רה"מ על התקיפה בדמשק: נמשיך לעשות כנדרש כדי להגן על אזרחינו

נתניהו התייחס גם לירי לעבר הגולן והצהיר כי ישראל תמשיך לבלום את מאמצי טהראן להתבסס בסוריה, לבנון ועזה. "אף מדינה אינה צריכה לעמוד מנגד כשהיא תחת מתקפה"

המתיחות בצפון: ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס הערב (שני) לתקיפת חיל האוויר בסוריה ואמר כי "פעולת ישראל היא זכותה הבסיסית להגן על עצמה .נמשיך לעשות את כל הפעולות הנדרשות להגן על אנשינו ולהגן על הגבולות שלנו. נמשיך להגיב בכוח נגד כל מי שרוצה לפגוע בנו". הדברים נאמרו במסיבת עיתונאים משותפת עם נשיא אוקראינה פטרו פורושנקו, המבקר בירושלים.

"איראן מאיימת על ערכי החופש, החירות והשלום", הוסיף נתניהו. "אתמול איראן ירתה לעברנו טיל כדי לאיים על אזרחינו, אנו רואים זאת כמהלך אגרסיבי ובלתי מתקבל. ישראל תמשיך לבלום את מאמצי איראן להשתמש בסוריה, בלבנון ובעזה כבסיסים על מנת לתקוף את ישראל. אף מדינה אינה צריכה לעמוד מנגד כשהיא תחת מתקפה".

 
 
 
 ראש הממשלה נתניהו ונשיא אוקראינה פטרו פורושנקו
 

ראש הממשלה נתניהו ונשיא אוקראינה פטרו פורושנקו ( לע"מ)

 

הנשיא פורושנקו הגיע לישראל כדי לחתום על הסכם סחר בין המדינות, אך התייחס גם הוא לנושא ואמר כי מדינתו לומדת מישראל "כיצד להגן על המדינה שלנו ולהקים צבא חזק". זאת, ברקע המתיחות בין אוקראינה לרוסיה בנוגע למחלוקת לגבי השליטה בחצי האי קרים.

בפתח דבריו, בירך נתניהו את נשיא אוקראינה, ציין כי במדינה המזרח-אירופאית ישנה את קהילת היהודים הרביעית בגודלה באירופה ואמר כי הביקור מצביע על הקשרים החזקים הקיימים בין המדינות. "כשמסתכלים על העתיד אנו מסתכלים על חדשנות וטכנולוגיה - זה העתיד", אמר ראש הממשלה.

נתניהו על התקיפה בסוריה: "מי שמאיים להשמידנו - יישא באחריות"
 

מוקדם יותר היום, איים נתניהו על איראן בטקס השקת נמל התעופה הבין-לאומי רמון באילת, והתייחס לתקיפה בסוריה נגד מטרות איראניות. "אמש הלם חיל האוויר בעוצמה במטרות איראניות בסוריה לאחר שאיראן שיגרה טיל לעבר שטחנו", אמר נתניהו. "איננו עוברים לסדר היום מול ניסיונות איראן להתבסס צבאית בסוריה ומול הצהרותיה להשמיד את הישראל, כפי שאמר רק עכשיו מפקד חיל האוויר של איראן. אנו פועלים נגד איראן ונגד הכוחות הסוריים שמסייעים לתוקפנות האיראנית. מי שמנסה לפגוע בנו - אנו פוגעים בו. מי שמאיים להשמיד אותנו יישא במלוא האחריות".

 אתר איראני לוגיסטי בבסיס סורי שהותקף
 

אתר איראני לוגיסטי בבסיס סורי שהותקף (דו"צ)

 

מנליס: הירי לעבר הגולן תוכנן מראש

דובר צה"ל, רונן מנליס, אמר בתדרוך לכתבים כי הירי אתמול לעבר רמת הגולן בוצע על ידי כוח איראני בדמשק בניסיון להרתיע את ישראל מפעול נגד ההתבססות האיראנית בסוריה, לאחר שתכננו זאת זמן רב. עוד אמר מנליס כי התקיפה בוצעה משטח שבו התחייבו האיראנים לא לשהות. במקביל, משרד החוץ הסיני גינה את התקיפה הישראלית בסוריה: "עלינו לכבד ולהגן על הריבונות הסורית".

על התקיפה הלילה אמר דובר צה"ל: "האתרים שהותקפו הן תשתיות כח קודס. מוקד איחסון אמלח בנמל התעופה הבין-לאומי בדמשק. תקפנו אותו בצורה רחבה והוא ייצר הרבה פיצוצי משנה ואש. הזהרנו את הסורים לא לירות נ"מ. בפועל נורו עשרות רבות של טילי קרקע אוויר. התקיפה שלנו התנהלה בשלושה גלי תקיפה בידי מטוסי קרב על בסיס מודיעין שנאסף בידי אגף המודיעין".

"המשטר הסורי מאפשר לאיראנים להשתמש בשדה תעופה אזרחי בין-לאומי", הסביר מנליס. "חלק מהיעדים האיראנים שהותקפו הם בתוך מחנות סורים. הסורים שירו נ"מ שילמו מחיר יקר, איראן מנצלת את סוריה וסוריה משלמת מחיר יקר".

מדובר צה"ל נמסר לאחר התקיפה כי "במהלך התקיפה בוצע ירי של עשרות טילי קרקע-אוויר סוריים על אף אזהרה ברורה שהועברה להימנע מירי זה". "בעקבות כך נתקפו מספר סוללות הגנה אווירית סוריות. התקיפה האיראנית לעבר שטח ישראל אתמול היא הוכחה נוספת וברורה לכוונה העומדת מאחורי ניסיונות ההתבססות האיראנית בסוריה, ולסכנה שהם מהווים למדינת ישראל וליציבות האזורית. כמו כן, צה"ל רואה במשטר הסורי אחראי לנעשה בשטחו ומזהיר אותו מלפעול או לאפשר פעולה נגד ישראל", לשון ההודעה.