איראן: "מוכנים למערכה שתוביל להיעלמות ישראל"

מפקד חיל האוויר האיראני אמר בצל תקיפות צה"ל בסוריה, בהן הושמדו מספר מטרות איראניות, כי כוחותיו "ערוכים היטב ליום שבו ישראל תושמד"

מפקד חיל האוויר האיראני, הגנרל עזיז נאסירזאדה, אמר היום (שני) כי כוחות צבאו ערוכים היטב ליום שבו ישראל תושמד. והוסיף כי "אנו מוכנים למערכה מכרעת עם ישראל שתוביל להיעלמותה". זאת לאחר הלילה בו ישראל תקפה מטרות איראניות בסוריה.

בתוך כך, משרד ההגנה הרוסי אמר כי ארבעה חיילים סורים נהרגו ושישה נפצעו בתקיפה. לפי סוכנות הידיעות הרוסית "RIA" ישראל שיגרה יותר מ-30 טילים. עם זאת, במרכז הסורי לזכויות אדם דיווח כי נהרגו יותר מ-11 לוחמים.

 תקיפת סוללה ההגנה האווירית בסוריה
 

תקיפת סוללה ההגנה האווירית בסוריה (דובר צה"ל )

 

במקביל, מקור צבאי סורי אמר לסוכנות הידיעות "ספוטניק" כי צבא סוריה התכונן למתקפה הישראלית וכי 38 טילים ישראליים יורטו. המקור הצבאי סיפר כי קצינים בכירים בצבא סוריה ובכוחות ההגנה האווירית קיבלו הנחייה להתכונן למתקפה ישראלית נרחבת, בדומה לזו שנערכה בחודש מאי בשנה שעברה. "ישראל תקפה הלילה מטרות באזור דמשק, פרברי דמשק, פרברי מחוז קונייטרה וסוויידא", אמר המקור.

כאמור, חיל האוויר הישראלי תקף הלילה מטרות של כוח קודס האיראני בשטח סוריה, וכן סוללות הגנה אווירית סוריות. זאת בתגובה לירי טיל קרקע-קרקע משטח סוריה לכיוון הגולן אתמול בשעות הצהריים. במסגרת התקיפה נתקפו מטרות צבאיות השייכות לכוח קודס בסוריה, ובהן אתרים לאחסון אמצעי לחימה ובמרכזם אתר בשדה התעופה דמשק בין לאומי, אתר מודיעין איראני ומחנה אימונים איראני.

"במהלך התקיפה בוצע ירי של עשרות טילי קרקע-אוויר סוריים על אף אזהרה ברורה שהועברה להימנע מירי זה", נמסר מדובר צה"ל לאחר התקיפה. "בעקבות כך נתקפו מספר סוללות הגנה אווירית סוריות. התקיפה האיראנית לעבר שטח ישראל אתמול היא הוכחה נוספת וברורה לכוונה העומדת מאחורי ניסיונות ההתבססות האיראנית בסוריה, ולסכנה שהם מהווים למדינת ישראל וליציבות האזורית. כמו כן, צה"ל רואה במשטר הסורי אחראי לנעשה בשטחו ומזהיר אותו מלפעול או לאפשר פעולה נגד ישראל".

מטרה איראנית בשדה התעופה בדמשק

מטרה איראנית בשדה התעופה בדמשק (דו"צ )

 

סוכנות הידיעות הסורית הרשמית דיווחה כי כלי הטיס של חיל האוויר ביצעו את המתקפה משטח ישראל ומשטח לבנון, ועשו שימוש במגוון אמצעי לחימה. למרות זאת, דיווחה הסוכנות, מערכות ההגנה האווירית בסוריה הצליחו ליירט עשרות טילים. הארגון הסורי לזכויות אדם אמר כי צה"ל תקף מחסני נשק בקרבת שדה התעופה הבינלאומי בדמשק, וגרם לנזק רב ונפגעים. לאחר הערכת מצב הוחלט על שמירה על השגרה באזור הגולן, אך אתר החרמון לא יפתח היום למבקרים.

אתמול בשעות אחר הצהריים, יירטה מערכת כיפת ברזל טיל קרקע-קרקע ששוגר מסוריה על ידי הסורים או על ידי איראן, וכוון לעבר מטרה בגולן. הטיל הושמד בשטח האווירי של סוריה.

אילוסטרציה של תקיפת המטרות האיראניות בסוריה

אילוסטרציה של תקיפת המטרות האיראניות בסוריה (דו"צ )

 

אתמול התייחס ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לתקיפה שאירעה בסוריה ויוחסה לישראל, ואמר כי: "המדיניות שלנו קבועה. לפגוע בהתבססות האיראנית בסוריה ולפגוע בכל מי שמנסה לפגוע בנו. המדיניות הזו לא משתנה כשאני בארץ וגם לא כשאני בביקור היסטורי בצ'אד. היא קבועה". הוא סירב לענות לשאלה אם ישראל תגיב על הירי לכיוון הגולן, ועלה על המטוס מצ'אד בחזרה לארץ. 

על פי משרד ההגנה הרוסי, ארבעה מטוסי F-16 ישראלים ביצעו בצהריים מתקפה על נמל התעופה בדמשק שבסוריה מכיוון הים התיכון, שלא גרמה לנזק או נפגעים. לדבריהם, מערכות רוסיות מדגם "בוק" ו"פאנצר", השייכים לכוחות ההגנה האווירית של סוריה, יירטו שבעה טילים ישראלים. כמו כן, דווח כי נורו בסך הכול תשעה טילים. מוקדם יותר דיווחה סוכנות הידיעות הסורית הרשמית כי סוכלה תקיפה של חיל האוויר הישראל באזור אל-כיסווה שמדרום לדמשק. מצה"ל נמסר כי "איננו מתייחסים לפרסומים הזרים".