צעיר ששינה את מינו ביקש להחליף את שמו בתעודת בגרות - וסורב

לאחר ששינה את מינו, אליה קורנוס פנה למשרד החינוך כדי לעדכן את השם שלו, אלא שהנציגים טענו כי הדבר אינו אפשרי. "לא רוצה לבוא לאוניברסיטאות ולהסביר למה החלפתי שם"

אליה קורנוס בן ה-20 התחיל לפני כשנתיים תהליך לשינוי מין, ומאז שינה את שמו במשרד הפנים ובתעודת הזהות. על מנת שיוכל להירשם ללימודים אקדמיים, פנה אליה למשרד החינוך בבקשה לשנות את שמו בתעודת הבגרות, אך נתקל באטימות.  

בשיחת טלפון עם משרד החינוך, אליה הסביר לנציגה כי "עשיתי בגרות, הוצאתי תעודה, ואחרי שסיימתי תיכון החלפתי שם והתעודה מודפסת על השם הקודם". לאחר שנענה בשלילה, אליה החליט להסביר את מצבו הבעייתי: "החלפתי שם, והשם שלי היה נשי. אני לא רוצה לבוא לאוניברסיטאות ולהתחיל להסביר למה החלפתי את השם", אך הנציגה עדיין סירבה.

 אליה קורנוס
 

אליה קורנוס (חדשות 13 )

 

בריאיון ל"שש" עם אמנון לוי, אליה סיפר כי "היה לי קשה לנהל את השיחה, ברמה של הנושא וגם ברמה של צורת השיח, שהייתה קצת לא נעימה". כמו כן, אליה הדגיש את הקושי עבורו לשוחח על עברו: "אני לא חושף את השם כי זו נקודה שאני לא אוהב לדבר עליה. מתקשר להרבה דברים שאני לא פותח בדרך כלל".

"מהרגע ששניתי את השם בתעודת זהות זה נהיה השם הרשמי שלי בכל מוסדות המדינה לכל דבר. קיבלתי את הרישיון שלי עם השם נכון, משרד הבריאות שינה את השם, והכל היה בסדר. רק משרד החינוך נשאר מאחור". לבסוף הוסיף: "לא נעלבתי, אבל מעצבן אותי כי זה יאלץ אותי בכל מוסד שאני אלך ללמוד לצאת מהארון כל פעם מחדש בעל כורחי, להסביר ולענות לשאלות. אני רוצה שזה משהו שיהיה בשליטתי". 

אליה פנה למחלקה המשפטית של האגודה למען הלהט"ב בבקשה שיעזרו לו בנושא. רן שלהבי, סמנכ"ל האגודה, אמר כי: "הסירוב של משרד החינוך הוא מקומם ולא הגיוני. הוא גורם לנער לצאת עוד פעם ועוד פעם מהארון בלי יכולת לשלוט בזה ויש לזה השלכות. שוק התעסוקה בישראל מפלה את האוכלוסייה הטרנסית. המחלקה המשפטית, יחד עם עורך הדין אסף חדי כהן, מטפלים בנושא מול משרד החינוך וחייבים לשנות את המדיניות הזאת".

ממשרד החינוך נמסר בתגובה: "במשרד מציינים, כי עניינו של הבוגר בא על פתרונו וכי הוא יקבל את תעודת הבגרות עם הפרטים האישיים המעודכנים. המשרד ירענן את הנהלים, שכן התשובה שנמסרה לבוגר היתה שגויה".