תקיפת חיל האוויר בדמשק (ארכיון), חדשות 13

בתגובה לירי על הגולן: צה"ל תקף מטרות איראניות בסוריה

חיל האוויר תקף מטרות של כוח קודס האיראני, בהן מחסן נשק בנמל התעופה בדמשק, אתר מודיעין ומחנה אימונים. זאת, בתגובה לירי אתמול לעבר החרמון

  • פורסם ב:
  • 20/01/2019 22:38
  • |
  • עודכן ב:
  • 21/01/2019 06:27
  • |
  • כתבים:
  • אור הלר

חיל האוויר הישראלי תקף הלילה (שני) מטרות של כוח קודס האיראני בשטח סוריה, וכן סוללות הגנה אווירית סוריות. זאת בתגובה לירי טיל קרקע-קרקע משטח סוריה לכיוון הגולן אתמול בשעות הצהריים. במסגרת התקיפה נתקפו מטרות צבאיות השייכות לכוח קודס בסוריה, ובהן אתרים לאחסון אמצעי לחימה ובמרכזם אתר בשדה התעופה דמשק בין לאומי, אתר מודיעין איראני ומחנה אימונים איראני.

"במהלך התקיפה בוצע ירי של עשרות טילי קרקע-אוויר סוריים על אף אזהרה ברורה שהועברה להימנע מירי זה", נמסר מדובר צה"ל לאחר התקיפה. "בעקבות כך נתקפו מספר סוללות הגנה אווירית סוריות. התקיפה האיראנית לעבר שטח ישראל אתמול היא הוכחה נוספת וברורה לכוונה העומדת מאחורי ניסיונות ההתבססות האיראנית בסוריה, ולסכנה שהם מהווים למדינת ישראל וליציבות האזורית. כמו כן, צה"ל רואה במשטר הסורי אחראי לנעשה בשטחו ומזהיר אותו מלפעול או לאפשר פעולה נגד ישראל".

תיעוד: תקיפת חיל האוויר בדמשק

מטרה איראנית בשדה התעופה בדמשק
 

מטרה איראנית בשדה התעופה בדמשק (דו"צ )

 

סוכנות הידיעות הסורית הרשמית דיווחה כי כלי הטיס של חיל האוויר ביצעו את המתקפה משטח ישראל ומשטח לבנון, ועשו שימוש במגוון אמצעי לחימה. למרות זאת, דיווחה הסוכנות, מערכות ההגנה האווירית בסוריה הצליחו ליירט עשרות טילים. הארגון הסורי לזכויות אדם אמר כי צה"ל תקף מחסני נשק בקרבת שדה התעופה הבינלאומי בדמשק, וגרם לנזק רב ונפגעים. לאחר הערכת מצב הוחלט על שמירה על השגרה באזור הגולן, אך אתר החרמון לא יפתח היום למבקרים.

 
 
 
 אתר איראני לוגיסטי בבסיס סורי שהותקף
 

אתר איראני לוגיסטי בבסיס סורי שהותקף (דו"צ )

 

אתמול בשעות אחר הצהריים, יירטה מערכת כיפת ברזל טיל קרקע-קרקע ששוגר מסוריה על ידי הסורים או על ידי איראן, וכוון לעבר מטרה בגולן. הטיל הושמד בשטח האווירי של סוריה. תגובה של ירי ישיר לעבר ישראל היא חריגה, ועל כן יש להעריך כי בישראל יתקשו לעבור על כך לסדר היום.

אתמול התייחס ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לתקיפה שאירעה בסוריה ויוחסה לישראל, ואמר כי: "המדיניות שלנו קבועה. לפגוע בהתבססות האיראנית בסוריה ולפגוע בכל מי שמנסה לפגוע בנו. המדיניות הזו לא משתנה כשאני בארץ וגם לא כשאני בביקור היסטורי בצ'אד. היא קבועה". הוא סירב לענות לשאלה אם ישראל תגיב על הירי לכיוון הגולן, ועלה על המטוס מצ'אד בחזרה לארץ. 

אילוסטרציה של תקיפת המטרות האיראניות בסוריה

אילוסטרציה של תקיפת המטרות האיראניות בסוריה (דו"צ )

 

על פי משרד ההגנה הרוסי, ארבעה מטוסי F-16 ישראלים ביצעו בצהריים מתקפה על נמל התעופה בדמשק שבסוריה מכיוון הים התיכון, שלא גרמה לנזק או נפגעים. לדבריהם, מערכות רוסיות מדגם "בוק" ו"פאנצר", השייכים לכוחות ההגנה האווירית של סוריה, יירטו שבעה טילים ישראלים. כמו כן, דווח כי נורו בסך הכול תשעה טילים. מוקדם יותר דיווחה סוכנות הידיעות הסורית הרשמית כי סוכלה תקיפה של חיל האוויר הישראל באזור אל-כיסווה שמדרום לדמשק. מצה"ל נמסר כי "איננו מתייחסים לפרסומים הזרים". 

 שובל ירי מעל החרמון
 

שובל ירי מעל החרמון (החדשות 13 )

 

סוכנות הידיעות הסורית הרשמית דיווחה לפני כשבועיים על תקיפה בבירה הסורית: "בסביבות השעה 23:15 מטוס קרב ישראלי מאצבע הגליל ירה מספר טילים לאזור דמשק ובאופן מיידי מערכת ההגנה האווירית הפילה את רובם. כתוצאה מהתקיפה נפגע אחד המחסנים בשדה התעופה הבינלאומי בדמשק". כמו כן דווח כי נצפו יותר משמונה מטרות עוינות מתפוצצות בשמיים. הארגון הסורי לזכויות אדם דיווח כי "התקיפה הישראלית כוונה לעבר מחסני נשק של חזבאללה בנמל התעופה הבינלאומי של דמשק ובאזור אל-כיסווה".

מספר ימים לאחר מכן, אישר ראש הממשלה בנימין נתניהו באופן חריג כי צה"ל ביצע את התקיפה בסוריה בליל שישי. "צה"ל תקף מאות פעמים מטרות של איראן וחזבאללה. רק ב-36 השעות האחרונות חיל האוויר הישראלי תקף מחסנים של איראן עם נשק איראני בשדה התעופה הבין-לאומי בדמשק", אמר נתניהו בפתח ישיבת הממשלה. לדבריו, "ישראל פעלה בצורה מרשימה לבלימת ההתבססות הצבאית של איראן בסוריה - התקיפות האחרונות מוכיחות שאנו נחושים יותר מתמיד".