לאחר הדיווח על תקיפה בסוריה: כיפת ברזל סיכלה שיגור לגולן

מערכת ההגנה האווירית הישראלית יירטה מעל שמי סוריה שיגור שנורה לעבר ישראל. בחרמון השגרה נמשכת כרגיל. נתניהו תודרך בצ'אד. רוסיה: ישראל תקפה בנמל התעופה של דמשק

מערכת כיפת ברזל יירטה היום (ראשון) בשמי סוריה שיגור, ככל הנראה של רקטה, שנורה מסוריה לעבר צפון רמת הגולן. לא היו נפגעים ולא נגרם נזק. באתר החרמון, שבו מבקרים היום אלפי ישראלים, השגרה נמשכת כרגיל - בהתאם להנחיות צה"ל. בתוך כך, אזרחים ישראלים דיווחו כי ראו שובל עשן בשמי החרמון. 

ראש הממשלה בנימין נתניהו שוחח בטלפון עם הרמטכ"ל אביב כוכבי על המתיחות בצפון. גורם בכיר אמר כי נתניהו עודכן במהלך פגישותיו בצ'אד לגבי המתרחש ואף אישר יציאה למספר פעולות צבאיות. נתניהו צפוי להמריא תוך זמן קצר בחזרה לארץ. 

היום דווח כי סוריה סיכלה ירי ישראלי של תשעה טילים לפחות מדרום לדמשק. על פי משרד ההגנה הרוסי, ארבעה מטוסי F-16 ישראלים ביצעו מתקפה על שדה התעופה בדמשק בסוריה מכיוון הים התיכון, שלא גרמה לנזק או נפגעים. לדבריהם, מערכות רוסיות מדגם "בוק" ו"פאנצר", השייכים לכוחות ההגנה האווירית של סוריה, יירטו שבעה טילים ישראלים. כמו כן, דווח כי נורו בסך הכל תשעה טילים. בצה"ל אמרו בתגובה כי "איננו מתייחסים לפרסומים הזרים".

קודם לכן, כאמור, סוכנות הידיעות הסורית הרשמית דיווחה כי סוכלה תקיפה של חיל האוויר הישראל באזור אל-כיסווה שמדרום לדמשק. "ההגנה האווירית הסורית התמודדה ביעילות מירבית עם תקיפה של חיל-האוויר הישראלי באזור דרום סוריה. ישראל לא השיגה את מטרתה, אף טיל ששוגר לא פגע במטרה שאליה כוון".

סוכנות הידיעות הרוסית, "ספוטניק", דיווחה מפי מקורות מקומיים בסוריה כי היירוטים של ההגנה האווירית הסורית היו מזרחית לכפר חצ'ר הסורי במחוז קוניטרה וכי במקביל ליירוטים הסוריים הייתה תנועה ערה של מטוסי קרב ישראלים באיזור רמת הגולן.

 
 
 
 שובל ירי מעל החרמון

שובל ירי מעל החרמון (החדשות 13 )

 

ביום רביעי, כזכור, מפקד משמרות המהפכה האיראניות, מוחמד עלי ג'אפר, אמר כי איראן לא תירתע מאיומי ישראל, ותשאיר בסוריה את כל כוחותיה וכלי נשקה. זאת, בתגובה לדברי ראש הממשלה אתמול כי הוא "מייעץ" לטהראן לסגת מסוריה, וכי ישראל תמשיך "במדיניות התקיפה" שלה.

יום קודם לכן, כאמור, נשא נתניהו נאום תקיף נגד איראן בטקס חילופי הרמטכ"לים ואמר כי "בארבע בשנים הללו התמודדנו יחד עם אתגרים גדולים: הזירות משתנות בעזה בסוריה ובלבנון אבל מולנו עומד גורם אחד מרכזי – איראן ושלוחות הטרור שלה".

"פעלנו באחריות ובשיקול דעת לסכל את ההתעצמות של מבקשי נפשנו. עשינו זאת באמצעות בלימת הסכם הגרעין וחידוש הסנקציות עליה. היינו צריכים לנקב את השקרים של איראן, היא משקרת כל הזמן", הוסיף ראש הממשלה. "היא שיקרה ביחס להסכם הגרעין, היא משקרת עכשיו כשהיא כביכול משגרת לווין תמים לחלל אבל בעצם רוצה להשיג את השלב הראשון של טיל בין יבשתי בניגוד לכל ההסכמים הבינלאומיים".

צילום לוויני מהאיזור שהותקף בסוריה
 

צילום לוויני מהאיזור שהותקף בסוריה ( (ImageSat International (ISI (מתוך דוח מודיעין של חברת ISI )

 

"אנחנו תומכים תמיכה מלאה בהתנגדות התקיפה של ארצות הברית מול איראן", המשיך. "פעלנו להגנת ישראל על ידי שיבוש נסיונות ההצטיידות של חזבאללה, השמדת המנהרות בצפון ובדרום – ומעל הכל מניעת ההתבססות הצבאית של איראן בסוריה. שמעתי אתמול את דובר משרד החוץ האיראני אומר 'לאיראן אין התבססות צבאית בסוריה, אנחנו רק מייעצים. אז אני מייעץ להם לצאת משם מהר, כי אנחנו נמשיך במדיניות התקיפה שלנו, כפי שהבטחנו, וכפי שאנחנו עושים ללא מורא וללא הפסקה".

כזכור, לפני שבוע, אישר ראש הממשלה בנימין נתניהו באופן חריג כי צה"ל ביצע את התקיפה בסוריה, שאירעה יומיים קודם לכן. "צה"ל תקף מאות פעמים מטרות של איראן וחזבאללה. רק ב-36 השעות האחרונות חיל האוויר הישראלי תקף מחסנים של איראן עם נשק איראני בשדה התעופה הבין-לאומי בדמשק", אמר נתניהו בפתח ישיבת הממשלה. לדבריו, "ישראל פעלה בצורה מרשימה לבלימת ההתבססות הצבאית של איראן בסוריה - התקיפות האחרונות מוכיחות שאנו נחושים יותר מתמיד".

צילום לוויני מהאיזור שהותקף בסוריה
 

צילום לוויני מהאיזור שהותקף בסוריה ((ImageSat International (ISI (מתוך דוח מודיעין של חברת ISI )

 

סוכנות הידיעות הסורית הרשמית דיווחה ביום שישי על תקיפה בבירה הסורית: "בסביבות השעה 23:15 מטוס קרב ישראלי מאצבע הגליל ירה מספר טילים לאזור דמשק ובאופן מיידי מערכת ההגנה האווירית הפילה את רובם. כתוצאה מהתקיפה נפגע אחד המחסנים בשדה התעופה הבינלאומי בדמשק". כמו כן דווח כי נצפו יותר משמונה מטרות עוינות מתפוצצות בשמיים. הארגון הסורי לזכויות אדם דיווח כי "התקיפה הישראלית כוונה לעבר מחסני נשק של חזבאללה בנמל התעופה הבינלאומי של דמשק ובאזור אל-כיסווה". 

הדיווחים הגיעו בצל הפרסומים אתמול על הסגת הכוחות האמריקניים מהמדינה. הקואליציה נגד דאע"ש הודיעה מוקדם יותר באופן רשמי כי צבא ארצות הברית החל להוציא כוחות מסוריה. בתוך כך, הצבא האמריקני החל בימים האחרונים להוציא ציוד צבאי מסוריה – כך פורסם אמש ב-CNN. גורם אמריקני המעורה בתוכנית הנסיגה אמר לרשת הטלוויזיה כי "מספר משאות" כבר הועברו על ידי מטוסים וכלי רכב, אך סירב לנקוט באיזה ציוד מדובר ומאיפה לקחו אותו.

תקיפה בדמשק, ארכיון
 

תקיפה בדמשק (חדשות עשר)

 

משה (בוגי) יעלון, שר הביטחון לשעבר ויו"ר מפלגת תל"ם, התייחס לתקיפה: "אני לא יודע מי תקף הלילה בסוריה, אך הוא עשה עבודה טובה". לדבריו, "המדיניות שהתחילה בתקופתי כשר ביטחון התייחסה לעניין הסורי בכמה ממדים. מצד אחד, לא להתערב בעניין הפנימי, מנגד לקבוע קווי אדומים ברורים שמשרתים את האינטרסים שלנו". יעלון אמר את הדברים באירוע שבתרבות בתל אביב.

יעלון הוסיף כי "קבענו שמי שיחצה את הקו יקבל את הנבוט בראשו. אחד הקווים האדומים הברורים הוא העברת נשק, כלומר לא לאפשר התחמשות. ברגע שיש משלוחים המטרה שלנו שהם לא יגיעו ליעדם". יעלון הוסיף כי "מדיניות הקווים האדומים היא מאוד נכונה – וחשוב להמשיך איתה".

רם בן ברק (יש עתיד), לשעבר המשנה לראש המוסד, התייחס אף לתקיפה בסוריה: "צה"ל יחד עם המוסד ושירותי ביון אחרים, התחילו בדוקטרינה של מלחמה חשאית, הנקראת המערכה שבין המערכות. היופי שבמערכה חשאית הוא שאתה יכול לבצע פעילות שתשיג את המטרה שלך מבלי שתהיה מלחמה, אבל בשביל זה חייבים לשתוק.

לדבריו, "רק לפני שנה וחצי התחילו להתייחס לתקיפות, ככל הנראה כיוון שהם התחילו להריח את הבחירות. פתאום כולם התחילו לדבר על זה, לדעתי זה טעות. צריך להמשיך את הפעילות שמונעות מהאיראנים התבססות בסוריה – אסור למצמץ, אך כדאי לשתוק ולא לקחת אחריות".