שקד לפעילי המחאה הדרוזית נגד חוק הלאום: "לא נשנה את החוק"

הפעילים הגיעו לבתיהן של שרת המשפטים ויו"ר התנועה. שקד: "החוק אינו פוגע בשוויון בין היהודים לדרוזים". לבני: "לא רק את החוק צריך לתקן - אלא את הרוח הרעה במדינה"

היום (שישי) הגיעו פעילים מהעדה הדרוזית בראשות אמל אסעד וחבר הכנסת לשעבר שכיב שנאן לביתה של שרת המשפטים איילת שקד כדי למחות נגד חוק הלאום. המפגש התנהל בטונים צורמים, כששקד יצאה לעבר המוחים ואמרה כי "תחושות בני העדה אמיתיות. אך הן יקבלו ביטוי בחקיקה אחרת ולא בשינוי חוק הלאום". 

מטעמה של שקד נמסר כי "השרה הביעה הזדהות עם הכאב האמיתי שחשים בני העדה והבהירה כי חוק הלאום חיוני בייחוד נוכח המהפיכה השיפוטית של אהרון ברק לפני 25 שנה, ולפיכך החוק לא ישונה. שקד ציינה כי בקדנציה האחרונה היא פעלה רבות למען שוויון אזרחי מלא לבני העדה, כולל מינוי שופטת דרוזית, מינוי קאדים לבית הדין השרעי הדרוזי וקידום תקציבים לעדה. בני העדה הדרוזית הם אחים ובשר מבשרה של מדינת ישראל".

עוד מסרה שקד כי "חוק הלאום אינו פוגע כהוא זה בשוויון בין היהודים לדרוזים בישראל. הוא אומר את המובן מאליו ומהווה כלי פרשני עבור בית המשפט שיאזן את הפרשנות הבעייתית שניתנה נוכח חוק יסוד כבוד האדם וחירות. ברור שתחושת בני העדה היא אמיתית ולא ניתן להתווכח איתה. בממשלה הבאה נצטרך למצוא את הדרך לתקן את התחושה, בלי שינוי חוק הלאום".

השרה שקד עם מובילי המחאה הדרוזית
 

השרה שקד עם מובילי מחאת הדרוזים נגד חוק הלאום (החדשות 13)

 

מיד לאחר מכן הגיעו הפעילים לביתה של יו"ר התנועה ציפי לבני, שיצאה אליהם והזמינה אותם לביתה: "תכף תהיו אורחים אצלי בבית", אמרה לבני. "אבל המדינה שלי היא המדינה שלכם, אתם לא אורחים בה, אתם שווים. לא רק את חוק הלאום צריך לתקן, אלא את כל הרוח הרעה ששטפה את מדינת ישראל ומנסה לייצר מצב כאילו יש כאלה שהם נגד מדינת העם היהודי ויש כאלה שהם בעדה. אני יודעת שכל אחד ואחת מכם נלחמים ונלחמו ושילמו כדי להגן על מדינת ישראל כמדינת העם היהודי. שוויון הוא חלק מזהות העם היהודי וחלק ממגילת העצמאות", היא הוסיפה. 

עוד אמרה לבני כי היא עומדת לצד הדרוזים במחאתם נגד חוק הלאום. "כל מי שיתבייש במערכת הבחירות הזו לומר את המילה שוויון ולטעון שמגילת העצמאות היא שמאל קיצוני וינסה לפלג, אנחנו נוכיח לו אחרת. אתם דורשים מההנהגה לעמוד ולומר את המובן מאליו. אני אתכם מהיום הראשון, כי זה לא רק בינינו, דרוזים ויהודים, זו מדינת ישראל והערכים המשותפים שלנו". 

 ציפי לבני עם ראשי מחאת הדרוזים נגד חוק הלאום
 

ציפי לבני עם ראשי מחאת הדרוזים נגד חוק הלאום (החדשות 13 )

 

ח"כ סאלח סעד ממפלגת העבודה קרא לשרה שקד להתפטר לאלתר מתפקידה על רקע הצהרתה כי היא מסרבת לשנות את חוק הלאום: "השרה שקד אחראית לחקיקת חוק הלאום הגזעני והמתועב שהופך אותנו, הדרוזים והמיעוטים בישראל לאזרחים סוג ב'. היא מסרבת לתקן חוק זה כפי שהודיעה הבוקר לחבריי הפעילים הדרוזים ומוכיחה עד כמה היא לא ראויה ולא שולטת במשרדה. רצוי שתתפטר לאלתר", מסר. חבר הכנסת, שמכהן כנציג הדרוזים והמיעוטים בכנסת, קרא לכל המתמודדים והמפלגות הציוניות להתחייב לפני הבחירות שיפעלו לביטול או תיקון חוק הלאום.  

אתמול הגיעו פעילי המחאה לביתו של שר האוצר ויו"ר כולנו משה כחלון, שהבהיר כי מדינת ישראל מחויבת לאזרחיה הדרוזים, אך שאינו רואה צורך בשינוי החוק. "תמכתי בחוק הלאום", אמר כחלון. "מדינת ישראל היא מדינתו היחידה של העם היהודי ואני לא רואה מניעה מלעגן את הקביעה הזו בחקיקה. אם חלילה יש תחום שבו העדה נפגעה נטפל בזה בחקיקה נפרדת. אני משוכנע שההתחייבות של ראש הממשלה תמומש ואני גם אעמוד על המשמר שכך יהיה. מדינת ישראל מחויבת לברית הדמים שבין אזרחיה היהודים לדרוזים."

מוקדם יותר השבוע הגיעו פעילי מחאת הדרוזים לביתו של הרמטכ"ל לשעבר בני גנץ, שעומד בראש מפלגת "חוסן לישראל". גנץ יצא אל הפעילים והבהיר כי "יעשה כמיטב יכולתו כדי לתקן את חוק הלאום". התבטאותו גררה אחריה גל של ביקורת במפלגות הימין, שם האשימו אותו בחבירה לשמאל.