שובל ירי מעל החרמון, החדשות 13

השיגור מסוריה למטרה בגולן: טיל קרקע-קרקע

הירי כוון לפגוע ביעד בישראל ויורט במרחב האווירי הסורי. נתניהו סירב לענות אם צה"ל יגיב. בתוך כך, חודשים לאחר שלא נחשף - בלבנון מבטיחים ריאיון עם נסראללה בסופ"ש

הטיל ששוגר היום (ראשון) משטח סוריה לעבר מטרה ברמת הגולן הוא מסוג קרקע-קרקע ולא רקטה, כפי שסברו בהתחלה. הטיל יורט על ידי מערכת כיפת ברזל בתוך המרחב האווירי של סוריה. 

ירי הטיל לכיוון הגולן, שנעשה על ידי סוריה או איראן, הוא אירוע חריג שלא מאפיין את התגובות של מערך ההגנה האווירית הסורית. בתקיפות קודמות, התמקדה התגובה הסורית במטוסי חיל האוויר, בדמות אש נ"מ. לכן, ככל הנראה, בירושלים יתקשו להבליג על תגובה מסוג זה. 

בתוך כך, בלבנון ובעולם הערבי שואלים לאן נעלם מזכ"ל חזבאללה, חסן נסראללה. אשף התקשורת שמרבה להתראיין, לא נראה על המסך מתחילת נובמבר. לנוכח חרושת השמועות שהופצו ברשתות החבריות אודות מצבו הבריאותי של נסראללה, בלבנון הבטיחו כי המזכ"ל יקיים ריאיון בשבת הקרוב. 

 
 
 
 שובל ירי מעל החרמון
 

שובל ירי מעל החרמון (החדשות 13 )

 

היום, התייחס ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לתקיפה שאירעה מוקדם יותר בסוריה ויוחסה לישראל, ואמר כי: "המדיניות שלנו קבועה. לפגוע בהתבססות האיראנית בסוריה ולפגוע בכל מי שמנסה לפגוע בנו. המדיניות הזו לא משתנה כשאני בארץ וגם לא כשאני בביקור היסטורי בצ'אד. היא קבועה". הוא סירב לענות לשאלה אם ישראל תגיב על הירי לכיוון הגולן, ועלה על המטוס מצ'אד בחזרה לארץ. 

על פי משרד ההגנה הרוסי, ארבעה מטוסי F-16 ישראלים ביצעו הצהריים מתקפה על נמל התעופה בדמשק שבסוריה מכיוון הים התיכון, שלא גרמה לנזק או נפגעים. לדבריהם, מערכות רוסיות מדגם "בוק" ו"פאנצר", השייכים לכוחות ההגנה האווירית של סוריה, יירטו שבעה טילים ישראלים. כמו כן, דווח כי נורו בסך הכול תשעה טילים. מוקדם יותר דיווחה סוכנות הידיעות הסורית הרשמית כי סוכלה תקיפה של חיל האוויר הישראל באזור אל-כיסווה שמדרום לדמשק. מצה"ל נמסר כי "איננו מתייחסים לפרסומים הזרים". 

מעט לאחר מכן, מערכת כיפת ברזל יירטה שיגור שנורה לעבר צפון רמת הגולן. לא היו נפגעים ולא נגרם נזק. באתר החרמון, שבו ביקרו היום אלפי ישראלים, השגרה נמשכת כרגיל - בהתאם להנחיות צה"ל.