מבחן מעבר החצייה: במה מתעסקים הולכי הרגל בעת חציית הכביש?

מצלמות חדשות 13 הוצבו בשלושה צמתים סואנים, ומצאו כי רבים מהישראלים בוחרים ללכת בין המכוניות במקום במעבר מוסדר, מתעסקים בטלפון הנייד ואף מתעלמים מרמזור אדום

כשליש מההרוגים בתאונות הדרכים בשנה שעברה היו הולכי רגל – כמעט מאה בני אדם, וכשליש מהתאונות קרו במעברי החצייה. בעקבות סקר מטריד של הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים, הוצבו מצלמות חדשות 13 במשך שלוש שעות בשלושה צמתים סואנים בערים הגדולות, כדי לבדוק כמה מאיתנו מוודאים שמעבר החצייה פנוי לפני שאנחנו מתחילים לחצות – וכמה שקועים בטלפון הנייד.

בצומת הלא מרומזר ברמת גן, נראה שרבים מהולכי הרגל מתייחסים למעבר החצייה כאל המלצה בלבד. 43 הולכי רגל בחרו לחצות את הכביש באמצע הכביש, ו-31 בני אדם התעסקו עם הטלפון הנייד, במקום להתרכז בחצייה. בכיכר צה"ל שבירושלים – 18 אנשים התעלמו מהרמזור האדום, וחצו את הכביש גם כשהתקרבו מכוניות. במעבר החצייה שבשדרות ההסתדרות בחיפה הולכי הרגל היו הממושמעים ביותר, פרט לכמה שהעדיפו לקצר זמנים וחצו ברמזור אדום.

 מעבר חצייה בירושלים
 

מעבר חצייה בירושלים (חדשות 13 )

 

"הופתענו לראות עד כמה הולכי הרגל מתנהגים באופן לא זהיר במעבר חצייה", סיפרה מוריה מלכה, דוברת הרלב"ד. "רובנו חוצים מעבר חצייה כשאנחנו עם הראש בטלפון, כשאנחנו מדברים עם בן אדם אחר. אנחנו לא מתרכזים בחצייה עצמה". לדבריה, "רואים החמרה מסוימת בממצאים משנת 2016. יותר אנשים חוצים במעברי חציה מרומזרים באור אדום, ויותר אנשים חוצים שלא במעברי חצייה".

בסקר שערכה הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים, תועדו 4,766 בני אדם בעת שחצו 57 מעברי חצייה שונים ברחבי הארץ. 30% מהולכי הרגל עברו אותו באור אדום, 12% מהולכי הרגל שהגיעו למעבר לא מרומזר אפילו לא הביטו ימינה ושמאלה כדי לוודא שניתן לחצותו בבטחה, ו-18% מהולכי הרגל חצו את הרגל כשדעתם מוסחת על ידי האזנה למוזיקה באוזניות או שימוש בטלפון נייד.

בדוח הסופי שהגישה, המליצה הרשות לבחון תוכנית אכיפה לא רק נגד נהגים שלא נותנים זכות קדימה, אלא גם נגד הולכי רגל שעוברים על החוק. בחודשים האחרונים כבר החל מבצע אכיפה בשיתוף עם המשטרה, שבמסגרתו מחולקים דוחות גם להולכי רגל במעברי חצייה בתוך הערים.