נתניהו על ניסוי החץ: "נמשיך לפתח את המערכות המתקדמות בעולם"

רה"מ סייר במפעל של התעשייה האווירית, והתעדכן בתוצאות הניסוי שנערך בשיתוף עם ארה"ב. "אגרוף המחץ שלנו יגיע לכל מבקשי רעתנו, ונבוא איתם חשבון" • צפו בתיעוד השיגור

ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיע היום (שלישי) לסיור במפעל מל"מ של התעשייה האווירית, בבאר יעקב, והתעדכן בתוצאות ניסוי טיל החץ שנערך הבוקר בשיתוף הסוכנות האמריקנית להגנה מטילים. בסיום הסיור מסר נתניהו הצהרה לתקשורת.

"אני מבקש לברך על הניסוי המוצלח של מערכת 'חץ 3'", אמר נתניהו. "לישראל יש יכולות הגנה והתקפה חזקות מאוד, ומהמתקדמות בעולם. ידעו אויבינו המבקשים להשמיד אותנו כי אגרוף המחץ שלנו יגיע לכל מבקשי רעתנו ונבוא איתם חשבון", הוסיף. 

בווידאו: תיעוד הניסוי במערכת החץ 

עוד המשיך נתניהו והודה לארצות הברית על שיתוף הפעולה בניסוי: "בין ישראל לארה"ב מתקיים שיתוף פעולה עמוק ביותר בין תעשיות הביטחון. אני מבקש להביע הערכה מיוחדת לבת בריתנו ארה"ב על שיתוף פעולה ביטחוני ושיתוף פעולה בליווי ובניסוי מערכות ההגנה שלנו, ובתוך זה טיל החץ. נמשיך לפתח בהצלחה את מערכות הנשק המתקדמות בעולם כדי להבטיח את ביטחון אזרחי ישראל ומדינת ישראל". 

לפני נאומו של נתניהו, הוצג לראש הממשלה ולתקשורת תיעוד הניסוי מהבוקר. בסרטון ניתן לראות את מערכת ה"חץ 3" מתכווננת לעבר המטרה, ולאחר מכן את טיל היירוט משוגר ליעד.

 
ניסוי בטיל "החץ"
 

ניסוי בטיל "החץ" (מאיר אוחנה)

 

משרד הביטחון והסוכנות האמריקנית להגנה מפני טילים (MDA) ביצעו הבוקר כאמור ניסוי מתוכנן מראש במערכת ההגנה האווירית "חץ 3" המיועדת ליירוט טילים בליסטיים מחוץ לאטמוספירה. לאחר בחינת התוצאות נמסר כי הניסוי, שבוצע מהיחידה לניסויי טילים בבסיס חיל האוויר שבפלמחים, הוכתר בהצלחה.

לפי הודעת מנהלת "חומה" במשרד הביטחון, הניסוי החל ב-06:44. לאחר שיגור המטרה גילה אותה מערך המכ''מים של מערכת ה"חץ", והעביר את נתוניה אל מרכז ניהול הירי, שניתח אותה וביצע תכנון מלא ליירטה. עם השלמת התכנון, שוגר לעבר המטרה מיירט "חץ 3", שהשלים את משימתו בהצלחה מלאה.

"הצלחת הניסוי מהווה אבן דרך חשובה ביכולת המבצעית של מדינת ישראל להגן על עצמה, נגד איומים קיימים ועתידיים בזירה", נמסר בהודעה. "יודגש כי מדובר בניסוי נוסף ומתוכנן בתהליך הפיתוח. מערכת הנשק 'חץ' הינה מרכיב מרכזי במערך ההגנה הרב שכבתית, שאת פיתוחו מוביל משרד הביטחון באמצעות מנהלת 'חומה' שבמפא''ת. מערך ההגנה הרב שכבתית מבוסס על ארבע שכבות הגנה מבצעיות: מערכת 'כיפת ברזל', מערכת 'שרביט קסמים', מערכת 'חץ 2' ו- 'חץ 3'".

הניסוי מתרחש כשברקע המתיחות בצפון. ביום ראשון יירטה מערכת כיפת ברזל טיל קרקע-קרקע ששוגר לעבר מטרה בישראל. הטיל, שיורט בשטחה האווירי של סוריה, היה תגובה לתקיפה שביצעה ישראל על פי דיווחי משרד ההגנה הרוסי על נמל התעופה הבינלאומי בדמשק מוקדם יותר באותו היום.