פרקליטי רה"מ נפגשו עם היועמ"ש: "עמדתו תגובש בימים הקרובים"

עורכי הדין הגישו למנדלבליט מכתב של שופט העליון לשעבר טירקל, על כך שיש לדחות את מועד פרסום ההחלטה בנוגע להגשת אישום עד לאחר הבחירות. "פועלים להבטיח משחק הוגן"

ראש ממשלה בחקירה: נבות תל-צור, טל שפירא ועמית חדד, עורכי דינו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, נפגשו היום (שני) עם היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, במשרד המשפטים וניסו לשכנע אותו שלא להגיש כתב אישום כפוף לשימוע לפני הבחירות. לטעמם, אין להגיש אישום כפוף לשימוע לפני הבחירות, עיתוי שלטעמם אינו ראוי. בתום הישיבה, מנדלבליט לא מסר לעורכי הדין את החלטתו.

לאחר הפגישה, מסרו עורכי הדין כי הם מסרו ליועמ"ש מכתב בחתימת שופט בית המשפט העליון לשעבר יעקב טירקל, ובו נכתב כי הוא תומך בעמדת הפרקליטים, כי יש לדחות את ההחלטה עד לאחר הבחירות. "אנחנו פועלים להבטיח לראש הממשלה, העומד בפני בחירות, משחק הוגן", מסרו עורכי הדין.

ממשרד המשפטים נמסר בתגובה: "במענה לפניות, אנו מעדכנים שנסתיימה פגישתם של היועץ המשפטי לממשלה ופרקליט המדינה עם סנגוריו של ראש הממשלה בה הציגו באריכות טענותיהם בעניין מועד פרסום החלטת היועץ המשפטי לממשלה בתיקי החקירה בעניין ראש הממשלה. הטענות נשמעו ברוב קשב, והדברים יישקלו כמקובל. היועץ המשפטי לממשלה יגבש את עמדתו בימים הקרובים והיא תימסר לסנגורים בהקדם".

 
 
 
 נתניהו ומנדלבליט
 

נתניהו ומנדלבליט (רויטרס)

 

עורכי הדין סבורים שפרסום ההחלטה על ידי מנדלבליט לפני הבחירות לא יהיה הוגן, מכיוון שהליך השימוע יתקיים בעוד חודשים רבים ועלול לעורר בציבור תחושה מוטעית. פרקליטיו של ראש הממשלה גייסו לדיון שני שופטים בדימוס: יוסף (ספי) אלון ועודד מודריק.

כאמור, על פי הערכות, בתוך שלושה שבועות צפוי מנדלבליט לפרסם את החלטתו, להגיש נגד נתניהו כתב אישום חמור בשוחד והפרת אמונים בכפוף לשימוע.

ביום חמישי הודיע מנדלבליט כי הוא מוכן להיפגש עם פרקליטיו של נתניהו, ולדון בבקשתם לדחות את ההחלטה על השימוע בתיקים נגד ראש הממשלה, עד אחרי הבחירות. מנדלבליט טען יקיים את הפגישה על מנת שעורכי דינו של רה"מ יוכלו להציג בהרחבה את עמדתו בנושא, אך הדגיש כי הפגישה תעסוק רק בסוגיה המדוברת, ולא יישמעו טענות ביחס לחשדות ולהליך וחומר החקירה. עוד ציין מנדלבליט כי "אין מקום להשהות טיפול בתיקים נגד נבחרי ציבור או מועמדים, שהגיעו לאחר חקירה לפרקליטות או לתביעה המשטרתית לצורך החלטה אם להגיש כתב אישום".

לפני כשבוע הורה מנדלבליט על השלמות חקירה בתיק 4000, שנדרשו בעקבות עדויות חדשות שנחשפו בתחקיר "המקור". עם זאת, גורם משפטי אמר שהעדויות לא יעכבו את תיק החקירה, שכן הן לא משנות את כיוון החקירה אלא מחזקות אותו. החוקרים לא הכירו אותן אולם הדברים שעלו בהן תאמו לרשת ולשיטה שהחוקרים איתרו בחקירות התיק. היועץ המשפטי לממשלה ובכירי אגף החקירות זיהו עדויות מעניינות שחשבו שצריכות להופיע בתיק החקירה. לכן, כמה גורמים, שחלקם לא זומנו לחקירה לפני כן, התבקשו להגיע ללהב 433 ולמסור עדות.