חשד לריגול: גרמניה תאסור על "מהאן אייר" האיראנית לפעול בשטחה

שלילת זכותה של החברה מגיעה לאחר חשד שנעשה בה שימוש לפעילות טרור וריגול. אתמול מטוס החברה, שאמור היה לנחות בדמשק, שב על עקבותיו לאחר התקרית בסוריה

גרמניה שוללת מחברת התעופה האיראנית "מהאן אייר" את הזכות לפעול בשטחה, לאור חשד כי נעשה בה שימוש לצרכי ריגול וטרור. כך אמר היום (שני) מקור בממשל הגרמני לרויטרס. זאת, לאחר שמטוס של החברה, שאמור היה לנחות בדמשק, שב על עקבותיו בעקבות התקיפה המיוחסת לישראל אתמול.

בברלין חושדים שחברת התעופה, שנמצאת ברשימת הסנקציות של ארה"ב מאז 2011, משמשת את משמרות המהפכה האיראניים למטרות צבאיות ולפעילות טרור. מספר מדינות באיחוד האירופי מאשימות את איראן בפעילות ריגול או תכנון מתקפות בשטח היבשת.

אילוסטרציה של תקיפת המטרות האיראניות בסוריה

אילוסטרציה של תקיפת המטרות האיראניות בסוריה (דו"צ )

 

דובר צה"ל, רונן מנליס, אמר בתדרוך לכתבים כי הירי אתמול לעבר רמת הגולן בוצע על ידי כוח איראני בדמשק בניסיון להרתיע את ישראל מפעול נגד ההתבססות האיראנית בסוריה, לאחר שתכננו זאת זמן רב. עוד אמר מנליס כי התקיפה בוצעה משטח שבו התחייבו האיראנים לא לשהות. במקביל, משרד החוץ הסיני גינה את התקיפה הישראלית בסוריה: "עלינו לכבד ולהגן על הריבונות הסורית".

על התקיפה הלילה אמר דובר צה"ל: "האתרים שהותקפו הן תשתיות כח קודס. מוקד איחסון אמלח בנמל התעופה הבין-לאומי בדמשק. תקפנו אותו בצורה רחבה והוא ייצר הרבה פיצוצי משנה ואש. הזהרנו את הסורים לא לירות נ"מ. בפועל נורו עשרות רבות של טילי קרקע אוויר. התקיפה שלנו התנהלה בשלושה גלי תקיפה בידי מטוסי קרב על בסיס מודיעין שנאסף בידי אגף המודיעין".

"המשטר הסורי מאפשר לאיראנים להשתמש בשדה תעופה אזרחי בין-לאומי", הסביר מנליס. "חלק מהיעדים האיראנים שהותקפו הם בתוך מחנות סורים. הסורים שירו נ"מ שילמו מחיר יקר, איראן מנצלת את סוריה וסוריה משלמת מחיר יקר". 


על הירי לעבר החרמון אמר: "האיראנים מחפשים זמן רב איך לנסות להרתיע אותנו מלפעול. הם ראו זאת כניצול הזדמנות. הוא כוון לצפון רמת הגולן. מה שראינו הלילה זו מצוקה איראנית. הם לא איפה שרצו להיות. הם רוצים שנחשוב פעמיים. המדיניות לא השתנתה. האיראנים נמצאים ב-30 אחוז מתוך איפה שרצו להיות בסוריה". הם רצו שדה תעופה איראני ונמל ימי - ואין. מה שהותקף היה מחסן משמעותי במתחם צבאי של כח קודס האיראני בשדה התעופה". 

מטרה איראנית בשדה התעופה בדמשק

מטרה איראנית בשדה התעופה בדמשק (דו"צ )

 

"מנגנון התיאום מול הרוסים פעל באופן שגרתי", המשיך מנליס. "הפעולה שבוצעה הלילה היא לא מערכה בין מלחמות. היא תגובה להתקפה איראנית. זו הפעם השלישית שהאיראנים תוקפים את ישראל. הפעולה שקרתה לוקחת להם חודשים. אחרי פעולת 'בית הקלפים' הם החליטו לפעול. זה לא קשור לריאיון כזה או אחר. הצד השני מפורר את העמימות וזה שינוי באופן שבו הם פועלים". 

נשיא המדינה ראובן ריבלין מסר לאחר לתקיפה בסוריה: "תקיפות חיל האוויר בסוריה הן תגובה ישירה לירי טילים שלא יתקבל על הדעת, שבוצע אמש על ידי כוחות איראניים מאדמת סוריה - עדות חיה להתבססות האיראנית בסוריה ובאזור כולו. לא נגלה סבלנות מול כל הפרה של בטחון אזרחי ישראל. אנו נפעל בנחישות ובכל עוצמה שתידרש מול כל ניסיונות התקיפה".

מוקדם יותר אמר מפקד חיל האוויר האיראני, הגנרל עזיז נאסירזאדה, כי כוחות צבאו ערוכים היטב ליום שבו ישראל תושמד. והוסיף כי "אנו מוכנים למערכה מכרעת עם ישראל שתוביל להיעלמותה". זאת לאחר הלילה בו ישראל תקפה מטרות איראניות בסוריה.

בד בבד, משרד ההגנה הרוסי אמר כי ארבעה חיילים סורים נהרגו ושישה נפצעו בתקיפה. לפי סוכנות הידיעות הרוסית "RIA" ישראל שיגרה יותר מ-30 טילים. עם זאת, במרכז הסורי לזכויות אדם דיווח כי נהרגו יותר מ-11 לוחמים.

במקביל, מקור צבאי סורי אמר לסוכנות הידיעות "ספוטניק" כי צבא סוריה התכונן למתקפה הישראלית וכי 38 טילים ישראליים יורטו. המקור הצבאי סיפר כי קצינים בכירים בצבא סוריה ובכוחות ההגנה האווירית קיבלו הנחייה להתכונן למתקפה ישראלית נרחבת, בדומה לזו שנערכה בחודש מאי בשנה שעברה. "ישראל תקפה הלילה מטרות באזור דמשק, פרברי דמשק, פרברי מחוז קונייטרה וסוויידא", אמר המקור.

 יירוט שיגור לעבר ישראל בשמי סוריה
 

יירוט שיגור לעבר ישראל בשמי סוריה (נתנאל אריאל )

 

כאמור, חיל האוויר הישראלי תקף הלילה מטרות של כוח קודס האיראני בשטח סוריה, וכן סוללות הגנה אווירית סוריות. זאת בתגובה לירי טיל קרקע-קרקע משטח סוריה לכיוון הגולן אתמול בשעות הצהריים. במסגרת התקיפה נתקפו מטרות צבאיות השייכות לכוח קודס בסוריה, ובהן אתרים לאחסון אמצעי לחימה ובמרכזם אתר בשדה התעופה דמשק בין לאומי, אתר מודיעין איראני ומחנה אימונים איראני.

כזכור, אתמול בשעות אחר הצהריים, יירטה מערכת כיפת ברזל טיל קרקע-קרקע ששוגר מסוריה על ידי הסורים או על ידי איראן, וכוון לעבר מטרה בגולן. הטיל הושמד בשטח האווירי של סוריה.

כמו כן, אתמול התייחס ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לתקיפה שאירעה בסוריה ויוחסה לישראל, ואמר כי: "המדיניות שלנו קבועה. לפגוע בהתבססות האיראנית בסוריה ולפגוע בכל מי שמנסה לפגוע בנו. המדיניות הזו לא משתנה כשאני בארץ וגם לא כשאני בביקור היסטורי בצ'אד. היא קבועה". הוא סירב לענות לשאלה אם ישראל תגיב על הירי לכיוון הגולן, ועלה על המטוס מצ'אד בחזרה לארץ. 

על פי משרד ההגנה הרוסי, ארבעה מטוסי F-16 ישראלים ביצעו בצהריים מתקפה על נמל התעופה בדמשק שבסוריה מכיוון הים התיכון, שלא גרמה לנזק או נפגעים. לדבריהם, מערכות רוסיות מדגם "בוק" ו"פאנצר", השייכים לכוחות ההגנה האווירית של סוריה, יירטו שבעה טילים ישראלים. כמו כן, דווח כי נורו בסך הכול תשעה טילים. מוקדם יותר דיווחה סוכנות הידיעות הסורית הרשמית כי סוכלה תקיפה של חיל האוויר הישראל באזור אל-כיסווה שמדרום לדמשק. מצה"ל נמסר כי "איננו מתייחסים לפרסומים הזרים".