פרשת נוה: השופטת החשודה קיבלה ציון נמוך במרכז להערכת שופטים

השופט בדימוס רובינשטיין, חבר הוועדה היחיד שהתנגד למינוי השופטת, העיד אתמול במשטרה. במקביל, במשטרה מתלבטים אם לבחון את התכתבויות נוה עם השרה איילת שקד

שופטת השלום, שנחקרה בחשד שיו"ר לשכת עורכי הדין המתפטר אפי נוה פעל למינויה תוך שהוא מנהל עימה קשר אינטימי, קיבלה ציונים נמוכים מאוד במרכז הערכה שבוחן עורכי דין שמועמדים למשרה שיפוטית - כך נודע לחדשות 13. הציון שקיבלה השופטת היה נמוך במיוחד, ובכך מעלה את השאלה אם היא הייתה כלל ראויה להתמנות לתפקיד. 

ברקע הדברים, חבר הוועדה למינוי שופטים, שופט העליון לשעבר אליקים רובנישטיין, העיד אתמול במשטרה, ככל הנראה על אותן הערכות נמוכות שקיבלה השופטת. רובינשטיין, היה היחיד מחברי הוועדה שהתנגד למינויה של השופטת, בעוד שמונה אחרים שתמכו במינוי. שאר שופטי העליון, השופטת מרים נאור, סלים ג'ובראן והנשיאה אסתר חיות, לא יזומנו למתן עדות. במשטרה.

נוה, שנחקר אתמול במשך עשר שעות, הודה בחקירתו שביקש ששמה של השופטת, שעדיין אסור בפרסום, יהיה ברשימת המועמדים לשיפוט, אך אינו מודה או מכחיש שקיים עמה יחסים אינטימיים. מנגד, בחקירתה הדפה השופטת את החשדות ליחסים מיניים עם נוה. במשטרה, סבורים שגרסתה של השופטת הינה שקרית.

 
 
 
 
 
 אפי נוה והשופטת החשודה
 

אפי נוה והשופטת החשודה (חדשות 13 )

 

בתוך כך, יחידת להב 433 ויאח"ה מתחבטות בשאלה אם לפתוח התכתבויות נוספות של נוהעם גורמים נוספים שקשורים להליכי בחירת שופטים, ובהם עם שרת המשפטים איילת שקד.

בועז בן צור, פרקליטו של אפי נוה, התייחס לפרשה בריאיון לחדשות 13: "אפי נוה, לא מקבל או כופר בחשדות שמועלים נגדו. אנו לא נכנסים לסוגיית היחסים האינטימיים עם שתי הנשים. העמדה שלו שלא נעברה עבירה". עוד הוסיף: "בעבירות שמייחסים לו, שוחד או הפרת והמונים, נדרש להוכיח מספר יסודות שלא מתקיימים במקרה שלנו - התקיימות של פעולה ממשית, שנעשתה תוך ניגוד עניינים, שאולי הייתה לה השפעה. בענייננו, לא הייתה פעולה ממשית שנעשתה". 

"צריך להבין שתהליך מינוי של שופטים נמצא בדיון בפני ועדה נרחבת, עם שורה ארוכה של נציגים בעלי דעה עצמאית. לכן, להגיד שבן אדם אחד, שנמצא מחוץ לוועדה, יכול להשפיע - הוא מופרז בעליל", המשיך בן צור. "אותה השופטת, מונתה שנה וחצי לפני שנוה היה חבר בוועדה, ועל ידי שמונה מתוך תשעת חברי הוועדה. היה קונצנזוס במקרה הזה". למיטב ידיעתו של הפרקליט "גורמים פוליטיים" היו שותפים לתמיכה בשופטת. 

 אפי נוה בבית המשפט
 

אפי נוה בבית המשפט (חדשות 13)

 

מוקדם יותר אתמול, התייחסה שרת המשפטים איילת שקד, במסגרת נאום שנשאה בסמינריון משפט עברי של לשכת עורכי הדין, למתקפה הציבורית נגדה בעקבות קשריה עם נוה. "בימים האחרונים יש נגדי מתקפה משולחת רסן, שקרית ומסיתה, האשמות שווא ובדיות. אבל המתקפה המאכזבת מכולן היא המתקפה מצד ח"כיות מהשמאל. כאלה שעבדתי איתן בכנסת בצורה ישרה, הגונה. הן מכירות אותי היטב. אנחנו חלוקות אידיאולוגית, אבל ראיתי בהן חברות לעבודה", אמרה שקד.

"כולן נשים. וזו האכזבה שלי", הוסיפה השרה. "הן מנצלות את הפרשה האחרונה לקמפיין פוליטי אישי ומכוער. המתקפות הפוליטיות משמאל לא ירפו את ידי. אני מתכוונת לכהן כשרת משפטים ארבע שנים נוספות עד שאשלים את המהפכה שהתחלתי. ואחזור על מה שהנשיאה ואני אמרנו אתמול: אנו סומכות על מערכת אכיפת החוק שתטפל בפרשה ותרד לחקר האמת". 

שרת המשפטים איילת שקד
 

שרת המשפטים איילת שקד ( חדשות 13)

 

כאמור, אפי נוה, שמצוי בלב סערה ציבורית בשל החשדות נגדו, הודיע אתמול על התפטרותו מתפקידו. "אני מודיע בזה על התפטרותי מתפקידי כראש לשכת עורכי הדין. החלטתי לעשות כן הואיל והלשכה חשובה ויקרה לי עד מאוד", מסר נוה בהודעה לתקשורת.

נוה הגיע הבוקר לחקירה נוספת במשרדי להב 433. בחקירתו הראה יו"ר לשכת עורכי הדין לחוקרי המשטרה מסמך מהמשנה לפרקליט המדינה, שכתב לו שאינו נחשב לעובד מדינה. המסמך נשלח לנוה לפני כחצי שנה לאחר קובלנה פלילית פרטית שהוגשה נגדו.

שלשום הכחיש נוה בחקירתו את הטענות המיוחסות לו. לדבריו, "בזמן בחירתה של השופטת לא הייתי חבר בוועדה לבחירת שופטים, וגם לא ניסיתי לקדם את מועמדותה בצורה אחרת. לגבי עורכת הדין - אף פעם לא ניסיתי לקדם את בעלה". 

ראש הלשכה בפועל במקומו של נוה יהיה אורי קינן, שאמר כי הוא מקווה שחקירת המשטרה תסתיים במהרה, ואיחל למעורבים בה שינוקו מכל רבב. עו"ד קינן הודה לנוה "על תרומתו ללשכה ולציבור עורכי הדין", והוסיף: "אפעל להצעדת הלשכה לימים טובים, עבור החברה הישראלית בכלל וציבור עורכי הדין בפרט".

בתוך כך, נשיאי בית המשפט ברחבי הארץ כינסו אתמול את השופטים שעובדים תחתם, והעבירו שיחות בנוגע לאמון הציבור בבתי המשפט. בבית המשפט המחוזי בירושלים כונסו גם עוזרים משפטיים. בשיחות העובר המסר כי "גם אם היה תפוח רקוב אחד, הרי שהמערכת חזקה ואמינה יותר מהכול".