"מהפכה בעולם הערבי": נתניהו מבקר בצ'אד ונפגש עם הנשיא דבי

רה"מ מקיים ביקור בן מספר שעות במדינה האפריקנית ונפגש עם נשיא המדינה אידריס דבי, כחלק מהמגעים לחידוש היחסים בין המדינות. "איראן והפלסטינים ניסו למנוע את הפגישה"

  • פורסם ב:
  • 20/01/2019 03:53
  • |
  • עודכן ב:
  • 20/01/2019 12:45
  • |
  • כתבים:
  • ברק רביד

ראש הממשלה בנימין נתניהו נחת הבוקר (ראשון) בצ'אד לביקור רשמי בן כמה שעות, יחד עם ראש המטה לביטחון לאומי, מאיר בן שבת. נתניהו נפגש עם שר החוץ המקומי, מהט זנה שריף, ולאחר מכן הגיע לארמון הנשיאות בבירה נג'מנה ונועד עם הנשיא אידריס דבי. עם זאת, עדיין לא ברור אם במהלך הביקור תפורסם הודעה על חידוש היחסים הדיפלומטיים בין המדינות.

טרם המראתו לצ'אד, אמר ראש הממשלה: "אני יוצא עכשיו לפריצת דרך ענקית בצ'אד – מדינה מוסלמית ענקית הגובלת בלוב וסודאן. זה חלק מהמהפכה שאנחנו עושים בעולם הערבי והמוסלמי. אני יכול לספר שזה מאוד מטריד ואפילו מעלה זעם אצל איראן והפלסטינים. הם מנסים למנוע זאת, ולא הצליחו. הבטחתי לכם בשורות גדולות, וגם אני מבטיח שיהיו עוד (ביקורים)". נתניהו סירב להתייחס לשאלות הכתבים על היועץ המשפטי והחקירות נגדו, ואמר: "אני הולך לשם ואשיב לכם בשיבה מצ'אד".

 
 
 
 
 
 
 
 

בווידאו: קבלת הפנים לראש הממשלה בצ'אד 

כזכור, במהלך ביקורו השנוי במחלוקת של דבי בישראל בחודש נובמבר האחרון, הציג נשיא צ'אד לראש הממשלה נתניהו וליועץ לביטחון לאומי מאיר בן שבת רשימה של דרישות בתחום שיתוף הפעולה בין המדינות והסיוע הצבאי והביטחוני. בין היתר, כוללת הרשימה שורה של ציוד צבאי שצ'אד מעוניינת לרכוש מישראל. כך אמרו לחדשות 13 בכירים במשרד החוץ, שמעורים בפרטי השיחות שנערכו בין המנהיגים.

 נתניהו עם נשיא צ'אד
 

נתניהו עם נשיא צ'אד (קובי גדעון לע"מ)

 
 נתניהו בצ'אד
 

נתניהו בצ'אד (קובי גדעון, לע"מ )

 

הבכירים ציינו כי רשימת הבקשות נרחבת מאוד, ובחלקה אף עוררה חששות כבדים בקרב מי שנחשף אליה. לדבריהם, נשיא צ'אד ואנשיו נקטו בגישה תקיפה ביותר בכל הנוגע לבקשות הסיוע בתחום הביטחוני ואף רמזו כי עלול להיות קשר בין היענות לדרישותיהם לבין חידוש היחסים הדיפלומטיים עם ישראל.

נתניהו עם מאיר בן שבת ושר החוץ של צ'אד
 

נתניהו עם מאיר בן שבת ושר החוץ של צ'אד (חדשות עשר )

 

עוד ציינו הבכירים כי הגישה של דבי ואנשיו, ורשימת הדרישות שלהם, היו אחת הסיבות למחלוקת בנושא צ'אד בין מנכ"ל משרד החוץ, יובל רותם, לבין היועץ לביטחון לאומי, מאיר בן שבת. זאת, לאור טענתו של רותם כי היה צריך להתנות את ביקורו של נשיא צ'אד בכך שיודיע על חידוש מיידי של היחסים הדיפלומטיים עם ישראל.

הבכירים במשרד החוץ ציינו כי נתניהו ובן שבת לא נתנו תשובה בכל הנוגע לרשימת הדרישות, וכי עתידים להתקיים דיונים פנימיים בנושא וכן שיחות עם צ'אד בשבועות הקרובים, לקראת נסיעה אפשרית של נתניהו לצ'אד. גורמים במשרד ראש הממשלה מסרו בתגובה שבפגישות עם נשיא צ'אד נדונו מגוון תחומים. דובר משרד החוץ עמנואל נחשון מסר: "מדובר בביקור אשר הינו הישג דיפלומטי חשוב ומשמעותי. איננו מתייחסים בתקשורת לתכני שיחות מדיניות".

נתניהו עם נשיא צ'אד
 

נתניהו עם נשיא צ'אד (חדשות עשר)

 

ביקורו של דבי היה הביקור הרשמי הראשון מאז קום המדינה. המגעים לחידוש היחסים בין המדינות, שנותקו בשנת 1972 בלחץ מדינות ערב, נחשפו לראשונה בחדשות 13. "צ'אד היא מדינה חשובה מאוד באפריקה ועבור ישראל, ואני שמח שאנחנו מרחיבים את היקף יחסינו", אמר נתניהו במסיבת העיתונאים המשותפת עם הנשיא, והוסיף: "אנחנו רוצים ראשית להילחם בטרור, לתת לאנשים את מה שמגיע להם – ביטחון, אוכל, מים נקיים, בריאות, כל הדברים ששיתוף הפעולה שלנו יכול להפיק. בשנתייים האחרונות, הייתי שלוש פעמים באפריקה, כעת אני מקווה לבוא למרכז אפריקה - אני נותן כאן רמז גדול".