אחרי התקיפה - חוזרים לשגרה: אתר החרמון ייפתח מחר כרגיל

בצל חילופי המהלומות המילוליות בין ירושלים וטהראן, החליטו בהנהלת אתר הסקי, באישור הצבא, לפתוח אותו למבקרים. "הציבור מוזמן לחזק את החרמון, הגולן והגליל בנוכחותו"

המתיחות בצפון: הנהלת אתר החרמון החליטה שאתר הסקי ייפתח מחר (שלישי) למבקרים, זאת לאחר שהיה סגור היום בשל המתיחות. "אתר החרמון יפתח כרגיל, למבקרים וגולשים, בהתאם לאישור הצבא", נמסר בהודעה, "מזג אוויר מושלם, שלג למכביר ומצב רוח טוב. הציבור מוזמן לחזק את החרמון, הגולן והגליל בנוכחותו".

נתניהו על התקיפה בסוריה: "מי שמאיים להשמידנו - יישא באחריות"
 

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, איים היום על איראן בטקס השקת נמל התעופה הבין-לאומי רמון באילת, והתייחס לתקיפה הלילה בסוריה נגד מטרות איראניות.

 
 

"אמש הלם חיל האוויר בעוצמה במטרות איראניות בסוריה לאחר שאיראן שיגרה טיל לעבר שטחנו", אמר נתניהו. "איננו עוברים לסדר היום מול ניסיונות איראן להתבסס צבאית בסוריה ומול הצהרותיה להשמיד את הישראל, כפי שאמר רק עכשיו מפקד חיל האוויר של איראן. אנו פועלים נגד איראן ונגד הכוחות הסוריים שמסייעים לתוקפנות האיראנית. מי שמנסה לפגוע בנו - אנו פוגעים בו. מי שמאיים להשמיד אותנו יישא במלוא האחריות".

נתניהו בטקס חנוכת נמל התעופה רמון
 

יירוטים בשמי סוריה מול נתניהו בטקס חנוכת נמל התעופה רמון (חדשות 13 )

 

מנליס: הירי לעבר הגולן תוכנן מראש

דובר צה"ל, רונן מנליס, אמר בתדרוך לכתבים כי הירי אתמול לעבר רמת הגולן בוצע על ידי כוח איראני בדמשק בניסיון להרתיע את ישראל מפעול נגד ההתבססות האיראנית בסוריה, לאחר שתכננו זאת זמן רב. עוד אמר מנליס כי התקיפה בוצעה משטח שבו התחייבו האיראנים לא לשהות. במקביל, משרד החוץ הסיני גינה את התקיפה הישראלית בסוריה: "עלינו לכבד ולהגן על הריבונות הסורית".

על התקיפה הלילה אמר דובר צה"ל: "האתרים שהותקפו הן תשתיות כח קודס. מוקד איחסון אמלח בנמל התעופה הבין-לאומי בדמשק. תקפנו אותו בצורה רחבה והוא ייצר הרבה פיצוצי משנה ואש. הזהרנו את הסורים לא לירות נ"מ. בפועל נורו עשרות רבות של טילי קרקע אוויר. התקיפה שלנו התנהלה בשלושה גלי תקיפה בידי מטוסי קרב על בסיס מודיעין שנאסף בידי אגף המודיעין".

"המשטר הסורי מאפשר לאיראנים להשתמש בשדה תעופה אזרחי בין-לאומי", הסביר מנליס. "חלק מהיעדים האיראנים שהותקפו הם בתוך מחנות סורים. הסורים שירו נ"מ שילמו מחיר יקר, איראן מנצלת את סוריה וסוריה משלמת מחיר יקר".

 אתר איראני לוגיסטי בבסיס סורי שהותקף

אתר איראני לוגיסטי בבסיס סורי שהותקף (דו"צ )

 

על הירי לעבר החרמון אמר: "האיראנים מחפשים זמן רב איך לנסות להרתיע אותנו מלפעול. הם ראו זאת כניצול הזדמנות. הוא כוון לצפון רמת הגולן. מה שראינו הלילה זו מצוקה איראנית. הם לא איפה שרצו להיות. הם רוצים שנחשוב פעמיים. המדיניות לא השתנתה. האיראנים נמצאים ב-30 אחוז מתוך איפה שרצו להיות בסוריה". הם רצו שדה תעופה איראני ונמל ימי - ואין. מה שהותקף היה מחסן משמעותי במתחם צבאי של כח קודס האיראני בשדה התעופה". 

"מנגנון התיאום מול הרוסים פעל באופן שגרתי", המשיך מנליס. "הפעולה שבוצעה הלילה היא לא מערכה בין מלחמות. היא תגובה להתקפה איראנית. זו הפעם השלישית שהאיראנים תוקפים את ישראל. הפעולה שקרתה לוקחת להם חודשים. אחרי פעולת 'בית הקלפים' הם החליטו לפעול. זה לא קשור לריאיון כזה או אחר. הצד השני מפורר את העמימות וזה שינוי באופן שבו הם פועלים". 

כאמור, חיל האוויר הישראלי תקף הלילה מטרות של כוח קודס האיראני בשטח סוריה, וכן סוללות הגנה אווירית סוריות. זאת בתגובה לירי טיל קרקע-קרקע משטח סוריה לכיוון הגולן אתמול בשעות הצהריים. במסגרת התקיפה נתקפו מטרות צבאיות השייכות לכוח קודס בסוריה, ובהן אתרים לאחסון אמצעי לחימה ובמרכזם אתר בשדה התעופה דמשק בין לאומי, אתר מודיעין איראני ומחנה אימונים איראני.