שדה התעופה בהרצליה: טייסים יאבטחו כדי לחסוך בהוצאות

שדה תעופה הוא אחד המקומות הרגישים מבחינה ביטחונית ולכן גם האבטחה בו כבדה במיוחד. אבל מה קורה כשרוצים לקצץ בעלויות הביטחון בשדה תעופה קטן כמו זה שבהרצליה למשל? הנה פתרון יצירתי במיוחד. לבקש מהטייסים לעמוד בשער ולבדוק את הנוסעים. איך דבר כזה קורה ולמה?

(2:59 דקות)

 שדה התעופה בהרצליה הוא קטן ועיקר הפעילות שבו היא לטיבות פרטיות או מסחריות קטנות בתחומי המדינה. כמו בנתב"ג חיפה או שדה דב, אבטחת המקום נעשית על ידי מדינת ישראל השדה מגודר היטב והבידוק נשבה על ידי המאבטחים המיומנים של רשות שדות התעופה.

 

אולם מספר המאבטחים יצטמצם פה בקרוב מאוד. מי יחליף אותם? רשות שדות התעופה דורשת שהטייסים שעובדים בהרצליה יעשו חלק מהבידוק. "ההנחיה החדשה אומרת שהטייסים, אנחנו, נצטרך לבוא לעשות בידוק בטחוני לנוסעים. אנחנו כמובן נהיה בלי נשק, ואנחנו נצטרך לשאול אותם כמה שאלות ועל סמך לימודינו בקורס הטיס, נצטרך להחליט אם הם סיכון בטחוני או לא סיכון בטחוני", אומר שי פופר, טייס ויו"ר אגודת התעופה הישראלית.

 

המכתב הרשמי של משרד התחבורה אומר כי "האחריות הכוללת לאבטחת השדה ובטחון הטיסות הממריאות ממנו הייתה ונשארה של רשות שדות התעופה באמצעות  עובדי הביטחון בשדה, יחד עם זאת אנו נאפשר במקרים מסוימים ביצוע טיפול בטחוני על ידי טייס בוגר השתלמות של בטחון משרד התחבורה בתוך שטח השדה טרם ההמראה".

 

הנוהל החדש אמור להתחיל לפעול באחד בנובמבר. חברות התעופה והטייסים של הרצליה כתבו לרשות שדות התעופה כי "אין בארץ ואף לא בעולם כולו תקדים לביצוע הבידוק הביטחוני בשדה תעופה המופעל על ידי רשות ממשלתית באמצעות הטייסים. ההחלטה היא שערורייתית והדבר אף עלול לפגוע בבטיחות הטיסה. "לפני טיסה יש לא מעט בדיקות שאנו עושים", אומר פופר ומוסיף ש"הדבר ללא ספק יפגע בבטיחות הטיסה.

 

בשדה התעופה בהרצליה ממריאות עשרות טיסות ביום, אלפי נוסעים בשנה. לא פלא שהטייסים בהרצליה מוטרדים. הם לא רוצים לשאת באחריות הכבדה של אבטחת שדה תעופה בישראל, עם כל הרגישות והסכנות הביטחוניות הפוטנציאליות שבו.

 

התגובות לכתבה: תגובת רשות שדות התעופה היא שהאחריות היא של משרד התחבורה. משרד התחבורה מצדם אומרים כי בסך כהול מצאו פתרון יצירתי לרשות שדות התעופה, שביקשה לקצץ במספר המאבטחים. בעקבות בדיקת חדשות 10, הנוהל יבוטל לבסוף עוד לפני שהחל.