הפגנות בעזה, צילום פלסטיני

המתיחות בדרום: אלפים הפגינו ברצועה; צה"ל השיב באש חיה

ההפגנות השבועיות סמוך לגדר נמשכות: המתפרעים הפלסטינים השליכו מטענים ויידו אבנים לעבר כוחות הביטחון. מוקדם יותר נעצר פעיל חמאס לא חמוש שחצה את הגבול

המתיחות בדרום: כ-10,000 פלסטינים הפגינו היום (שישי) בגבול הרצועה. המפגינים התפרעו, השליכו מטענים ורימונים, הבעירו צמיגים ויידו אבנים לעבר כוחות צה"ל. כוחות הביטחון השתמשו באמצעים לפיזור הפגנות ובירי באש חיה. משרד הבריאות בעזה מסר כי לפחות 35 בני אדם נפצעו בעימותים. בתום ההפגנות, בכיר חמאס, משיר אל-מצרי, הזהיר את ישראל לבל תתנער מהבנות הרגיעה וכי על מצרים לכפות על ישראל להתחייב להבנות אלה.

מוקדם יותר, לוחמי צה"ל עצרו חשוד שחצה את גדר המערכת מצפון רצועת עזה לשטח ישראל. החשוד נעצר בסמוך לנקודת החצייה והועבר לתחקור. על החשוד לא נתפס נשק. בהמשך נמסר מצה"ל כי החשוד הינו פעיל חמאס. עוד נמסר כי המחבל היה במעקב הכוחות ומיד לאחר שחצה, הסגיר עצמו לידי הלוחמים שהגיעו לנקודה.

הפגנות בעזה

הפגנות בעזה (צילום פלסטיני )

 

אתמול פרסם העיתון "אל-ערבי אל-ג'דיד", הרואה אור בלונדון, מפי מקורות פלסטינים כי מצרים אינה מתכוונת לפתוח את מעבר רפיח אלא לאחר שישובו אליו פקידי הרשות הפלסטינית. עוד אמרו המקורות כי המשלחת הביטחונית המצרית הודיעה  זאת באופן רשמי לפלגים הפלסטינים בביקורה האחרון ברצועת עזה .כמו כן, דווח בעיתון כי למרות ההצהרות של בכירים בחמאס שהמעבר יפתח בקרוב לתנועה דו-כיוונית, לפי מקורות העיתון, יציאת פקידי הרשות ממעבר רפיח וסגירתו בפני המבקשים לצאת מתחומי הרצועה נעשו בהסכמה של ראש הרשות הפלסטינית אבו מאזן ונשיא מצרים א-סיסי בפגישה האחרונה שקיימו השניים.

נוסף לכך, המקורות מסרו עוד כי מצרים משתמשת בסירוב הישראלי להפעיל את המעבר ללא נוכחות הרשות הפלסטינית בו  ולמעשה היא השולטת האמיתית בו ואף הוסיפו כי המצב ההומניטרי בעזה, כמו גם הניסיונות להסלים את "תהלוכות השיבה השבועיות", ידחפו את ישראל לבקש ממצרים לפתוח אותו אף ללא נוכחות אנשי הרשות הפלסטינית, או לבקש מאבו מאזן שישיב את פקידיו למעבר.

 הפגנות בעזה

הפגנות בעזה (צילום פלסטיני )

 

מוקדם יותר השבוע, פורסם בעיתון "אל-אחבאר" כי חמאס העביר לישראל "אזהרה אחרונה", לפיה המצב ברצועת עזה עלול להוביל למערכה שאף צד אינו מעוניין בה. לפי הדיווח, בארגון טוענים כי העניקו לישראל מספר הזדמנויות ליישום ההבנות, אך ישראל ממשיכה ב"סחבת – הנובעת מאי היציבות הפוליטית בישראל", ואינה מעבירה את הכספים הקטאריים. בארגון מאיימים שההפגנות על הגדר יימשכו, וישמר עיקרון לפיו "הפגזה תיענה בהפגזה, דם ייענה בדם".

ביום שני, משרד הבריאות בעזה מסר כי מת מפצעיו נער בן 14 שנפצע ביום שישי שעבר בעימותים עם צה"ל. בכך עלה לשניים מספר ההרוגים. סוף השבוע שעבר עמד בסימן הסלמה. מטוסי חיל האוויר תקפו בשבת תשתיות תת-קרקעיות של חמאס בצפון רצועת עזה, בתגובה לירי מוקדם יותר לעבר ישראל. בכלי תקשורת פלסטינים דווח כי מטוסי צה"ל תקפו גם במזרח הרצועה. לפחות רקטה אחת נורתה מרצועת עזה לעבר ישראל, והתפוצצה בשטח פתוח. לא היו נפגעים, ותושבים באזור דיווחו על הדי פיצוצים. במקביל הופעלה התרעת צבא אדום ביישובי המועצות האזוריות שער הנגב ושדות נגב.