מסך המציג את המשחק פורטנייט, החדשות 13

מבחן הפורטנייט: מה עובר במוחם של ילדים כשהם משחקים?

מאז שמשחק הווידאו הושק הוא הפך לפופולרי מאוד: הילדים מרכזים אליו את מרבית תשומת הלב וההורים מתקשים לנתקם מהמסכים - אך האם בכל זאת מדובר בהתמכרות? • בדיקה מיוחדת

משחק הווידאו "פורטנייט" יצא לשוק ביולי 2017, ומאז הפך למשחק הילדים הפופולרי ביותר. הילדים מרכזים את כל תשומת הלב למשחק וההורים מתקשים לנתק את ילדיהם מהמסכים: "הם יכולים להגיע הביתה מבית הספר ולהסתגר בחדר לכמה שעות", סיפר אחד מהם. כדי להבין אם המשחק אכן ממכר, ערכנו בדיקה שבחנה את מוחם של הילדים בעת החשיפה למשחק.

הבדיקה נערכה לשלושה נערים בגילי 13-14, שמשחקים ב"פורטנייט" כחמש שעות בממוצע ליום. הבדיקה כללה צפייה בשני סרטונים: הראשון הציג תמונות נוף והשני הציג קטעים מהמשחק הפופולרי. במהלך הצפייה מערכת ביו-פידבק ניטרה את התגובות הגופניות שלהם. מתוצאות הבדיקה ניתן לראות בבירור שישנה עלייה חדה במתח החשמלי שנוצר במוחם של הילדים במעבר מהסרטון הראשון לשני.

השינויים שבאו לידי ביטוי כתוצאה מצפייה ב"פורטנייט" דומים מאוד להתמכרויות אחרות. רן בראון, מנהל מכון "מתבגרים", הסביר: "צריך להבין שמסתובבים לנו נרקומנים בתוך הבית – וקשה לתפוס את זה". לדבריו, "פורטנייט הוא כמו הירואין ולכן כמו שמכור לסמים צריך טיפול - גם הם צריכים טיפול".

 מסך המציג את המשחק פורטנייט
 

מסך המציג את המשחק פורטנייט ( החדשות 13)