מהגרים בחופי ספרד, Getty Images

משבר המהגרים: כ-170 פליטים מלוב ומרוקו נעדרים בים התיכון

סירה שיצאה מלוב עם 120 בני אדם נצפתה על ידי הצבא האיטלקי בעת ששקעה, כשרק שלושה בני אדם ניצלו בשלב זה. סירה אחרת, שיצאה ממרוקו עם 53 אנשים, התהפכה בים אלבוראן

כ-170 מהגרים מוגדרים נעדרים בשתי תקריות שונות בים התיכון במהלך סוף השבוע, לאחר שיצאו עם סירות קטנות מלוב ומרוקו. כך נמסר אתמול (שבת) מארגונים שונים למען מהגרים.

סירה אחת זוהתה ביום שישי על ידי מטוס של צבא איטליה בעת שיקעתה. האדמירל פביו אגוסטיני אמר לתקשורת המקומית כי המטוס זרק שתי סירות בטיחות למים, אך נאלץ לעזוב את המקום בשל מחסור בדלק. לאחר מכן, מסוק ימי נשלח חזרה, חילץ שלושה אנשים שסבלו מהיפותרמיה ונשלחו לבית החולים באי האיטלקי למפדוזה. "במהלך מבצע החילוץ אותרו שלוש גופות במים", אמר אגוסטיני.

ספינות מהגרים  - אילוסטרציה
 

ספינות מהגרים בחופי ספרד (Getty Images )

 

שלושת הניצולים סיפרו כי הם עזבו את לוב בליל יום חמישי כחלק מקבוצה של 120 בני אדם, רובם ממערב אפריקה. כך לפי הארגון העולמי למען מהגרים (IOM). דובר הארגון, פלביו די גיאסומו, אמר כי "אחרי 10 או 11 שעות בים, הסירה התחילה לשקוע ואנשים החלו לתבוע", והוסיף כי בין הנוסעים היו עשר נשים ושני ילדים, אחד מהם כבן שנתיים. חיל הים האיטלקי מסר כי הוא פנה לרשויות בלוב, ששלחו ספינות סחר גדולות למקום בו אותרה הספינה, אך לבסוף מאמצי החילוץ בוטלו מאחר והחיפוש אחר ניצולים או גופות היה חסר תועלת.

בתקרית אחרת, 53 מהגרים שעזבו את מרוקו אבדו לאחר שסירתם, שכפי שתיאר אחד הניצולים, התהפכה בים אלבוראן, המשתרע בחלקו המערבי של הים התיכון. סוכנות הפליטים של האו"ם מסרה בהצהרה כי הם מאוד עצובים על רקע הדיווחים, וכי לא ניתן לאמת באופן רשמי את מספר ההרוגים. במקביל, ארגון "שומרי הים" מסר אתמול כי חילץ 47 אנשים מהים, ביניהם שמונה קטינים, מסירת גומי שאותרה באזור צפון לוב.

שר הפנים האיטלקי, מתאו סלביני, שסגר את הנמלים במדינה לסירות הומניטריות מאז שמפלגתו עלתה לשלטון באמצע השנה שעברה, מסר כי הנמלים יישארו סגורים. "הטביעה האחרונה היא הוכחה לכך שאם נפתח את הנמלים, עוד אנשים ימותו", אמר סלביני בסרטון ווידאו שפרסם אתמול בפייסבוק. עוד הוסיף כי 100 מהגרים הגיעו לחופי איטליה מתחילת השנה, בעוד באותה תקופת זמן אשתקד הגיעו 2,000 מהגרים.

על פי נתונים של הארגון העולמי למען מהגרים, ב-16 ימים הראשונים של השנה הנוכחית הגיעו לאירופה 4,449 מהגרים, רובם דרך הים, לעומת 2,964 מהגרים שהגיעו בשנה שעברה באותה תקופת זמן. כמו כן, בשנה שעברה2,297 מהגרים מתו או אבדו, וסה"כ 116,959 הגיעו לאירופה דרך הים.