חסידים באומן השחיתו פסל של ישו - המקומיים השליכו בקבוק תבערה

עשרה עולים לרגל לקברו של רבי נחמן עוכבו בסופ"ש באוקראינה בחשד שחיבלו בפסל. חמישה מהם שוחררו לביתם. "מדובר בתיירים מארה"ב שהביעו חרטה. נשלם שוחד ונסתדר" • תיעוד

עשרה חסידים עוכבו באוקראינה לאחר שתועדו משחיתים פסל של ישו בעיר אומן, מקום קבורתו של רבי נחמן מברסלב.

אתמול (שבת), ככל הנראה בתגובה לסרטון, השליכה חבורת אוקראינים בקבוק תבערה באחד הרחובות שבהם גרים יהודים רבים בעיר. אברהם טובול, חסיד ברסלב שגר תקופה ארוכה באומן, התראיין היום לתוכנית "שש עם אמנון לוי" וסיפר על שאירע. 

לדבריו של טובול, האירוע, שבו תועדה קבוצה בת ארבעה חסידים שפסעה בשלג לכיוון הפסל, תלשה ממנו רגל ויד, הפילה אותו וברחה מהמקום - אינו חריג. "לצערי זו הפעם השלישית שזה קורה. בשום אחד מהמקרים לא היה מדובר בתושבים מקומיים, אלא בתיירים", סיפר טובול. "הפעם מדובר בתיירים מארצות הברית. הם לא מתוך הקהילה, אם הם היו - ברור שהיינו מוקיעים אותם מתוכנו. אומן הפכה כבר מזמן למקום שאתה לא יכול לשלוט במי שנכנס ויוצא", הוסיף. 

 קבוצת החסידים משחיתה את הפסל
 

קבוצת החסידים משחיתה את הפסל (החדשות 13)

 
 קבוצת אוקראינים שהשליכה את בקבוק התבערה לרחוב שבו גרים יהודים
 

קבוצת האוקראינים שהשליכה את בקבוק התבערה לרחוב שבו גרים יהודים רבים (החדשות 13)

 

לדבריו, חמישה מתוך העשרה שעוכבו לחקירה שוחררו לביתם. "דוד רפפורט, עסקן יהודי, פועל כדי לשחרר את היתר. שני אנשים שבפנים, הביעו חרטה והסכימו לשלם את הנזק ולפצות את מי שצריך", אמר. מוקדם יותר, אמר לחדשות 13 אחד מחברי הקהילה החסידית שנמצא באומן, כי הדרך לשחרר את העצורים היא באמצעות תשלום שוחד: "יש עשרה עצורים, את השאר כנראה ישחררו ורק את מי שהוריד את הפסל ישאירו. עם זאת, אנו נשלם שוחד ונסתדר. ככה זה עובד פה"