ישראל השפילה את איראן – שעשויה להגיב בחריפות בעתיד • פרשנות

הצהרות רה"מ נתניהו וצה"ל דחקו לפינה את מפקד כוח קודס, קאסם סולימאני, שממשיך להתבסס בסוריה. עבור אדם שכבודו חשוב לו - מדובר בצעד שיחייב אותו לגבות מחיר מישראל

חזית בצפון: חרף תבוסת איראן בסבב הנוכחי והמכות שחטפה בתקיפת חיל האוויר בסוריה, מאמצי התבססותה בסוריה ממשיכים ומפקד כוח קודס, קאסם סולימאני, לא אמר נואש בכל הנוגע לכוונותיו במדינה.

עבור סולימאני, שבעבר נחל הצלחות אדירות בעיראק, סוריה ותימן, הכישלונות הנוכחיים הם דבר שהוא אינו רגיל אליו. למפקד כוח קודס בפרט ולאיראן בכלל, כמו רבים במזרח התיכון, הכבוד העצמי הוא נושא חשוב, ולכן קבלת האחריות הישראלית לתקיפות דחקה אותו לפינה.

לפי דיווחים ערביים, האיראנים "לקחו קשה" את הצהרות ראש הממשלה בנוגע לתקיפה, וגורמים במדינה אמרו כי "במתקפה הבאה יהיה תג מחיר אחר". ההשפלה שעברה טהראן, והתסכול נוכח איכויות צה"ל שבאו לידי ביטוי בסבב הנוכחי, עלולות לגרום לה לתקוף בעתיד פעם נוספת.

 
 
 
 מפקד כוח קודס במשמרות המהפכה קאסם סולימאני
 

מפקד כוח קודס במשמרות המהפכה קאסם סולימאני (חדשות עשר)

 

נתניהו: "נמשיך לעשות ככל הנדרש כדי להגן על אזרחינו"

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס אמש (שני) לתקיפה בסוריה ואמר כי "פעולת ישראל היא זכותה הבסיסית להגן על עצמה .נמשיך לעשות את כל הפעולות הנדרשות להגן על אנשינו ולהגן על הגבולות שלנו. נמשיך להגיב בכוח נגד כל מי שרוצה לפגוע בנו". הדברים נאמרו במסיבת עיתונאים משותפת עם נשיא אוקראינה פטרו פורושנקו, המבקר בירושלים.

"איראן מאיימת על ערכי החופש, החירות והשלום", הוסיף נתניהו. "אתמול איראן ירתה לעברנו טיל כדי לאיים על אזרחינו, אנו רואים זאת כמהלך אגרסיבי ובלתי מתקבל. ישראל תמשיך לבלום את מאמצי איראן להשתמש בסוריה, בלבנון ובעזה כבסיסים על מנת לתקוף את ישראל. אף מדינה אינה צריכה לעמוד מנגד כשהיא תחת מתקפה".

 ראש הממשלה בנימין נתניהו
 

ראש הממשלה בנימין נתניהו (לע"מ )

 

נתניהו על התקיפה בסוריה: "מי שמאיים להשמידנו - יישא באחריות"
 

כזכור, מוקדם יותר אתמול, איים נתניהו על איראן בטקס השקת נמל התעופה הבין-לאומי רמון באילת, והתייחס לתקיפה בסוריה נגד מטרות איראניות. "אמש הלם חיל האוויר בעוצמה במטרות איראניות בסוריה לאחר שאיראן שיגרה טיל לעבר שטחנו", אמר נתניהו. "איננו עוברים לסדר היום מול ניסיונות איראן להתבסס צבאית בסוריה ומול הצהרותיה להשמיד את הישראל, כפי שאמר רק עכשיו מפקד חיל האוויר של איראן. אנו פועלים נגד איראן ונגד הכוחות הסוריים שמסייעים לתוקפנות האיראנית. מי שמנסה לפגוע בנו - אנו פוגעים בו. מי שמאיים להשמיד אותנו יישא במלוא האחריות".

מנליס: הירי לעבר הגולן תוכנן מראש

דובר צה"ל, רונן מנליס, אמר בתדרוך לכתבים כי הירי אתמול לעבר רמת הגולן בוצע על ידי כוח איראני בדמשק בניסיון להרתיע את ישראל מפעול נגד ההתבססות האיראנית בסוריה, לאחר שתכננו זאת זמן רב. עוד אמר מנליס כי התקיפה בוצעה משטח שבו התחייבו האיראנים לא לשהות. במקביל, משרד החוץ הסיני גינה את התקיפה הישראלית בסוריה: "עלינו לכבד ולהגן על הריבונות הסורית".

אילוסטרציה של תקיפת המטרות האיראניות בסוריה

אילוסטרציה של תקיפת המטרות האיראניות בסוריה (דו"צ)

 

על התקיפה הלילה אמר דובר צה"ל: "האתרים שהותקפו הן תשתיות כח קודס. מוקד איחסון אמלח בנמל התעופה הבין-לאומי בדמשק. תקפנו אותו בצורה רחבה והוא ייצר הרבה פיצוצי משנה ואש. הזהרנו את הסורים לא לירות נ"מ. בפועל נורו עשרות רבות של טילי קרקע אוויר. התקיפה שלנו התנהלה בשלושה גלי תקיפה בידי מטוסי קרב על בסיס מודיעין שנאסף בידי אגף המודיעין".

"המשטר הסורי מאפשר לאיראנים להשתמש בשדה תעופה אזרחי בין-לאומי", הסביר מנליס. "חלק מהיעדים האיראנים שהותקפו הם בתוך מחנות סורים. הסורים שירו נ"מ שילמו מחיר יקר, איראן מנצלת את סוריה וסוריה משלמת מחיר יקר".

מדובר צה"ל נמסר לאחר התקיפה כי "במהלך התקיפה בוצע ירי של עשרות טילי קרקע-אוויר סוריים על אף אזהרה ברורה שהועברה להימנע מירי זה". "בעקבות כך נתקפו מספר סוללות הגנה אווירית סוריות. התקיפה האיראנית לעבר שטח ישראל אתמול היא הוכחה נוספת וברורה לכוונה העומדת מאחורי ניסיונות ההתבססות האיראנית בסוריה, ולסכנה שהם מהווים למדינת ישראל וליציבות האזורית. כמו כן, צה"ל רואה במשטר הסורי אחראי לנעשה בשטחו ומזהיר אותו מלפעול או לאפשר פעולה נגד ישראל", לשון ההודעה.

 תקיפת סוללה ההגנה האווירית בסוריה
 

תקיפת סוללה ההגנה האווירית בסוריה (דובר צה"ל)