בעקבות דבריו של ראש השב"כ: סין דורשת הבהרות מישראל

פקיד ישראלי בכיר ציין כי בבייג'ינג מוטרדים מדברי ארגמן, שהזהיר מפני השקעות סיניות בישראל, ותוהים אם בירושלים החליטו לשנות מדיניות כלפי סין ולצנן את היחסים עימה

סין ביקשה לאחרונה הבהרות מישראל לגבי שורת התבטאויות של בכירים ישראלים שהזהירו מפני הידוק היחסים עם סין, ובמיוחד דבריו של ראש השב"כ נדב ארגמן שפורסמו בחדשות 13. פקיד ישראלי בכיר שמעורה בסוגיה אמר כי המסר הועבר בשתי דרכים. הראשונה ע"י שגריר סין בישראל שהעביר את הדברים לבכירים במשרד החוץ בירושלים. הדרך השנייה באמצעות גורמים במשרד החוץ הסיני שהעבירו את המסר לדיפלומטים בשגרירות ישראל בבייג'ינג. 


הפקיד הישראלי הבכיר ציין כי הסינים מוטרדים מאוד מדברי ארגמן שהזהיר מהשקעות סיניות בישראל, וכן מדבריו של שגריר ישראל בסין לשעבר, מתן וילנאי, שקרא לבטל את המכרז לבניית הנמל החדש בחיפה בו זכתה חברה סינית. הפקיד הבכיר ציין שבעבר היה וילנאי אחד מהתומכים במעורבות הסינית בבניית הנמל. סוגיה נוספת שעוררה את חוסר שביעות רצונם של הסינים היתה הכוונה להקים מנגנון ממשלתי ישראי לפיקוח על השקעות מסין. 

 נשיא סין ונדב ארגמן
 

נשיא סין וראש השב"כ נדב ארגמן (רויטרס)

 


כמו כן, הוסיף הפקיד הבכיר כי הסינים ביקשו הבהרות לגבי ההתבטאויות והמהלכים הללו ותהו האם התקבלה בירושלים החלטה לשנות מדיניות כלפי סין ולצנן את היחסים עימה, במיוחד על רקע הלחצים האמריקנים לעשות זאת. הפקיד הבכיר ציין כי אנשי משרד החוץ בירושלים והדיפלומטים בשגרירות ישראל בבייג'ינג ניסו להרגיע את המצב. 


אל מול האזהרות של השב"כ ושל מערכת הביטחון בכל הנוגע לחדירה הסינית לישראל, במשרד האוצר ובמשרד החוץ מזהירים דווקא מהתלהמות נגד הסינים, שעלולה לפגוע באינטרסים כלכליים ומדיניים ישראלים. סין הפכה לשותפת הסחר השניה בגודלה של ישראל אחרי ארה"ב ומגדירה את ישראל כשותפת החדשנות המרכזית שלה. "היחסים עם ארה"ב הם כמבן הליבה של הביטחון הלאומי הישראלי ואין שום כוונה או רצון לפגוע בהם", אמר הפקיד הבכיר ל"חדשות 13". "אבל צריך למצוא את הדרך הנכונה שתשרת את האינטרסים גם מול סין"

ארגמן: "סין משפיעה באופן מסוכן על ישראל - דרושה חקיקה בעניין"

כאמור, לפני כשבועיים פורסם בחדשות 13 כי ארגמן, הזהיר בהרצאה סגורה באוניברסיטת תל אביב כי ההשקעות המסיביות של חברות סיניות בישראל עלולות להוות סכנה לביטחון המדינה, כך לפי כמה גורמים שנכחו בהרצאה. "ההשפעה הסינית בישראל מסוכנת במיוחד בכל הקשור לתשתיות אסטרטגיות והשקעות בחברות גדולות במשק", אמר ארגמן. ראש השב"כ כיוון לכך שחברות סיניות בונות את הנמל החדש בחיפה ואת הרכבת הקלה בתל-אביב וכן לנסיונות של חברות סיניות לרכוש את חברות הביטוח הפניקס וכלל.

ארגמן אמר כי נחוצה חקיקה שתפקח על ההשקעות הסיניות בישראל. "יש פיגור של החוק בישראל לעומת הצרכים הביטחוניים מבחינת פיקוח על השקעות של מדינות זרות. זה עלול להיות מסוכן. צריך חקיקה", אמר ארגמן. כמו כן, ראש השב"כ היה אחד הדוחפים המרכזיים במערכת הביטחון למדיניות "כבדהו וחשדהו" כלפי הסינים והיה גורם מכריע בביטול העסקה לרכישת הפניקס על ידי חברה סינית.