יומני ניר חפץ: כך תיעד המקורב את התנהלות הזוג נתניהו

מקורבם של רה"מ ורעייתו, שהפך לימים לעד מדינה, עקב ביומנו האישי אחר הרגלי ההוצאות שהעסיקו הלשכה, וגם: כיצד גילה שהוצאות פרטיות מגולגלות לכאורה לאוצר המדינה

ניר חפץ, האיש שנחשב במשך שנים ארוכות לאחד הקרובים ביותר לבני הזוג נתניהו, וששימש גם כיועץ תקשורת של ראש הממשלה, ומאוחר יותר כדוברם האישי של בני הזוג, הכין את עצמו ליום פקודה. כזכור, חפץ הקליט לא מעט שיחות, אבל, מסתבר, בתקופות מסוימות גם תיעד ביומן אישי, את עבודתו היומיומית עם בני הזוג. התיעוד שימש את חוקרי המשטרה בתיקי נתניהו. מציאת היומנים הם אלה ששכנעו את היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, להגיש כתב אישום בפרשת המעונות.

חפץ והיועצת המשפטית של משרד ראש הממשלה זיהו את נתן אשל, שהיה אז ראש לשכתו של ראש הממשלה, כאיש סודם של בני הזוג, כמי שמודע למעשים הספק חוקיים של בני הזוג. ביומנו מתאר חפץ את הדיבור בתוך הלשכה על כך שבני הזוג נתניהו מעבירים אוכל מהבית בבלפור לבית בקיסריה.

 
 
 
 יומני ניר חפץ
 

יומני ניר חפץ ( חדשות 13)

 

תיעוד שיחה עם שלומית ברנע-פרגו, היועצת המשפטית של משרד ראש הממשלה, יולי 2010: "נתן (אשל) אכן מרבה להיעדר מהמשרד, הוא יוצא פעמים רבות לבלפור, ולעתים גם נוסע לקיסריה. שלומית מספרת על ויכוחים גדולים על נושא ההסעדה והתזונה בקיסריה. היא מציגה בפניי התכתבות שלה עם נתן בנושא זה. גם היא וגם גיל שפר מספרים לי בהזדמנויות שונות, על רכבים עם נהגים שיוצאים באופן קבוע מבלפור לקיסריה עם אוכל".

הרגלי ההוצאות של בני המשפחה מעסיקים את כל אנשי הלשכה

תיעוד פגישה עם שלומית פרגו-ברנע, היועצת המשפטית של משרד ראש הממשלה, אוגוסט 2009: "סיכמנו שהיא (פרגו-ברנע) תיוועץ במני מזוז (היועמ"ש) ובשמואל הולנדר (נציב שירות המדינה), והם ינסו לגבש נוהל כתוב, שינחה אותנו מה לעשות עם ריבוי השאלות לגבי שרה ויאיר ובכלל בענייני המשפחה. הודעתי על כך לביבי אחרי הפגישה, והוא אמר שידבר עם מני מזוז. ביום שישי בלילה דיווח לי טלפונית שדיבר עם מזוז ושמזוז לטענתו צחק בכלל מעצם העלאת השאלה".

חפץ מתעד ביומנו את האירוע בו אירחו בני הזוג את חברי הקואליציה בספטמבר 2009: "מספר ימים לפני ראש השנה שרה רצתה לארח את כל הקואליציה בבלפור, למה שהיא קוראת 'ערב גיבוש באווירה חמה וביתית'. אחרי האירוע היא רצתה שאדאג שכל העיתונים יכתבו כמה חם וביתי היה האירוח, ושהיא זו שהשרתה את האווירה. לצערי רק 'ישראל היום' כתב זאת, וכמובן שהיו תלונות על כך כלפיי".

 יומני ניר חפץ
 

יומני ניר חפץ ( חדשות 13)

 

"יומיים לפני האירוע נחרדתי לגלות, בישיבה בחדר של נתן אשל עם מלי אבן חן, גיל שפר, שלום שלמה וגיל מימון, שהאירוח הביתי הנ"ל עומד לעלות לקופת המדינה 420 שקל למנה, כפול בערך 120 איש. יש 70 חברי קואליציה, ובני זוג, ולא כולם יבואו, כך שזה בערך 120", כתב חפץ. "גם הלשכה הוזמנה בלי בני זוג. שרה חשבה שהיא עושה לנו טובה שאנו מוזמנים. תחילה לא רצתה להזמין את איל גבאי, אבל אחרי שהסבירו לה שזה יהיה אייטם בתקשורת, הוא הוזמן. חוץ מ-420 שקל למנה, הם רצו גם להוציא אלפי שקלים על סידורי פרחים מפוארים, עיצוב ודקורציה, כסאות לשולחנות, ועוד".

"עזבתי מיד את החדר של נתן, והלכתי לחדר ראש הממשלה להגיד לו שהתקשורת תמתח עלינו ביקורת קטלנית", המשיך חפץ. "הוא הבין מיד ואמר 'לא לעבור 100 שקל לסועד'. אחר כך ראש הממשלה גם הורה לא להציב אבוקות מחוץ לבית כדי שזה לא ייראה מפואר לצלמי הפפראצי. שרה כרגיל דרשה להזמין לע"מ. ראש הממשלה התנגד. היא אמרה תזמין, הוא אמר לא וכרגיל לא ידעתי מה לעשות. ראש הממשלה, שברגע האחרון תפס בהלה מביקורת ציבורית על כך שהוא חוגג בתקופה שהאבטלה עולה, הורה לשלם את כל האירוע מקופת הליכוד".

 יומני ניר חפץ
 

יומני ניר חפץ ( חדשות 13)

 

הבית הפרטי בקיסריה שנקנה מכונס נכסים מעסיק במשך כל כהונות נתניהו את אנשי לשכתו

תיעוד שיחה עם שלומית פרגו-ברנע, היועצת המשפטית במשרד רה"מ, אוגוסט 2009: "שלומית סיפרה שקיבלה פניה לתקן גג דולף בווילה בקיסריה, וזה נראה לה מוזר, כי עכשיו קיץ. היא ביקשה לראות קבלות, וגילתה שההזמנה היא מאוקטובר 2008 והעבודה כנראה בוצעה כבר במרץ 2009. שלומית חוששת שזה ניסיון לשלם רטרואקטיבית על משהו שבוצע לפני בחירת נתניהו לראש הממשלה. היא אומרת ששמרה אצלה את כל הניירת".

"שלומית סיפרה שיש לחצים כבדים למממן ממשרד ראש הממשלה סגירת דליפה בבריכה בקיסריה. גם זה נראה לה תמוה", כתב חפץ. "לכך יש לצרף דברים, שאמר לי אייל גבאי (מנכ"ל משרד ראש הממשלה) בחדרו לפני שבוע, לפיהם זמנו במשרד קצוב משום שהוא נאלץ לא לאשר כל מיני בקשות למימון דברים בבתי ראש הממשלה. אייל נתן כדוגמה 3,500 שקל, אחזקת בריכת השחייה בקיסריה שהוא לא אישר. בשיחת טלפון עם מילצ'ן לאחר מכן, גם הוא אמר לי ששמע על סיפור הדרישה למימון אחזקת הבריכה".

 יומני ניר חפץ
 

יומני ניר חפץ (חדשות 13)

 

בהיותו בתפקיד, חפץ הגן פומבית על הפרסומים בעניין הוצאות בני הזוג; בתיעוד האישי שלו מתברר כיצד גילה שהוצאות פרטיות מגולגלות לכאורה לאוצר המדינה.

"כאשר עזרא סיידוף (סמנכ"ל בינוי ונכסים במשרד ראש הממשלה) ישב איתי על רשימת ההוצאות שהיתה לשיפוץ הבית בבלפור – בעקבות פנייה של איתמר אייכנר (כתב "ידיעות אחרונות") – ראיתי בניירת שלו (סיידוף) מסגרות תקציביות עצומות שאושרו מראש להסעדה עתידית בבית ברחוב בלפור. מדובר במאות אלפי שקלים", כתב יועצם הקרוב לזוג נתניהו. "שלומית סיכמה את דבריה באומרה, שראש הממשלה משתכר משכורת כמו כל אזרח במדינה, ובסופו של דבר את ענייניו הפרטיים הוא אמור לשלם מכיסו. היא גם אמרה שבכל פעם שהם יוצאים למסעדה יש איתם בעיות. ההסבר שלה היה כדלקמן - יש תקציב של 200 שקלים לסועד להזמנת טייק אווי לבית ראש הממשלה ואז כאשר שרה וביבי יוצאים למסעדה, הם דורשים לקבל את אותו תקציב כמו בטייק אווי. לדברי שלומית, זה לא בסדר, עליהם לשלם כמו כל אזרח שיוצא למסעדה".

מטעמה של משפחת נתניהו נמסר בתגובה: "עוד רכילות שקרית וצהובה בת כמעט עשור שלא ראויה לפרסום, גם לא בעמודים האחוריים של מדורי הרכילות, וכל מטרתה היא להמשיך להפעיל לחץ אדיר כדי להגיש כתב אישום נגד רה"מ נתניהו בכל מחיר".