אחרי 12 שנה: מפגש מחודש עם המבוקש המרכזי של ישראל בשטחים

זביידי, לשעבר מנהיג הפלסטינים בג'נין, היה אחראי לפיגועי ירי רבים. באותה תקופה נוצר קשר בינו ובין צבי יחזקאלי, וכעת הם נפגשו שנית - ושחזרו את היום ששינה את חייהם

זכריא זביידי, לשעבר מפקד גדודי חללי אל-אקצא של פתח, היה המבוקש מספר אחת של ישראל בשטחים והמנהיג הבלתי מעורער של הפלסטינים בג'נין. בימי הטרור שלו הוא היה אחראי לרצח של עשרות ישראלים בפיגועי ירי. במשך השנים שבהן הסתתר הצליח צבי יחזקאלי לרכוש את אמונו ופגש אותו בג'נין פעם אחר פעם. כעת, אחרי 12 שנה, נפגשו השניים בג'נין פעם נוספת, ושחזרו את המפגש ששינה את חייו של יחזקאלי.

שלושה ניסיונות חיסול, עשרות מרדפים, שבע נשמות ובסוף – זביידי הרים ידיים ונכנע בהסכם שמתיר לו היום לנסוע חופשי בשטחים. "עברנו חנינה ונשפטנו אצל הרשות, ההסכם היה עם אבו מאזן, הוא הלך להסכם עם כל החמושים והמבוקשים, שאסור להרוג אותנו", שחזר. "בהתחלה ישבנו בכלא של הרשות. אחר כך יכולנו להסתובב בכל הגדה". היום זביידי עושה תואר שני בלימודי שפה וספרות ערבית, ומלמד באוניברסיטת אבו דיס.  "אני לא מתגעגע לנשק, אני מתגעגע לאינתיפאדה, למהפכה".

 זביידי ויחזקאלי בשנת 2006
 

זביידי ויחזקאלי בשנת 2006 (חדשות 13 )

 

זביידי מודה כי הקשר שנוצר עם יחזקאלי נבע בחלקו מהעובדה שהוא ביקש לעשות שימוש בתקשורת כדי לשרוד, וגם כדי לשפר את מעמדו. "היה צלף ישראלי במחנה, שירה עלי שלוש פעמים. אז ביקשתי שיעשו ריאיון, כדי שהצלף יידע שאני יודע לירות, שאני רוצה להרוג אותו", סיפר.

בפעם האחרונה שבה נפגשו, ירה זביידי לעבר יחזקאלי, ותכנן להרוג את היהודי הראשון שהוא יפגוש. בסוף החליט זביידי לא להרוג אותו, ויחזקאלי זכה לחיים חדשים. "יש לי בעיית נקמה", הודה זביידי. "אני חייב לשפוך דם של יהודי בגלל הנקמה. לא הרגתי אותך כי לא רציתי לטעות". בעקבות אותו מפגש גורלי, מספר יחזקאלי, החליט לחזור בתשובה. גם זביידי פתח, כאמור, בחיים חדשים, ויחד איתו – מבינים היום הפלסטינים, אחרי הרבה דם, שהטרור שהם הפעילו - לא השתלם להם.