"בית הזכוכית" נותר ללא פגע: תוצאות התקיפה בנמל התעופה בדמשק

צילומי הלוויין של חברת ISI מראים כי תקיפת חיל האוויר בסוריה בליל שני השמידה מחסנים איראניים, סוללת נ"מ ומכ"ם, אך החמ"ל האיראני לא הופצץ

חברת ISI פרסמה הערב (שלישי) את תוצאות תקיפת חיל האוויר בנמל התעופה בדמשק ביום שני בלילה, בצילומים ניתן לראות את המחסנים האיראניים, סוללת טילי SA-22 ומכ"ם JY-27 שהושמדו. בתמונות רואים כיצד החמ"ל האיראני, "בית הזכוכית", בשדה התעופה נותר ללא פגע.

בתוך כך, ארגון זכויות האדם הסורי, שמושבו בבריטניה, דיווח היום כי בתקיפות ישראל בסוריה אתמול נהרגו לפחות 21 חיילים, מתוכם 12 אנשי משמרות המהפכה והיתר אנשי צבא סוריה ובני בריתם. 

 תוצאות התקיפה בשדה התעופה דמשק
 

תוצאות התקיפה בשדה התעופה דמשק ( ISI אימאג׳סאט!)

 

בליל שני תקף חיל האוויר הישראלי מטרות של כוח קודס האיראני בשטח סוריה, וכן סוללות הגנה אווירית סוריות. זאת בתגובה לירי טיל קרקע-קרקע משטח סוריה לכיוון הגולן ביום ראשון. התקיפה התמקדה במטרות צבאיות השייכות לכוח קודס בסוריה, בהן אתרים לאחסון אמצעי לחימה ובמרכזם אתר בנמל התעופה הבין לאומי בדמשק, אתר מודיעין איראני ומחנה אימונים איראני.

דובר צה"ל רונן מנליס אמר כי "האתרים שהותקפו הן תשתיות כח קודס. מוקד איחסון אמלח בנמל התעופה הבין-לאומי בדמשק. תקפנו אותו בצורה רחבה והוא ייצר הרבה פיצוצי משנה ואש. הזהרנו את הסורים לא לירות נ"מ. בפועל נורו עשרות רבות של טילי קרקע אוויר. התקיפה שלנו התנהלה בשלושה גלי תקיפה בידי מטוסי קרב על בסיס מודיעין שנאסף בידי אגף המודיעין".

תוצאות התקיפה בשדה התעופה דמשק
 

תוצאות התקיפה בשדה התעופה דמשק ( ISI אימאג׳סאט!)

 

"המשטר הסורי מאפשר לאיראנים להשתמש בנמל תעופה אזרחי בין-לאומי", הסביר מנליס. "חלק מהיעדים האיראנים שהותקפו הם בתוך מחנות סורים. הסורים שירו נ"מ שילמו מחיר יקר, איראן מנצלת את סוריה וסוריה משלמת מחיר יקר".

 תוצאות התקיפה בשדה התעופה דמשק
 

תוצאות התקיפה בשדה התעופה דמשק ( ISI אימאג׳סאט!)

 

חילופי מהלומות

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס אמש לתקיפה בסוריה ואמר כי "פעולת ישראל היא זכותה הבסיסית להגן על עצמה. נמשיך לעשות את כל הפעולות הנדרשות להגן על אנשינו ולהגן על הגבולות שלנו. נמשיך להגיב בכוח נגד כל מי שרוצה לפגוע בנו". הדברים נאמרו במסיבת עיתונאים משותפת עם נשיא אוקראינה פטרו פורושנקו, שמבקר בירושלים.

"איראן מאיימת על ערכי החופש, החירות והשלום", הוסיף נתניהו. "אתמול איראן ירתה לעברנו טיל כדי לאיים על אזרחינו, אנו רואים זאת כמהלך אגרסיבי ובלתי מתקבל. ישראל תמשיך לבלום את מאמצי איראן להשתמש בסוריה, בלבנון ובעזה כבסיסים על מנת לתקוף את ישראל. אף מדינה אינה צריכה לעמוד מנגד כשהיא תחת מתקפה".

תוצאות התקיפה בשדה התעופה דמשק
 

תוצאות התקיפה בשדה התעופה דמשק ( ISI אימאג׳סאט!)

 

המתיחות האחרונה החלה כאמור ביום ראשון, כאשר מערכת כיפת ברזל יירטה בשטחה האווירי של סוריה טיל קרקע-קרקע שנורה לעבר מטרה בגולן, זאת לאחר שעל פי דיווח משרד ההגנה הרוסי מוקדם יותר באותו היום, סוריה סיכלה ירי ישראלי של תשעה טילים לפחות מדרום לדמשק. על פי הדיווח, ארבעה מטוסי F-16 ישראלים ביצעו מתקפה על שדה התעופה בדמשק בסוריה מכיוון הים התיכון, שלא גרמה לנזק או נפגעים. לדבריהם, מערכות רוסיות מדגם "בוק" ו"פאנצר", השייכים לכוחות ההגנה האווירית של סוריה, יירטו שבעה טילים ישראלים. כמו כן, דווח כי נורו בסך הכל תשעה טילים.