פגישת פרקליטי נתניהו ומנדלבליט - ספין ותו לא • פרשנות

הדיון של הצוות המשפטי של רה"מ עם היועמ"ש, שנועד לשכנעו שלא להגיש את כתב האישום כפוף לשימוע טרם הבחירות, הוא קמפיין - וקשה להבין מדוע היועמ"ש שיתף פעולה

פגישתם של פרקליטי ראש הממשלה בנימין נתניהו אתמול עם היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, התקיימה אמנם תחת אצטלה משפטית, אך למעשה מדובר בחלק מקמפיין ציבורי שמכוון להוכיח לציבור כי לנתניהו נגרם עוול.

לטענתו של נתניהו, ברגע שמתחיל הליך השימוע, יש למצות אותו ולתת לו להסתיים. לכן, אין להתחיל בו לפני הבחירות. לכאורה מדובר בטיעון משפטי, אבל הוא משולב הלכה למעשה בקמפיין ציבורי שטוען שגורמים לנתניהו עוול גדול.

פרקליטי נתניהו מבינים היטב שבשלב זה הסיכוי לשכנע את היועמ"ש שלא להגיש כתב אישום הוא קלוש עד לא קיים.

לכן, הצעד של פגישה עם מנדלבליט בלוויית מכתב של השופט טירקל ובליווי שני שופטים בדימוס, יוסף (ספי) אלון ועודד מודריק, בניסיון לשכנע אותו שלא לפרסם הודעה שכבר ידוע מה תוכנה, הוא חלק מספין תקשורתי שמכוון לציבור.

נתניהו ומנדלביט
 

מימין: רה"מ נתניהו והיועמ"ש מנדלבליט (רויטרס)

 

השאלה שנותרה פתוחה כרגע, היא מדוע מנדלבליט נגרר לספין הזה ומשתף איתו פעולה. זאת מכיוון שבסופו של עניין, מה שיכריע את ההחלטה הוא האם יש ראיות שמצדיקות זימון לשימוע כנגד ראש ממשלת ישראל.

כאמור, אתמול נפגשו פרקליטיו של נתניהו, נבות תל-צור, טל שפירא ועמית חדד, עם היועץ המשפטי לממשלה וניסו לשכנע אותו שלא להגיש כתב אישום כפוף לשימוע לפני הבחירות. עורכי דינו של נתניהו מסרו ליועמ"ש מכתב בחתימת שופט בית המשפט העליון יעקב טירקל, בו נכתב כי הוא תומך בעמדת הפרקליטים לדחות את הגשת כתב האישום עד אחרי הבחירות. לאחר הפגישה, העריכו בסביבתו של מנדלבליט כי יפרסם את החלטותיו בנוגע לתיקי ראש הממשלה לפני הבחירות. בתוך כך, השבוע ימשיכו הדיונים בפרקליטות על חקירות ראש הממשלה, ויתמקדו הפעם בתיק 2000.

בשבוע שעבר הורה מנדלבליט על השלמות חקירה בתיק 4000, שנדרשו בעקבות עם זאת, גורם משפטי אמר שהעדויות לא יעכבו את תיק החקירה, שכן הן לא משנות את כיוון החקירה אלא מחזקות אותועדויות חדשות שנחשפו בתחקיר המקור.