הצעיר מבת ים דקות לפני שנורה , חדשות 13

השיחה למוקד לפני ירי השוטר בצעיר: "הוא רוצה להרוג את אמו"

דודו של יהודה ביאדגה זימן את השוטרים לבניין בבת ים, ואמר: "הילד משתולל עם סכין". גיסו של הצעיר: "המשטרה הפכה להיות אפרטהייד" • מאות ליוו אותו למנוחות

משפחתו של יהודה ביאדגה, הצעיר מבת ים שנורה למוות בסוף השבוע בידי שוטר, התקשרה מספר פעמים למוקד 100 והתריעה כי בנם מתפרע עם סכין. מתמלול שהגיע לידי חדשות 13 עולה כי הדוד אמר למוקדן: "ברחוב בלפור 45 בבת ים יש אירוע, הילד משתולל בן 22 עם סכין, רוצה להרוג את ההורים שלו, הוא לקח סכין מטבח, רוצה להרוג את אמא שלו". מאות ליוו היום למנוחות את הצעיר בבית העלמין בחולון, ומאוחר יותר הגיעו חבריו של ביאגדה לזירת הירי והדליקו נרות במקום.

אמו של ביאדגה, מאמיי, סיפרה בריאיון לחדשות 13 על השתלשלות האירועים בעקבותיהם קראה המשפחה למשטרה. "הוא ברח. קראתי למשטרה כי חשבתי שירססו עליו גז, והם ירו בו", אמרה מאמיי. "התקשרתי למשטרה וביקשתי תתפסו אותו בבקשה. הוא לוקח תרופות, אבל הוא לא בסדר. תחזירו לי אל תגעו בו. התקשרתי להגיד שלא יגעו בו". 

גיסו של ביאדגה, גיא הגוס, אמר בריאיון לחדשות עם יעקב אילון כי "יש פה כעס גדול. לא רק שלי אלא של קהילה שלמה ושל המשפחה. היה אפשר למנוע את האירוע הזה באלף ואחת דרכים: לירות ברגל או באוויר". הגוס האשים את השוטר בהפעלת כוח לא פרופורציונלי לאירוע. "אם אתה לא מאומן אל תלבש מדים. אם אתה לא מאומן אל תחזיק נשק. תלמד להבחין בין סכנה מוחשית ומיידית לבין סכנה שנעה לכיוונך".

 גיא הגוס, גיסו של ביאדגה
 

גיא הגוס, גיסו של ביאדגה ( חדשות 13)

 

"דיווחנו שהוא לוקה בנפשו. דיווחנו שיש לו כרגע התקף זעם. התקשרנו ארבע אם לא חמש פעמים. המשטרה נמצאת חמש דקות מהבית שלנו, אבל לקח להם כמעט שעה להגיע ולטפל באירוע. למה? כשמדובר בעדה האתיופית, המשטרה מזלזלת בחיי אדם", הוסיף הגוס, ואמר כי "הסיפור הזה הוא לא רק שלנו. אזרחי מדינת ישראל צריכים לצעוק בקול רם – אדם הוצא להורג למול עינינו. המשטרה הפכה להיות אפרטהייד. לאן הגענו?". 

במקביל, בתיעוד שהגיע היום לידי חדשות 13 נראה ביאדגה צועד בין עוברי האורח סמוך לחנויות ברחוב בלפור, עם סכין בידו, דקות ספורות לפני שנורה. 

 מתוך הלוויתו של יהודה ביאדגה
 

הלוויתו של יהודה ביאדגה (חדשות 13)

 

היום התייחס השר לביטחון פנים גלעד ארדן לאירוע במהלכו נורה ביאדגה: "שמענו בצער על האירוע הטראגי בבת ים. הנושא בחקירת מח"ש, לכן איני רשאי להתייחס אליו. בשנים האחרונות היחסים עם יוצאי אתיופיה השתפרו". ארדן אמר את הדברים במסגרת אירוע השקת פרויקט מצלמות גוף לשוטרים שהתקיים היום. "יזמתי את הפרויקט בעקבות מחאת יוצאי אתיופיה", הוסיף ארדן.

הצעיר מבת ים דקות לפני שנורה
 

הצעיר מבת ים דקות לפני שנורה (חדשות 13)

 

מוקדם יותר היום הגיבה ח"כ פנינה תמנו שטה על האירוע: "נדמה שישראל כ"כ מפוצלת, שהפכנו להיות קהי חושים כלפי האחר. אני חשה שיש שיח של שני קצוות - מצד אחד קהילת יוצאי אתיופיה שגועשת ורועשת, מנגד החברה הישראלית האחרת, שממשיכה כרגיל". ח"כ תמנו שטה אמרה את הדברים בריאיון ל"העולם הבוקר".

אתמול הותר לפרסום כי יהודה ביאדגה בן ה-24 הוא הצעיר שנורה למוות על ידי שוטר בבת ים, לאחר שלטענת המשטרה הוא איים עם סכין שלופה על שוטרים שהגיעו למקום. בעוד שהשוטר טוען חד-משמעית שחש בסכנה לחייו, משפחתו של ביאדגה והשכנים טוענים שאצבעו של השוטר הייתה קלה על ההדק. ביאדגה שוחרר מהצבא בשל סעיף נפשי, ובמשפחה טוענים שלא קיבל סיוע פסיכולוגי למרות שביקש אותו.

 חברים של יהודה ביאדגה
 

חברים של יהודה ביאדגה (חדשות 13)

 

מבדיקה ראשונית שביצעה המשטרה עולה כי ביום שישי הצעיר החל להתפרע בבניין מגוריו, בעודו אוחז סכין מטבח גדולה ומסכן את העוברים ושבים. משפחתו של הצעיר, שלקה כאמור בנפשו, הזעיקה את המשטרה לאחר שהעימות עמו יצא משליטה. כאשר הגיעה המשטרה לזירה הם איתרו את הצעיר שאחז עדיין בסכין וככל הנראה סירב להיענות להוראות השוטרים. השוטר בזירה שחש שנשקפת סכנה לחייו, ביצע ירי לעקבות ביאדגה, וירה בו פעמיים בבטנו ופעם נוספת בגבו. הוא פונה לבית החולים וולפסון במצב אנוש ושם נקבע מותו.