הרופא המומחה הבטיח: רכוש תפילין - והתחושה בכף היד תשתפר

ד"ר מרדכי ויגלר שלח את מטופליו לקנות את תשמיש הקדושה מקרוב משפחתו כטיפול לכאבים - באלפי שקלים. "תתקשר לבן דוד שלי ותגיד לו שהיית אצל הדוקטור"

כאשר כתב "ברקוד" הגיע עם תלונה על כאבים בכף היד לד"ר מרדכי ויגלר, מומחה מוכר לכירורגיית כף יד, הוא קיבל את הדבר האחרון שציפה לו מרופא שתפקידו לטפל - הפנייה להניח תפילין. 

למרות שניתן היה לחשוב כי הרופא הוא מיסיונר שעובד לשם שמיים, נראה כי הוא בעיקר עובד לשם הכיס – של בן דודו שמוכר תפילין. "אין לך תפילין? למה אתה לא קונה? תפילין מהודר עולה 1,500 שקלים, אתה מקבל תפילין חבל על הזמן", אמר ד"ר ויגלר. "אני אתן לך טלפון של בן דוד שלי. תגיד לו אני הייתי אצל הדוקטור. זה ישפר אותך פלאים. זה לכל החיים. נכס אדיר". כששאל הכתב אם התפילין אמור לעזור לכאבי הידיים, ענה הרופא: "זה ודאי יעזור. זה הוראות יצרן, זה עוזר לכל דבר".

 הנחת תפילין
 

הנחת תפילין ( רויטרס)

 

סיפור זהה סיפר מטופל אחר שהגיע לייעוץ אצל ד"ר ויגלר. "כשהגעתי אליו הוא הסתכל על התוצאות של הבדיקה ואמר לי 'כן, צריך לעשות ניתוח. אבל אתה יודע מה יעזור לך לכאבי ידיים? להניח תפילין", העיד אבי (שם בדוי). "הוא הציע לי לקנות אצל דוד שלו תפילין ב-1,500 שקלים. אמרתי לו שזה קצת יקר, אז הוא אמר לי 'טוב, בוא אני אעשה איתך עסק. נעשה חצי חצי על התפילין'".

אחד מכל 20 אנשים סובל מתסמונת התעלה הקרפלית, שמתבטאת בכאבים או עקצוץ בכף היד. התסמונת הפכה להיות נפוצה יותר בשנים האחרונות, ככל הנראה בעקבות עליית השימוש במחשבים ובטלפונים ניידים.

פרופסור אבינועם רכס, לשעבר יו"ר הלשכה לאתיקה של ההסתדרות הרפואית, אמר: "זו שטות גמורה מבחינה רפואית. למרפאה אנחנו באים כדי להתרפא ולא כדי לקיים טקסים דתיים. זה לא מכובד לדת ולא לרפואה שלו. אני חושב שהרופא הזה צריך להיקרא לסדר".

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה: "מדובר במקרה שאינו ראוי במערכת הבריאות ומנוגד להליך התקין המצופה מרופא בתפקידו. במשרד החליטו לערוך בדיקה מקיפה של המקרה מול כל הגורמים".

מד"ר ויגלר נמסר: "ההמלצה לרכוש את התפילין היא רק המלצה אישית למטופלים כי אני מאמין שהדבר יתרום לשיפור חייהם. מעולם לא כפיתי על אף מטופל קיום מצווה ולא התניתי קבלת טיפול בכך".