חברי המיזם "עתיד ירוק", עתיד ירוק

הקצינים המשוחררים שעוזרים ללוחמים להתנהל כלכלית

לוחמים לשעבר החליטו לספק לחיילים כלים להתנהלות נכונה במהלך השירות - ולאחריו. כעת, הם מרימים ערב התרמה, כדי שהפרויקט ימשיך ויגדל. "מספקים ידע ודרך חיים"

לאחר שנים של שירות צבאי קרבי שבהם נחשפו לקשיים הכלכליים של פקודיהם, ארבעה קצינים משוחררים שבער בהם הרצון לעזור החליטו לעשות מעשה. הם הקימו מיזם חברתי ללא מטרות רווח, "עתיד ירוק", במטרה לסייע ללוחמים בשירות הסדיר להתנהל נכון כלכלית ולהתכונן לחיים האזרחיים. "ראינו איך חיילים מתקשים לסיים את החודש", סיפר אוהד אבוטבול, אחד מיוזמי הפרויקט. "חלקם באו מבתים עם קשיים כלכליים ונאלצו לתמוך במשפחתם". 

ביחד עם קצינת הת"ש ששירתה בחטיבה ועם אמו של אחד הקצינים הם החלו לחנוך חיילים ולהקנות להם כלים לפיתוח מודעות ויכולות לניהול כלכלי אישי. "התחלנו את העבודה כפיילוט בגדוד 932 שבו שירתנו, כשכל אחד מאיתנו החל בתהליך חניכה של בין שלושה לחמישה לוחמים", הוסיף אבוטבול. "תהליך החניכה אורך כחצי שנה, שבמהלכה אנו בונים מאזן אישי לכל חייל ובוחנים את ההוצאות וההכנסות שלו. בהמשך אנו מגדירים מטרות בתיאום עם החייל ומבצעים ביחד איתו מעקב כספי".

 ערב ההתרמה לפרויקט
 

ערב ההתרמה לפרויקט ( עתיד ירוק)

 

לפי הנתונים שברשותם, כמעט רבע מהלוחמים מעניקים סיוע כלכלי למשפחותיהם על בסיס המשכורת הצבאית הדלה. עם זאת, לדבריו של אוהד, המיזם לא מבחין בין חיילים ממעמד סוציואקונומי שונה, אלא נועד להקנות דפוסי התנהלות כלכלית לכל החיילים שנדרשים לכך. "אנו עובדים עם כמה לוחמים שהמצב הכלכלי של משפחתם הוא טוב, אבל הם לא יודעים להתנהל נכון עם הכסף ומבזבזים את המשכורת הצבאית שלהם כבר באמצע החודש. אותם חיילים מקבלים לאחר השחרור מענק כספי גבוה ומסיימים אותו במהירות. אנחנו מלמדים אותם איך לנהל את המאזן הכספי שלהם בצורה מבוקרת".

החניכה נועדה להקנות ללוחמים כלים שילוו אותם גם לאחר השחרור מהצבא, שישמשו אותם לכל אורך חייהם. "יש את האמרה 'תן לאדם דג והוא ישבע, למדהו לדוג והוא ישבע כל חייו', הדרך שבה עובד הצבא היא כמו פלסטר, חיילים שמקבלים סיוע כלכלי נוסף מהצבא נעזרים בו למשך זמן קצר מאוד או סוגרים חובות. הדרך שלנו היא לספק להם ידע ודרך חיים שבעזרתם יצליחו להתנהל בכל סיטואציה".  

הם הסתייעו בעמותת "פעמונים" שמדריכה משפחות להתנהלות כלכלית נכונה, ממנה קיבלו גם הכשרה ראשונית, והתאימו את המודלים והכלים שמקנה העמותה לעבודה עם חיילים. "השאיפה שלנו היא להרחיב את המיזם ואת אוכלוסיית היעד שלו לכלל הלוחמים, גם בחטיבות האחרות", סיפר אוהד.

בכוונתם של הקבוצה להכשיר סטודנטים שיבצעו בעצמם חניכה ללוחמים תמורת מלגת לימודים. לצורך מימון הפרויקט, יקיימו ביום ראשון הקרוב, 27 בינואר, מופע התרמה במועדון ה"סטנדאפ פקטורי" בהשתתפות הסטנדאפיסט גדי וילצ'רסקי וקומיקאים נוספים שהתגייסו בהתנדבות מלאה להופיע בערב הסטנדאפ שכל הכנסותיו יוקדשו למיזם "עתיד ירוק".

לפרטים על ערב ההתרמה