שלג בחרמון, אתר החרמון

בעקבות תקיפת צה"ל בסוריה: אתר החרמון ייסגר למבקרים

לאחר הערכת מצב הוחלט על שמירת שגרה ברמת הגולן, אך אתר התיירות הפופולרי לא יפתח לגולשים. זאת בעקבות תקיפת מטרות של כוח קודס האיראני בשטח סוריה

בעקבות תקיפת מטרות איראניות בסוריה: בהערכת מצב הוחלט שאתר החרמון לא יפתח היום (שני) למבקרים וגולשים. לצד זאת, נכון לשעה זו תישמר השגרה כסדרה ברמת הגולן. תושבי האזור מתבקשים להתעדכן בהוראות פיקוד העורף בנושא.

כאמור, ההחלטה מגיעה בעקבות תקיפת צה"ל בסוריה. הלילה חיל האוויר תקף מטרות של כוח קודס האיראני בשטח סוריה, וכן סוללות הגנה אווירית סוריות. זאת בתגובה לירי טיל קרקע-קרקע משטח סוריה לכיוון הגולן אתמול בשעות הצהריים. במסגרת התקיפה נתקפו מטרות צבאיות השייכות לכוח קודס בסוריה, ובהן אתרים לאחסון אמצעי לחימה ובמרכזם אתר בשדה התעופה דמשק בין לאומי, אתר מודיעין איראני ומחנה אימונים איראני.

"במהלך התקיפה בוצע ירי של עשרות טילי קרקע-אוויר סוריים על אף אזהרה ברורה שהועברה להימנע מירי זה", נמסר מדובר צה"ל לאחר התקיפה. "בעקבות כך נתקפו מספר סוללות הגנה אווירית סוריות. התקיפה האיראנית לעבר שטח ישראל אתמול היא הוכחה נוספת וברורה לכוונה העומדת מאחורי ניסיונות ההתבססות האיראנית בסוריה, ולסכנה שהם מהווים למדינת ישראל וליציבות האזורית. כמו כן, צה"ל רואה במשטר הסורי אחראי לנעשה בשטחו ומזהיר אותו מלפעול או לאפשר פעולה נגד ישראל".

סוכנות הידיעות הסורית הרשמית דיווחה כי כלי הטיס של חיל האוויר ביצעו את המתקפה משטח ישראל ומשטח לבנון, ועשו שימוש במגוון אמצעי לחימה. למרות זאת, דיווחה הסוכנות, מערכות ההגנה האווירית בסוריה הצליחו ליירט את רוב המתקפה. הארגון הסורי לזכויות אדם אמר כי צה"ל תקף מחסני נשק בקרבת שדה התעופה הבינלאומי בדמשק, וגרם לנזק רב ונפגעים. 

 
 
 
 תקיפת חיל האוויר בדמשק (ארכיון)
 

תקיפת חיל האוויר בדמשק (חדשות 13 )

 

כעשרת אלפים מבקרים פקדו אתמול את אתר החרמון ונהנו ממזג אוויר אידיאלי, וגם יירוט הטיל שנורה לשטח ישראל מוקדם יותר היום לא פגע בשגרת היום של הגולשים, והאתר נשאר פתוח - על פי הנחיית צה"ל וגורמי הביטחון. "הגולשים והמבקרים ממשיכים להנות מהשלג היפה", מסר מנכ"ל אתר החרמון, אלון פרידמן. "מוקדם יותר אמנם נשמע יירוט של כיפת ברזל מעל רכס החרמון, אך זה לא הפריע לנו להמשיך ולהנות מהשלג וממזג האוויר המקסים. אנחנו פועלים לפי ההנחיות של צה"ל וכוחות הביטחון, והאתר ממשיך לפעול כשגרה".

"הגענו בשבע וחצי בבוקר ואחרי כמה שעות למעלה החלטנו לרדת", סיפר יועץ התקשורת נתנאל אריאל, שביקר היום באתר החרמון. "פתאום בהתחלת הירידה ברכבל, כשאנחנו עוד במרומי ההר, שאלתי את אבא שלי שישב לידי ברכבל אם הוא יודע מה זה למטה ופתאום ראינו את שני הטילים יוצאים ועפים". לדבריו, "היירוט היה ממש מעל אתר החרמון, ויכול להיות שהסורים באמת כיוונו לפה. בחרמון בינתיים ממשיכים כרגיל. אין התרגשות מיוחדת וכולם ממשיכים לבלות".

אתמול התייחס ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לתקיפה שאירעה בסוריה ויוחסה לישראל, ואמר כי: "המדיניות שלנו קבועה. לפגוע בהתבססות האיראנית בסוריה ולפגוע בכל מי שמנסה לפגוע בנו. המדיניות הזו לא משתנה כשאני בארץ וגם לא כשאני בביקור היסטורי בצ'אד. היא קבועה".