רה"מ על התקיפה בסוריה: פוגעים בנוכחות איראן גם כשאיני בארץ

נתניהו אמר לפני חזרתו מצ'אד לישראל כי: "המדיניות שלנו קבועה - לפגוע בכל מי שמנסה לפגוע בנו". הוא סירב לענות לשאלה אם ישראל תגיב על הרקטה ששוגרה לעבר מטרה בגולן

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס היום (ראשון) לתקיפה שאירעה מוקדם יותר בסוריה ויוחסה לישראל, ואמר כי: "המדיניות שלנו קבועה. לפגוע בהתבססות האיראנית בסוריה ולפגוע בכל מי שמנסה לפגוע בנו. המדיניות הזו לא משתנה כשאני בארץ וגם לא כשאני בביקור היסטורי בצ'אד. היא קבועה". נתניהו אמר את הדברים לפני עלייתו על המטוס מצ'אד בחזרה לארץ.

כשנשאל ראש הממשלה אם תהיה תגובה לירי הרקטה לעבר הגולן, לא ענה ועלה למטוס. הירי מסוריה היה של רקטה קרקע-קרקע, שכוונה לפגוע במטרה בישראל. היא יורטה במרחב האווירי של סוריה.

 שובל ירי מעל החרמון
 

שובל ירי מעל החרמון (החדשות 13 )

 

על פי משרד ההגנה הרוסי, ארבעה מטוסי F-16 ישראלים ביצעו הצהריים מתקפה על נמל התעופה בדמשק שבסוריה מכיוון הים התיכון, שלא גרמה לנזק או נפגעים. לדבריהם, מערכות רוסיות מדגם "בוק" ו"פאנצר", השייכים לכוחות ההגנה האווירית של סוריה, יירטו שבעה טילים ישראלים. כמו כן, דווח כי נורו בסך הכול תשעה טילים. מוקדם יותר דיווחה סוכנות הידיעות הסורית הרשמית כי סוכלה תקיפה של חיל האוויר הישראל באזור אל-כיסווה שמדרום לדמשק. מצה"ל נמסר כי "איננו מתייחסים לפרסומים הזרים". 

מעט לאחר מכן, מערכת כיפת ברזל יירטה שיגור שנורה לעבר צפון רמת הגולן. לא היו נפגעים ולא נגרם נזק. באתר החרמון, שבו ביקרו היום אלפי ישראלים, השגרה נמשכת כרגיל - בהתאם להנחיות צה"ל. 

 היירוט בשמי החרמון
 

היירוט בשמי החרמון (חדשות 13, אתר החרמון)

 

ראש הממשלה נתניהו שוחח בטלפון עם הרמטכ"ל אביב כוכבי על המתיחות בצפון. גורם בכיר אמר כי נתניהו עודכן במהלך פגישותיו בצ'אד לגבי המתרחש ואף אישר יציאה למספר פעולות צבאיות.

ביום רביעי שעבר אמר מפקד משמרות המהפכה האיראניות, מוחמד עלי ג'אפר, כי איראן לא תירתע מאיומי ישראל, ותשאיר בסוריה את כל כוחותיה וכלי נשקה. זאת, בתגובה לדברי ראש הממשלה כי הוא "מייעץ" לטהראן לסגת מסוריה, וכי ישראל תמשיך "במדיניות התקיפה" שלה.

יום קודם לכן, כאמור, נשא נתניהו נאום תקיף נגד איראן בטקס חילופי הרמטכ"לים ואמר כי "בארבע בשנים הללו התמודדנו יחד עם אתגרים גדולים: הזירות משתנות בעזה בסוריה ובלבנון אבל מולנו עומד גורם אחד מרכזי – איראן ושלוחות הטרור שלה".