מועמד האופוזיציה מרטין פיולו, מוקף בתומכיו, רויטרס

קונגו: מנהיג האופוזיציה שהפסיד בבחירות הכריז על עצמו כנשיא

כחודש לאחר הבחירות הדמוקרטיות הראשונות במדינה, מרטין פיולו הצהיר כי הוא "הנשיא הלגיטימי היחיד", וקרא לתומכיו לצאת לרחובות. "הפיכה שלטונית בחסות ביהמ"ש"

מנהיג האופוזיציה בקונגו, מרטין פיולו, ממשיך להתנגד לתוצאות הבחירות – בהן הפסיד לפליקס טשיסקדי: שעות לאחר שבית המשפט העליון דחה את ערעורו בדבר זיוף הצבעות, פיולו הכריז על עצמו היום (ראשון) כנשיא המדינה. פיולו קרא לתומכיו לצאת לרחובות ולהפגין על הכרעת בית המשפט, ואמר: "אני הנשיא הלגיטימי היחיד. בית המשפט הוכיח כי הוא חלק מהשלטון הדיקטטורי במדינה. על ידי אישור התוצאות המזויפות, מתקיימת הפיכה שלטונית בחסות בית המשפט".

בתחילת החודש התקיימו בקונגו הבחירות הדמוקרטיות הראשונות מאז זכתה המדינה לעצמאותה מבלגיה ב-1960. פליקס טשיסקדי הוא הנשיא הראשון שנבחר באמצעות הקלפי מאז בחירתו של פטריס לומומבה לתפקיד ב-1960. כהונתו של לומומבה לא האריכה ימים, שכן הוא חוסל במהלך הפיכה שלטונית שהתרחשה במדינה חודשים ספורים לאחר הכרזת העצמאות שלה.

 פליקס טשיסקדי, נשיא קונגו הנבחר
 

פליקס טשיסקדי, נשיא קונגו הנבחר (רויטרס )

 

טשיסקדי, שזכה לרוב של 38.5% מהקולות (כ-18 מיליון קולות), הודה לאחר הבחירות לנשיא היוצא ג'וזף קבילה שוויתר על כוחו בשלטון לאחר 18 שנה, וקרא לו "שותף פוליטי משמעותי". טשיסקדי אף הצהיר כי הוא יהיה הנשיא של כל 80 מיליון אזרחי המדינה ואמר: "אני לא אהיה הנשיא של ארגון פוליטי או שבט מסוים. אהיה הנשיא של כל הקונגולזים".