1000 שנות היסטוריה גרמנית מוצלחת". בכיר אחר במפלגה אמר בנוגע ליום הזיכרון לקורבנות השואה בגרמניה כי היום צריך להתרכז בקורבנות הגרמנים במלחמת העולם השנייה.  

בתחילת החודש, אולם קולנוע במערב המדינה, שצפוי להקרין את הסרט "רשימת שינדלר" לציון יום השואה הבינלאומי שיחול ב-27 בינואר ולציון 25 שנה ליציאת הסרט, הציע להעניק כניסה חינם לחברי המפלגה – שזעמו על ההחלטה. לדברי אנשי המפלגה, הם נפגעו מכך שמקשרים אותם עם נושא השואה, אך מנהלי הקולנוע, שיזמו את הרעיון, אמרו שאין בכוונתן להכפיש או לפגוע בהם אלא לעורר דיון בקרבם לגבי הנושא. עוד אמרו מטעם הקולנוע כי החשיבות שבעיסוק בנושא השואה גבוהה עוד יותר מאחר שחברי "אלטרנטיבה לגרמניה" נוהגים להתייחס לזוועות שהתרחשו תחת השלטון הנאצי כדבר של מה בכך.