תיעוד של מצלמת הגוף של המשטרה, דוברות המשטרה

"אני אשתין עליך": תיעוד ראשון ממצלמות הגוף החדשות של המשטרה

בצל השקת הפרויקט שבמסגרתו שוטרים נושאים אמצעי תיעוד אישיים, נחשפו סרטונים שבהם נראים אזרחים מעליבים את אנשי החוק. "ברגע שאדם מבין שהוא מצולם, התנהגותו משתנה"

לאחר השקת פרויקט מצלמות הגוף של המשטרה, פורסמו היום (ראשון) תיעודים ראשונים מהפיילוט לפרויקט, שנערך בתקופה האחרונה. בין היתר, ניתן לראות אזרחים מעליבים שוטרים ומקללים אותם.

"ברגע שאדם מבין שהוא מצולם, ההתנהגות שלו משתנה, ואז גם התנהגות השוטר, והאירוע נגמר בצורה שונה", אמר רס"ר גיא סלע, ראש צוות סיור במרחב איילון, שהגיע לחצר בית שבה נערכה מסיבה רועשת בזמנים לא חוקיים, ודרישותיו התקבלו בלעג על ידי הנוכחים.

 

 

 מצלמת הגוף של המשטרה
 

מצלמת הגוף של המשטרה (דוברות המשטרה)

 

באחד המקרים, נראה אדם מתנגד למעצר ואף אומר לשוטרים "אני אשתין עליך, ועל אלף כמוך". "הכלי הזה מצליח למתן את הפוטנציאל של אירוע שהוא יותר אלים וחם ממה שהוא יכול היה להיות לולא המצלמות האלה", אמרה השוטרת נטע פינסקר".

מוקדם יותר היום השיקה משטרת ישראל השיקה פרויקט שבמסגרתו תוצמד לשוטרים מצלמת גוף. "זו מהפכה של שקיפות, המצלמות ימתנו את התנהגות האזרח והשוטר במפגש", אמר השר ארדן והוסיף כי "יזמתי את מצלמות הגוף בעקבות המחאה של יוצאי אתיופיה".
 
"רבות מדובר בעת הזו על אמון הציבור במערכות החוק והאכיפה", הוסיף ארדן. "אני חושב, ומאמין, שמצלמות גוף הן כלי שובר שוויון בתחום הזה, שישפר דרמטית את המצב ואת פעילות המשטרה. התכלית הכוללת של מצלמות הגוף היא גם למתן את ההתנהגות בכל מפגש שוטר-אזרח, הן של השוטר והן של האזרח, וכמובן להגביר את השקיפות לגבי מה קרה או לא קרה באותו מפגש".

כ-12 אלף שוטרים עשויים להצטייד במצלמה החדשה. "תפיסת העולם של מצלמות הפזורות במרחב הציבורי המחוברות למוקד שמחובר ליכולת מבצעית היא מהפכת שיטור אדירה", טען ארדן. "כחלק מהמהפכה הזאת, הפרויקט בעיני החשוב מכולם, גולת הכותרת, הוא שילוב היכולת המבצעית של המשטרה יחד עם תיעוד מדויק ושקוף של כל פעילות השוטר והממשק שלו עם האזרח . לא אגזים אם אומר שזהו מהלך פורץ דרך בקנה מידה עולמי, זה לא קיים בעולם".