כרטיס טיסה או רכב חדש: כך קבלני הדירות מנסים לפתות רוכשים

היזמים מנסים להתמודד עם השלכות "מחיר למשתכן", אך לא מתכוונים להוריד מחירים. במקום זאת, הם מציעים הטבות לקונים בשווי עשרות אלפי שקלים. "הם חוששים מהמילה 'הנחה'"

כבר תקופה לא קצרה שהקבלנים והיזמים מנהלים מאבק סמוי למניעת ירידת מחירי הדירות בישראל מול פרויקט הדגל של שר האוצר משה כחלון – "מחיר למשתכן". כדי לנסות ולפתות את הקונים, מבלי להוריד את המחירים, החליטו הקבלנים להעניק הטבות בשווי עשרות אלפי שקלים לרוכשים הפוטנציאלים, בהן מכוניות חדשות, כרטיסי טיסה ליעדים אקזוטיים ומכשירי חשמל לכל הבית.

צוות החדשות 13, מלווה במצלמות נסתרות, יצא לשיחות עם קבלנים ומשווקי דירות. באחד הפרויקטים בראשון לציון אמר הנציג כי "מי שקונה אצלי דירה, מקבל מכונית". במקרה אחר, ביום פתוח בדירה בהתנחלות נעלה, הבטיח הקבלן כרטיס טיסה זוגי מתנה לתאילנד לכל מי שירכוש וגם ארוחת בוקר מפנקת. "תגיד לי מה אתה רוצה, נשב, נצ'פר אותך בכמה דברים, הכל יהיה בסדר", אמר אחד המשווקים במקום.

 אתר בנייה בבעלות קבלן סיני
 

אתר בניייה בישראל(החדשות 13)

 

עמוס דבוש, סמנכ"ל שיווק ופיתוח עסקי בחברת "י.ח דמרי", הסביר: "בדרך כלל כשהשוק הוא במצב קצת יותר מורכב דוגמת השוק היום, שבו יש ביקושים כבושים ואנשים לא ממהרים לרוץ ולרכוש דירה, אלא ממתינים לראות לאן השוק יתפתח, היזמים וחברות הבנייה מציעים לאותם לקוחות דרכים יצירתיות יותר לרדת מהגדר ולהיכנס לשוק הרוכשים".

אלי גבאי, סמנכ"ל פיתוח עסקי בקבוצת "גבאי", הסביר: "אנחנו לא מאמינים בהורדת מחירי הדירה. אלא אנחנו מאמינים שזה המחיר הראוי למכור בו את הדירה, ולכן מעדיפים לעשות זאת בצורה של הטבות". דרור מרמור, עורך "מרכז הנדל"ן, הוסיף: "קבלנים מאוד חוששים מהמילה 'הנחה'.