קצין נפצע מירי בגדר הרצועה; פעיל חמאס נהרג בתקיפת צה"ל

האש נורתה לעבר כוח צה"ל במהלך הפרת סדר, והפצוע פונה במצב קל לביה"ח סורוקה. לאחר האירוע החל ירי טנקים לעבר עמדות חמאס. משרד הבריאות בעזה: שלושה נפצעו

המתיחות בדרום: קצין צה"ל נפצע קל היום (שלישי) בדרום רצועת עזה, לאחר שבמהלך הפרת סדר נורה לעברו כדור שפגע בקסדתו, כך מסר דובר צה"ל. הוא פונה לבית החולים סורוקה בבאר שבע ושוחרר כעבור כמה שעות. בתגובה החל צה"ל לתקוף עמדות תצפית של חמאס באמצעות ירי טנקים. על פי דיווחים פלסטינים, ארבעה בני אדם נפצעו מהירי של צה"ל. משרד הבריאות בעזה מסר בהמשך כי אדם אחד נהרג וכי שלושה נוספים נפצעו - אחד במצב קשה. מטעם גדודי הזרוע הצבאית של חמאס, גדודי עז א-דין אל-קסאם, נמסר כי ההרוג הוא אחד מלוחמי הארגון.

בסרטון: פינוי החייל הפצוע >>

אביגדור ליברמן, שר הביטחון לשעבר ויו"ר ישראל ביתנו, תקף את הממשלה בעקבות האירועים האחרונים ברצועה: "‏ממשלת ישראל חייבת להפסיק לוותר, להתרפס ולהיכנע לחמאס. היום, נכון לעכשיו, היו כבר שני אירועי ירי לעבר חיילי צה"ל", כתב ליברמן בחשבון הטוויטר שלו, והוסיף כי "אסור לנו לעבור לסדר היום ויש להנחית מכה קשה על חמאס. אני קורא לממשלת ישראל להודיע לאלתר על הפסקת העברת הכסף הקטארי והדלקים לרצועת עזה".

בסרטון: תקיפת הטנק (צילום: חמ"ל דרום) >>

קסדת הקצין שנפצע בכיסופים
 

קסדת הקצין שנפצע בכיסופים ( אושרי צימר, חדשות 7\24 בפייסבוק)

 
 
 
 

בתוך כך, באירוע אחר שקרה במקביל לתקרית הירי, חמישה חשודים התקרבו לגדר המערכת בדרום הרצועה. שני פלסטינים חצו את גדר המערכת בדרום הרצועה, חיבלו בציוד צבאי ונמלטו בחזרה לשטח הרצועה. מוקדם יותר, טנק של צה"ל תקף עמדת תצפית של חמאס, מזרחית לבית חאנון שבצפון הרצועה. זאת בתגובה לירי לעבר כוחות צה"ל סמוך לגדר המערכת - שלא גרם לנפגעים.

האירועים מתרחשים כשברקע ההודעה על העברת הפעימה השלישית של הכסף הקטארי במהלך השבוע הקרוב. ביום ראשון אמר השליח הקטארי למזרח התיכון, מוחמד אל-עמאדי, כי ממשלתו תעביר כ-15 מיליון דולר לפקידי הממשל ברצועה. זאת לאחר שלדבריו שישראל אישרה את ההעברה בשישי האחרון בעקבות ההפגנה הרגועה יחסית בגדר המערכת. השליח הקטארי אמר את הדברים לסוכנות הידיעות רויטרס.

ההעברה, השלישית במספר, עוכבה בשל ההפגנות האלימות סמוך לגדר המערכת שבגבול עזה. אל-עמאדי הדגיש כי התשלום לא יעבור הפעם במזוודות מזומנים כפי שקרה בעבר, אלא דרך מערכת חדשה שעל אודותיה סירב לפרט. הוא הוסיף כי דוחא מתכננת פרויקט חשמל בעלות של כ-80 מיליון דולר ואמור לשפר את אספקת החשמל לרצועה. "אנחנו צריכים למצוא פתרון עבור שני מיליון בני אדם – זו המטרה שלנו, לא רק להעביר כסף בגלל שישראל רוצה שקט או חמאס מעוניין בכספים", אמר. 

 התפרעויות בגבול הרצועה
 

התפרעויות בגבול הרצועה (צילום פלסטיני)

 

שלשום בבוקר איים חמאס על ישראל בהסלמה אם תמנע את העברת הכסף בזמן המתאים – כך דיווח העיתון "א-שרק אל-אווסט". על פי הדיווח, המסר הועבר באמצעות מתווכים איזוריים ומערביים והוא הכיל גם אזהרות מטעם חמאס על כך שהמצב ברצועת עזה יידרדר אם ישראל תמשיך לסגת מהבנות הרגיעה שהושגו לאחרונה. מלבד הכסף הקטארי התייחסו בארגון הטרור גם להסרת האיסור על הכנסה או הוצאה של עשרות מוצרים אל הרצועה ומחוצה לה ולהרחבת מרחב הדייג.

ביום שישי הפגינו כ-10,000 פלסטינים בגבול הרצועה. המפגינים התפרעו, השליכו מטענים ורימונים, הבעירו צמיגים ויידו אבנים לעבר כוחות צה"ל. כוחות הביטחון השתמשו באמצעים לפיזור הפגנות ובירי באש חיה. משרד הבריאות בעזה מסר כי לפחות 35 בני אדם נפצעו בעימותים. בתום ההפגנות, בכיר חמאס, משיר אל-מצרי, הזהיר את ישראל לבל תתנער מהבנות הרגיעה וכי על מצרים לכפות על ישראל להתחייב להבנות אלה.

קודם לכן, לוחמי צה"ל עצרו חשוד שחצה את גדר המערכת מצפון רצועת עזה לשטח ישראל. החשוד נעצר בסמוך לנקודת החצייה והועבר לתחקור. על החשוד לא נתפס נשק. בהמשך נמסר מצה"ל כי החשוד הינו פעיל חמאס. עוד נמסר כי המחבל היה במעקב הכוחות ומיד לאחר שחצה, הסגיר עצמו לידי הלוחמים שהגיעו לנקודה.