מייקל כהן, רויטרס

דיווח בארה"ב: טראמפ הורה לעורך דינו לשעבר לשקר בחקירתו

ב"באזפיד" דווח מפי שני בכירים במערכת המשפט, כי הנשיא האמריקני הדיח את מייקל כהן לעדות שקר כשנחקר בקונגרס בנושא בניית מגדל טראמפ במוסקבה. הבית הלבן הכחיש

ארגון התקשורת האמריקני "באזפיד" פרסם אתמול (שישי) כי נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ הורה לעורך דינו לשעבר, מייקל כהן, לשקר בעדותו לקונגרס, במהלך החקירה בנוגע לבניית מגדל טראמפ במוסקבה. לפי העיתונאי אנתוני קורמייר, המקור לדיווח הוא שני בכירים במערכת המשפט שמעורבים בחקירת הנושא. מטעם הבית הלבן נמסר כי הדיווח לא נכון.

עוד דווח כי משרדו של החוקר המיוחד רוברט מולר גילה שטראמפ הורה לכהן לשקר בעדותו, על ידי ביצוע של ריאיונות רבים עם עובדים של ארגון טראמפ, וכן על ידי תכתובות דואר אלקטרוני, הודעות טקסט ומסמכים פנימיים של הארגון שהגיעו אל המשרד.

אם אכן יסתבר הדיווח כנכון, הוא עלול להיות משמעותי ביותר שכן מדובר בעבירה שמהווה עילה ברורה לתהליך הדחה של הנשיא. ויליאם בר, מועמדו של טראמפ למשרת התובע כללי, אמר השבוע בשימוע בקונגרס כי אם הנשיא הדיח מישהו לעדות שקר, הרי שמדובר בשיבוש הליכי משפט. 

בתגובה, תקף טראמפ את "באזפיד" בחשבון הטוויטר שלו, וכתב כי "זהו יום עצוב לעיתונות, אך נהדר למדינה. 'פייק ניוז' זה אויב העם". מוקדם יותר, ציטט בחשבון הטוויטר שלו את פרשן "פוקס" קווין קורק, שאמר: "אל תשכחו, מייקל כהן הורשע בשחיתות ובמתן עדות שקר. בשבוע האחרון פרסום ב-'וול סטריט ג'ורנל' מציע שיתכן שהוא גנב עשרות אלפי דולרים". עורך דינו של טראמפ, רודי ג'וליאני, אמר אתמול כי כל דיווח שמציע שהנשיא הדריך את כהן לשקר הוא "שקר מוחלט".

כזכור, בשבוע שעבר הצהיר מייקל כהן כי יתן בשביעי בפברואר עדות פומבית בפני הקונגרס בנוגע לפרשת המעורבות הרוסית בבחירות לנשיאות ארצות הברית בשנת 2016, ואמר: "אני מצפה לספק את כל המידע האמין שברשותי, ולתת דין וחשבון על האירועים שהתרחשו".

עוד קודם לכן, בחודש נובמבר חתם כהן על עסקת טיעון שבה הודה כי שיקר בנוגע למעורבות הרוסית בקמפיין הבחירות לנשיאות בשנת 2016, ובחודש שעבר נגזרו עליו שלוש שנות מאסר בגין עבירות על חוקי המימון של הקמפיין שביצע בעת ששילם דמי השתקה לנשים ובגין עבירות מיסים, שביצע לכאורה בשליחות הנשיא טראמפ.

 טראמפ בנאום לאומה מהחדר הסגלגל
 

טראמפ בנאום לאומה מהחדר הסגלגל (רויטרס )