נתניהו על התקיפה בסוריה: "מי שמאיים להשמידנו - יישא באחריות"

רה"מ התייחס בטקס השקת נמל התעופה הבינ"ל רמון בערבה לתגובתה של ישראל לטיל ששוגר אתמול לעבר רמת הגולן. "לא עוברים לסדר היום מול ניסיונות איראן להתבסס בסוריה"

  • פורסם ב:
  • 21/01/2019 12:59
  • |
  • עודכן ב:
  • 21/01/2019 16:38
  • |
  • כתבים:
  • החדשות 13

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, איים היום (שני) על איראן בטקס השקת נמל התעופה הבין-לאומי רמון באילת, והתייחס לתקיפה הלילה בסוריה נגד מטרות איראניות.

"אמש הלם חיל האוויר בעוצמה במטרות איראניות בסוריה לאחר שאיראן שיגרה טיל לעבר שטחנו", אמר נתניהו. "איננו עוברים לסדר היום מול ניסיונות איראן להתבסס צבאית בסוריה ומול הצהרותיה להשמיד את הישראל, כפי שאמר רק עכשיו מפקד חיל האוויר של איראן. אנו פועלים נגד איראן ונגד הכוחות הסוריים שמסייעים לתוקפנות האיראנית. מי שמנסה לפגוע בנו - אנו פוגעים בו. מי שמאיים להשמיד אותנו יישא במלוא האחריות". בתוך כך, כלי תקשורת ערביים פרסמו את שמותיהם של שניים מחיילי צבא אסד שנהרגו בתקיפה - מוחמד תורכי עלי, ויחיא אסמנדר.

 נתניהו וכץ חונכים את נמל התעופה "רמון"
 

נתניהו וכץ חונכים את נמל התעופה "רמון" (חדשות 13 )

 

נתניהו התייחס גם למשפחת רמון, שעל שמה נקרא נמל התעופה: "רונה, ממנה נפרדנו בחודש שעבר, זכתה להשתתף בטקס של קריאת הטרמינל על שם אהוביה. התעלות הרוח שלה נוסכת בנו השראה מתמדת. נזכור לעד את אילן, אסף ורונה, ותמיד נוסיף לעמוד לצדכם, טל אסף ונועה".

כאמור, שדה התעופה הבין-לאומי ע"ש אילן ואסף רמון בערבה הדרומית נפתח היום, ועתיד לשרת את אילת ודרום הארץ לטיסות פנים-ארציות ובין-לאומיות.

 משפחת רמון בטקס חנוכת נמל התעופה
 

ישראל כץ ומשפחת רמון בטקס חנוכת נמל התעופה (חדשות 13)

 

הוא יהווה את שער הכניסה הדרומי החדש לישראל, עם צפי טיסות של 2.25 מיליון נוסעים לשנה ומסוגל לגדול לקיבולת של כ-4.25 מיליון נוסעים לשנה. לראשונה, הנוסעים הבין-לאומיים והפנים ארציים יחלקו אולמות המתנה ומסחר משותפים.

מתחם שדה התעופה משתרע על פני למעלה מ-5,500 דונם, וכולל את מבנה בית הנתיבות בשטח של כ-45,000 מ"ר; מסלולי המראה ונחיתה באורך 3,600 מטר לצד כ-40 רחבות מטוסים המשרתות מטוסי סילון צרי ורחבי גוף; משני צדי הטרמינל הוקמו שני אזורי תמך בשטח כולל של 40,000 מ"ר, כולל מגדל פיקוח המתנשא לגובה 45 מטרים ומרכז תאום למרגלותיו.

 נמל התעופה רמון
 

נמל התעופה רמון (© Amir Mann, Moshe Zur, Ami Shinar, Orna Zur Architects / Hufton+Crow Photography )

 

עם פתיחתו, הרשויות בירדן הגישו תלונה רשמית לגופים בין-לאומיים נגד שדה התעופה החדש, שממוקם קילומטרים ספורים מהגבול, בטענה כי מדובר בהפרה של ריבונותה האווירית.

דובר צה"ל, רונן מנליס, אמר בתדרוך לכתבים כי הירי אתמול לעבר רמת הגולן בוצע על ידי כוח איראני בדמשק בניסיון להרתיע את ישראל מפעול נגד ההתבססות האיראנית בסוריה, לאחר שתכננו זאת זמן רב. עוד אמר מנליס כי התקיפה בוצעה משטח שבו התחייבו האיראנים לא לשהות. במקביל, משרד החוץ הסיני גינה את התקיפה הישראלית בסוריה: "עלינו לכבד ולהגן על הריבונות הסורית".

על התקיפה הלילה אמר דובר צה"ל: "האתרים שהותקפו הן תשתיות כח קודס. מוקד איחסון אמלח בנמל התעופה הבין-לאומי בדמשק. תקפנו אותו בצורה רחבה והוא ייצר הרבה פיצוצי משנה ואש. הזהרנו את הסורים לא לירות נ"מ. בפועל נורו עשרות רבות של טילי קרקע אוויר. התקיפה שלנו התנהלה בשלושה גלי תקיפה בידי מטוסי קרב על בסיס מודיעין שנאסף בידי אגף המודיעין".

"המשטר הסורי מאפשר לאיראנים להשתמש בשדה תעופה אזרחי בין-לאומי", הסביר מנליס. "חלק מהיעדים האיראנים שהותקפו הם בתוך מחנות סורים. הסורים שירו נ"מ שילמו מחיר יקר, איראן מנצלת את סוריה וסוריה משלמת מחיר יקר". 


על הירי לעבר החרמון אמר: "האיראנים מחפשים זמן רב איך לנסות להרתיע אותנו מלפעול. הם ראו זאת כניצול הזדמנות. הוא כוון לצפון רמת הגולן. מה שראינו הלילה זו מצוקה איראנית. הם לא איפה שרצו להיות. הם רוצים שנחשוב פעמיים. המדיניות לא השתנתה. האיראנים נמצאים ב-30 אחוז מתוך איפה שרצו להיות בסוריה". הם רצו שדה תעופה איראני ונמל ימי - ואין. מה שהותקף היה מחסן משמעותי במתחם צבאי של כח קודס האיראני בשדה התעופה". 

 יירוט שיגור לעבר ישראל בשמי סוריה
 

יירוט שיגור לעבר ישראל בשמי סוריה (נתנאל אריאל )

 

"מנגנון התיאום מול הרוסים פעל באופן שגרתי", המשיך מנליס. "הפעולה שבוצעה הלילה היא לא מערכה בין מלחמות. היא תגובה להתקפה איראנית. זו הפעם השלישית שהאיראנים תוקפים את ישראל. הפעולה שקרתה לוקחת להם חודשים. אחרי פעולת 'בית הקלפים' הם החליטו לפעול. זה לא קשור לריאיון כזה או אחר. הצד השני מפורר את העמימות וזה שינוי באופן שבו הם פועלים". 

כאמור, חיל האוויר הישראלי תקף הלילה מטרות של כוח קודס האיראני בשטח סוריה, וכן סוללות הגנה אווירית סוריות. זאת בתגובה לירי טיל קרקע-קרקע משטח סוריה לכיוון הגולן אתמול בשעות הצהריים. במסגרת התקיפה נתקפו מטרות צבאיות השייכות לכוח קודס בסוריה, ובהן אתרים לאחסון אמצעי לחימה ובמרכזם אתר בשדה התעופה דמשק בין לאומי, אתר מודיעין איראני ומחנה אימונים איראני.