הקשישה שנשדדה בת"א: "רצו לשחרר מאשפוז - אך אין לאן לחזור"

סופיה מנשה, שהותקפה באכזריות, הסבירה על הקשיים להגיע לדירתה נוכח מצבה הרפואי. בעקבות הפרסום בחדשות 13, מנכ"ל "יד עזר לחבר" הודיע שהעמותה תספק לה דירה עד להחלמתה

  • פורסם ב:
  • 22/01/2019 17:48
  • |
  • עודכן ב:
  • 22/01/2019 22:09
  • |
  • כתבים:
  • אמנון לוי

סופיה מנשה בת ה-80, תושבת דרום תל אביב, שנשדדה לפני כעשרה ימים באכזריות ואושפזה בבית החולים איכילוב בעיר, סיפרה בתוכנית "שש עם אמנון לוי" כי הרופאים רצו לשחרר אותה לביתה, אך לטענתה אין לה לאן ללכת, כיוון שהיא מתגוררת בקומה השישית בבניין שאין בו מעלית.

מנשה סיפרה על מצבה הרפואי: "כואב לי מאוד, אני לא יכולה לתפקד עם היד הזאת - לא להרים או להזיז אותה. אני לא יודעת מה לעשות, נתנו לי זריקות, כדורי הרגעה - אבל זה לא עוזר לי". מנשה סיפרה שהעירייה מנסה לעזור לה, אך בינתיים ללא הצלחה. בתגובה לשאלה מה אמר לה רה"מ בשיחה בין השניים לאחר התקיפה, אמרה מנשה כי "אני לא זוכרת את השיחה, הייתי כל כך מטושטשת".

 
 
 
 סופיה, הותקפה באכזריות בשבוע שעבר
 

סופיה מנשה, הקשישה שהותקפה באכזריות בדרום ת"א (חדשות 13)

 

מנשה צפויה לעבור שיקום, כיוון שמצבה הרפואי והנפשי מחייב זאת. היא לא תוכל לחזור לביתה, אך גורמי הרווחה ינסו למצוא לה פתרון הולם. עם זאת, חשוב להבין שהם קצרים ביכולת שלהם לעזור. כמו כן, סביר להניח שהמשפחה של מנשה תרצה לשכנה בבית אבות פרטי, אך הממשלה לא תוכל לעמוד בזה מבחינה כלכלית ותרצה להעבירה למוסדות מסובסדים.

בעקבות הפרסום בחדשות 13, מנכ״ל עמותת "יד עזר לחבר" בחיפה, שמעון סבג, הודיע שהעמותה שלו מוכנה לקלוט את מנשה לאחת מדירותיה באופן מיידי, כדי שתוכל להשתחרר מבית החולים. עוד הציע כי העמותה תממן את המעברים וההסעות.

תקיפתה של מנשה הגיעה כשנה וחצי לאחר שראש הממשלה, בנימין נתניהו, ביקר אצלה והבטיח לשמור על ביטחונה לנוכח סוגיית מבקשי המקלט. מנשה, דמות מוכרת בדרום תל אביב, יצאה לפני כשעשרה ימים לבדה מביתה אל מועדון הקשישים שבו היא חברה. לפתע, ברחוב לוינסקי, היא הותקפה על ידי צעיר, ככל הנראה נרקומן, ששדד אותה, הפיל אותה לארץ, הכה אותה ושבר את הכתף שלה. 

בשבוע שעבר שוחחה מנשה עם חדשות 13 ופנתה לנתניהו: "אדוני ראש הממשלה, היית אצלי בבית, דיברנו, היה נחמד, אבל הבטחת לי שיהיה בסדר ושיפחידו אותם, לא ייתנו להם להיכנס – ולא נעשה שום דבר. רק דיבורים. כולם באים, מסתכלים, מדברים, ופשוט לא עושים שום דבר. אני פוחדת, אני לא יודעת מה לעשות. אני צריכה כבר שומר צמוד אליי? איך ייתכן דבר כזה?".

כאמור, באוגוסט 2017 ביקר נתניהו אצל סופיה במסגרת סיור שערך באזור. זאת, על רקע פסיקת בג"ץ לפיה מבקשי מקלט יוכלו להשתחרר ממתקן חולות לאחר 60 ימים. בסרטון שהעלה נתניהו לפייסבוק מביתה של הקשישה הוא הלין על בעיית המסתננים. סופיה בתגובה סיפרה לו אז שהיא חוששת להסתובב לבדה ברחובות דרום תל אביב. לכך ענה ראש הממשלה: "אני רואה את המצוקה שלך ושל האנשים מסביב, ואני הולך לעזור לכם. הם לא האדונים פה, אנחנו הריבון ואנחנו נעשה את מה שריבון צריך לעשות".