גלעד ארדן בטקס השקת מצלמות הגוף במשטרת ישראל, חדשות עשר

הושק פרויקט מצלמת גוף לשוטר: "ימתן ההתנהגות במפגש עם האזרח"

כחלק ממהפכה טכנולוגית, משטרת ישראל תצייד שוטרים באמצעי תיעוד אישי. השר ארדן: "מהפכה של שקיפות, זה לא קיים בעולם. יזמתי את המהלך עקב מחאת יוצאי אתיופיה"

ברקע האירוע ביום שישי, שבו נהרג צעיר מירי שוטר בבת ים, משטרת ישראל השיקה הבוקר (ראשון) פרויקט שבמסגרתו תוצמד לשוטרים מצלמת גוף. "זו מהפכה של שקיפות, המצלמות ימתנו את התנהגות האזרח והשוטר במפגש", אמר השר ארדן והוסיף כי "יזמתי את מצלמות הגוף בעקבות המחאה של יוצאי אתיופיה".

"רבות מדובר בעת הזו על אמון הציבור במערכות החוק והאכיפה", הוסיף ארדן. "אני חושב, ומאמין, שמצלמות גוף הן כלי שובר שוויון בתחום הזה, שישפר דרמטית את המצב ואת פעילות המשטרה. התכלית הכוללת של מצלמות הגוף היא גם למתן את ההתנהגות בכל מפגש שוטר-אזרח, הן של השוטר והן של האזרח, וכמובן להגביר את השקיפות לגבי מה קרה או לא קרה באותו מפגש".

בווידאו: נאום השר ארדן באירוע השקת מצלמות הגוף

השר לביטחון הפנים התייחס לאירוע שבו נהרג יהודה ביאדגה בן ה-24: "שמענו בצער על האירוע הטראגי בבת ים. הנושא בחקירה במח"ש, לכן אני לא רשאי להתייחס. אבל בשנים האחרונות היחסים עם יוצאי אתיופיה השתפרו", אמר ארדן. "אני מתכוון לעקוב אישית אחר החקירה של מח"ש ולהפיק לקחים במידה ויהיו".

כ-12 אלף שוטרים עשויים להצטייד במצלמה החדשה. "תפיסת העולם של מצלמות הפזורות במרחב הציבורי המחוברות למוקד שמחובר ליכולת מבצעית היא מהפכת שיטור אדירה", טען ארדן. "כחלק מהמהפכה הזאת, הפרויקט בעיני החשוב מכולם, גולת הכותרת, הוא שילוב היכולת המבצעית של המשטרה יחד עם תיעוד מדויק ושקוף של כל פעילות השוטר והממשק שלו עם האזרח . לא אגזים אם אומר שזהו מהלך פורץ דרך בקנה מידה עולמי, זה לא קיים בעולם".

גם ממלא מקום המפכ"ל ניצב מוטי כהן התייחס לאירוע בבת ים: "שוטרי הסיור מגיבים ראשונים ומקבלים החלטות בשניות. ראוי לתת לגוף האמון על הבדיקה להסיק מסקנות". "משתתפים בצער המשפחה על אובדנה", הוסיף כהן. "נעשו צעדים רבים לחיזוק הקשרים עם קהילת יוצאי אתיופיה".

מוקדם יותר, ח"כ פנינה תמנו שטה אמרה בתגובה לאירוע כי "נדמה שישראל כ"כ מפוצלת, שהפכנו להיות כהי חושים כלפי האחר. אני חשה שיש שיח של שני קצוות - מצד אחד קהילת יוצאי אתיופיה שגועשת ורועשת, מנגד החברה הישראלית האחרת, שממשיכה כרגיל" - כך אמרה בריאיון ל"העולם הבוקר".

אתמול הותר לפרסום כי יהודה ביאדגה בן ה-24 הוא הצעיר שנורה למוות על ידי שוטר בבת ים, לאחר שלטענת המשטרה הוא איים עם סכין שלופה על שוטרים שהגיעו למקום. נכון לעת זו, השוטר טוען חד-משמעית שחש בסכנה לחייו. מצד שני, משפחתו של ביאדגה והשכנים טוענים שהאצבע של השוטר הייתה קלה על ההדק. ביאדגה שוחרר מהצבא בשל סעיף נפשי, ובמשפחה טוענים שלא קיבל סיוע פסיכולוגי למרות שביקש אותו.