הצעיר מבת ים דקות לפני שנורה , חדשות 13

תיעוד: דקות לפני שנורה למוות, יהודה ביאדגה מבת ים וסכין בידו

בתיעוד נראה הצעיר צועד בין עוברי אורח ברחוב בלפור שבעיר • אמו של ביאדגה: "קראתי למשטרה כי חשבתי שירססו עליו גז, והם ירו בו". הריאיון המלא הערב בחדשות 13

ירי הצעיר בבת ים: צועד בין עוברי האורח סמוך לחנויות ברחוב בלפור, עם סכין ביד – כך נראה יהודה ביאדגה בן ה-24, דקות ספורות לפני שנורה למוות על ידי שוטר, בתיעוד שהגיע היום (ראשון) לידי חדשות 13. ביאדגה, כאמור, נהרג לאחר ששוטר ירה בו למוות, בטענה כי חש סכנה לחייו. הלוויתו תיערך הערב בשעה 17:00.

בתוך כך, אמו של ביאדגה, מאמיי, סיפרה בריאיון לחדשות 13 על ההחלטה להתקשר למשטרה."הוא ברח, חשבתי שהוא הולך להתאבד בים, כי הוא הפסיק לקחת את התרופות. קראתי למשטרה כי חשבתי שירססו עליו גז, והם ירו בו", אמרה מאמיי. הריאיון המלא ישודר הערב בחדשות 13.

מוקדם יותר, התייחס השר לביטחון הפנים גלעד ארדן לאירוע שבו נהרג ביאדגה: "שמענו בצער על האירוע הטראגי בבת ים. הנושא בחקירה במח"ש, לכן אני לא רשאי להתייחס. אבל בשנים האחרונות היחסים עם יוצאי אתיופיה השתפרו", אמר ארדן. "אני מתכוון לעקוב אישית אחר החקירה של מח"ש ולהפיק לקחים במידה ויהיו". זאת, במסגרת השקת מצלמות גוף לשוטרים, שלדברי ארדן יכולה למזער נזקים במפגשים בין שוטרים לאזרחים.

 
 
 יהודה ביאדגה
 

יהודה ביאדגה (חדשות 13)

 

גם ממלא מקום המפכ"ל ניצב מוטי כהן התייחס לאירוע בבת ים: "שוטרי הסיור מגיבים ראשונים ומקבלים החלטות בשניות. ראוי לתת לגוף האמון על הבדיקה להסיק מסקנות". "משתתפים בצער המשפחה על אובדנה", הוסיף כהן. "נעשו צעדים רבים לחיזוק הקשרים עם קהילת יוצאי אתיופיה".

קודם לכן, ח"כ פנינה תמנו שטה אמרה בתגובה לאירוע כי "נדמה שישראל כ"כ מפוצלת, שהפכנו להיות קהי חושים כלפי האחר. אני חשה שיש שיח של שני קצוות - מצד אחד קהילת יוצאי אתיופיה שגועשת ורועשת, מנגד החברה הישראלית האחרת, שממשיכה כרגיל" - כך אמרה בריאיון ל"העולם הבוקר".

אתמול הותר לפרסום כי יהודה ביאדגה בן ה-24 הוא הצעיר שנורה למוות על ידי שוטר בבת ים, לאחר שלטענת המשטרה הוא איים עם סכין שלופה על שוטרים שהגיעו למקום. נכון לעת זו, השוטר טוען חד-משמעית שחש בסכנה לחייו. מצד שני, משפחתו של ביאדגה והשכנים טוענים שהאצבע של השוטר הייתה קלה על ההדק. ביאדגה שוחרר מהצבא בשל סעיף נפשי, ובמשפחה טוענים שלא קיבל סיוע פסיכולוגי למרות שביקש אותו.

שלשום שוטר ירה בביאדגה, שפונה לבית החולים וולפסון במצב אנוש ובתוך ביצוע פעולות החייאה - ושם נקבע מותו. על פי החשד, משפחתו של הצעיר הלוקה בנפשו, הזעיקה משטרה בעקבות עימות שיצא משליטה. הצעיר נורה פעמיים בבטן ופעם נוספת בגב, ומח"ש תבדוק האם הירי לעברו היה מוצדק.

מטעם המשטרה נמסר אתמול כי בדיקה ראשונית העלתה שהצעיר התפרע בבניין מגוריו, בעוד אוחז סכין מטבח גדולה, וסיכן את העוברים ושבים. המשטרה הגיעה לזירה, שם קיבלו השוטרים דיווח כי החשוד נמלט רגלית לרחוב סמוך. השוטרים החלו בסריקות באזור, וזמן קצר לאחר מכן אותר הצעיר בקרבת מקום, כשהוא עדיין אוחז בסכין, וסירב להיענות להוראות השוטר. השוטר, שחש סכנה לחייו, ביצע כאמור ירי לעבר החשוד.