התפכחות מחלום המגורים בברלין: זינוק חד במחירי הדיור בעיר

קצב הבנייה האיטי והנהירה של מאות אלפי תושבים חדשים גרמו לעלייה של 20% במחירי הדיור בבירת גרמניה, יותר מכל מטרופולין אחר בעולם. "אנו צריכים יותר דירות" • אנליסט

עד לפני כמה שנים, ברלין נחשבה לאי בודד של מחירי דיור שפויים, ומשכה אליה עשרות אלפי ישראלים. לפני כשש שנים כינו את אותם דיירים כחול לבן בשם "היורדים החדשים". עם זאת, המחירים בברלין של שנת 2019 עלו ואיתם הגיעה ההתפכחות מחלום הדיור המוזל. 

העלייה החדה במחירי הדיור בברלין מגיעה בעקבות שלל סיבות. ראשית, רבים בעולם גילוי את המחירים הנוחים שהעיר מציעה, ואיתם נוצר ביקוש מוגבר בשוק הנדל"ן. שנית, קצב הבנייה בעיר הוא איטי, ומזכיר לעיתים את ישראל. שלישית, מהגרים רבים הגיעו לברלין מארצות מוסלמיות כמו סוריה והעלו את מספר התושבים שחיים בעיר. כל אלו יצרו לחץ קבוע שמשנה את המצב ביחס לתקופתם של "היורדים החדשים". 

בברלין של שנת 2019, 85% מתושבי העיר גרים בשכירות הוגנת. לשוכרים שחתמו על חוזה במחיר "ישן" קיימת הגנה בחוק, ולא ניתן לעדכן להם את דמי השכירות בהתאם לביקוש הקיים. הבעיה מתגלה אצל השוכרים החדשים, שהגיעו בשנתיים האחרונות כדי לחסוך ולגור בזול וגילו שהעיר הפכה למגרש המשחקים של משקיעי הנדל"ן. אותם שוכרים מתמודדים כעת עם עליות חדות במחירים שהגיעו בשנה האחרונה בלבד ל-20.5%. 

זינוק במחירי הדירות בברלין
 

זינוק במחירי הדירות בברלין (החדשות 13)

 

משנת 2011, אוכלוסיית העיר הולכת וגדלה. לפני כשמונה שנים, האוכלוסייה עמדה על 3.32 מיליון תושבים. בשנת 2018 התגוררו בעיר כבר 3.72 מיליון בני אדם – זינוק של 12% בתוך שמונה שנים בלבד, כולו בשל הגירה אל העיר. זו ההתייקרות החדה בעולם שעוקפת ערים כמו בודפשט, מדריד, ירושלים ופריז. 

"אני חושב שאחת הסיבות היא שנוספים לנו 40 אלף תושבים בשנה, ולכן אנו צריכים יותר דירות. אבל אי אפשר לבנות אותן בזמן קצר", אמר ריינר וילד, מנכ"ל התאחדות שוכרי הדירות בברלין. "זה התחיל מלב העיר, באזורים פופולאריים כמו קרויצברג ומיטה, אבל עכשיו הבעיה כוללת אנשים מכל הרובעים, גם צעירים וגם מבוגרים", אמרה קתרין שמידברגר, מחזיקת תיק הדיור בפרלמנט של מדינת ברלין.

דירה קטנה בגודל של כ-37 מטרים, עולה 725 אירו לחודש, יותר מ-3,000 שקלים לחדר. מי שירצה לגור ב-62 מטרים ייפרד כבר מ-1,100 אירו כולל חימום, אמנם נמוך עדיין מהסכומים בתל אביב, ובכל זאת עלייה ממוצעת של 20% בתוך שנה אחת. "המחיר היקר הוא הבעיה שלך - זה המחיר והוא קבוע. קל להשכיר במחיר הזה, הם יודעים, אני יודע ואתה יודע זה", אמר אחד ממתווכי הדירות לחדשות 13.

"תשכח מכל מה שהכרת בטלוויזיה על שוק הדירות בברלין. כשהגענו לפה כולנו חשבנו, וואי ברלין זולה יחסית. היום, דירת חדר במרכז העיר תעלה 1,500 אירו", אמר אמיר לנגה, ישראלי שעבר להתגורר בברלין לפני כשנתיים.

 זינוק במחירי הדירות בברלין
 

זינוק במחירי הדירות בברלין ( החדשות 13)

 

בקור מקפיא עצמות של מינוס שתי מעלות, בשכונת פרנצלאוור ברג בברלין, תיעדו מצלמות חדשות 13 עשרות צעירים מכל העולם שהמתינו ארוכות כדי להיפגש עם מתווך הדירה, וזאת כדי שיוכלו להתחרות עם שאר הממתינים על חוזה השכרת הדירה. כל אחת ואחד מהצעירים יצטרכו למלא שאלון מפורט עם המקצוע, שם המעסיק, ההכנסה, המצב המשפחתי, האזרחות, הגיל. רק אז יתברר מי יכנס לדירה.

בשביל אלעד לשם, ישראלי שעבר להתגורר בברלין לפני כשמונה שנים, ההגעה לעיר עדיין משתלמת, חרף הזינוק במחירי הדירות. "כשאיכות החיים היא כל כך גדולה, הפגיעה היא שולית", אמר אלעד לשם, שהגיע לברלין לפני כשמונה שנים. "מה שמשלמים פה, גם אחרי עלייה של מאות אירו בחודש, הוא כאין וכאפס ממה שהם שילמו בישראל. אני גרתי בדרום תל אביב, בחורבה שעלתה אלף אירו בחודש. באותו המחיר אני משיג פה משהו פנומנלי", הוסיף.

הקביעה הנחרצת הזו קשורה לצעדים שנקטה גרמניה כדי להגן על השוכרים מול המשבר בהיצע הדירות. בין הצעדים שננקטו היה חתירה ליציבות במחירי החוזים הקיימים, הגבלה על שיפוצים שמייקרים את השכירות – ובמקרים מסוימים אפילו רכישה של נכסים מקופת העירייה.