מדינה פלסטינית ברוב הגדה וחלוקת י-ם: מסתמן - זו תוכנית טראמפ

לחדשות 13 נודע כי במסגרת העסקה שתוצג בחודשים הקרובים, גושי ההתנחלויות הגדולים יסופחו, בעוד הבנייה ביישובים מבודדים ביו"ש תוקפא. בנוסף, תוגדר תוכנית חילופי שטחים

תוכנית השלום שגובשה בבית הלבן, ושאותה מעוניין הנשיא דונלד טראמפ להציג בחודשים הקרובים, כוללת הקמת מדינה פלסטינית בכ-90% משטחי הגדה עם בירה בחלקים ממזרח ירושלים, כך נמסר בתדרוך שקיים בכיר אמריקני לפני מספר ימים, שהרישומים מאחד המשתתפים הגיעו לידי חדשות 13. כמו כן, התנחלויות מבודדות מחוץ לגושים לא יורחבו, ומאחזים לא חוקיים יפונו.

תוכנית השלום של טראמפ כפי שתיאר אותה הבכיר האמריקני באותו תדרוך היא הנוחה ביותר מבחינת ישראל בשני העשורים האחרונים וכוללת את הוויתורים המינימליים ביותר. עם זאת, התוכנית עדיין כוללת ויתורים משמעותיים הן בכל הנוגע לטריטוריה והן בנוגע למזרח ירושלים. ספק אם ממשלת הימין הנוכחית בישראל או כל ממשלת ימין עתידית, אם כזו תוקם אחרי הבחירות, תהיה מסוגלת לקבל תוכנית כזו.

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ
 

נשיא ארה"ב , דונלד טראמפ ( רויטרס)

 

בתדרוך נמסר כי התוכנית כוללת הקמת מדינה פלסטינית על שטח שהוא יותר מפי שניים מגודלם של שטחי A ו-B, בהם שולטת הרשות הפלסטינית כיום. כלומר, מדובר בשטח של כ-90% מהגדה המערבית. התוכנית של טראמפ כוללת גם עיקרון של Swap – חילופי שטחים בין ישראל לפלסטינים לגבי החלקים בגדה המערבית אותם תספח ישראל. טרם התברר מהו היקף החילופים.

אחד החידושים המשמעותיים ביותר בתוכנית השלום, ביחס לתוכנית הקודמות, נוגע להתנחלויות. האמריקנים חילקו את ההתנחלויות לשלוש קבוצות – הראשונה, גושי התנחלויות הגדולים כמו גוש עציון, מעלה אדומים, אלפי מנשה ואריאל יסופחו לישראל בדומה לכל תכניות השלום הקודמות. השנייה, ההתנחלויות המבודדות כמו איתמר, יצהר או תפוח לא יפונו, אך גם לא יוכלו להגדיל את שטחן והבניה בהן תוקפא. הקבוצה השלישית היא מאחזים שמוגדרים בלתי חוקיים על פי החוק הישראלי – יפונו.

 ירושלים
 

ירושלים (isock )

 

עוד אמר הבכיר האמריקני בתדרוך כי התוכנית של טראמפ תחלק את ירושלים לשתי בירות מבחינת ריבונות – בירת ישראל במערב ירושלים ובחלקים מסוימים ממזרח העיר, ובירת פלסטין במזרח י-ם עם ריבונות פלסטינית על רוב השכונות הערביות בעיר.

 בכל הנוגע למקומות הקדושים, כמו הר הבית, הכותל המערבי, העיר העתיקה ואזורים צמודים כמו סילוואן והר הזיתים, יישארו בריבונות ישראלית אך בניהול משותף עם הפלסטינים, ירדן ואולי מדינות נוספות.

הגורם שנכח בתדרוך ציין כי הבכיר האמריקני הדגיש כי הבית הלבן מעריך שהפלסטינים ידחו את התוכנית, אך אותו בכיר, טראמפ ואנשיו מצפים שישראל לא תדחה על הסף ותיתן תשובה חיובית. לדבריו, הנשיא האמריקני מאוד רצה לפרסם את התוכנית כבר לפני כמה שבועות, כפי שהציעו יועציו הקרובים. אך ההחלטה, ככל הנראה, היא לחכות עד אחרי הבחירות לכנסת ה-21 בישראל. בכיר בבית הלבן אמר לחדשות 13 בתגובה: "כמו בעבר, ספקולציות לגבי התוכן של תוכנית השלום אינן מדויקות. לא נגיב מעבר לכך".

 נשיא ארה"ב דונלד טראמפ ויו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן בפגישתם בוושינגטון
 

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ ויו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן בפגישתם בוושינגטון ( רויטרס)

 

כיצד הפלסטינים יגיבו לתוכנית של טראמפ? / פרשנותו של צבי יחזקאלי

יו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, היה לפני כשבועיים במצרים, לכן ניתן להעריך שהוא כבר שמע חלק מהתוכנית. ההצעה, לעומת הנזק שהפלסטינים ציפו, היא יחסית נדיבה, אך לא כמו שאהוד אולמרט או אהוד ברק הציעו. 

עם זאת, יש לזכור את השעון הביולוגי של אבו מאזן, שרואה את סוף חייו ואומר לעצמו שהוא לא רוצה להירשם בהיסטוריה הפלסטינית כבוגד. לכן, ככל הנראה הוא לא יסכים לתוכנית השלום של טראמפ. בסופו של דבר, עיניי הפלסטינים נשואות למאבק הירושה על יושב ראש הרשות, ולא על אישור התוכנית. אם אבו מאזן יסרב לטראמפ, למנהיגים שיגיעו אחריו יהיה קשה להסכים עם הנשיא האמריקני.

"מתנגדים לתוכנית שמלאה בחורים"

ממפלגת ״הימין החדש״ נמסר בתגובה לחשיפת התוכנית: ״ארה״ב היא ידידתה הגדולה של ישראל, והנשיא טראמפ הוא חבר אמת. עם זאת, ביטחון ישראל ושלמות ישראל קודמת לכל אינטרס אחר. על כן, מפלגת הימין החדש לא תשב בממשלה שתחלק את ירושלים ותקים מדינה פלסטינית. רק מפלגת הימין החדש גדולה וחזקה תשאיר את הקואליציה נחושה להתנגד לתכניות מסוכנות״. 

שי אלון, ראש מועצת בית אל, הוסיף: "לנשיא ארצות הברית יש זכויות רבות, בין היתר הוא היה הראשון להעביר את שגרירות ארצות הברית לירושלים ולהכיר בזכותינו בעיר הקודש. יחד עם זאת, הצעת פתרון הסכסוך שלו עם הפלסטינים כפי שנחשפה הערב מלאה בחורים ובוודאי שאנחנו מתנגדים לה". אלון הוסיף כי "עברו ימי ההקפאה ביהודה ושומרון. עברנו ימים קשים ביו"ש ועכשיו פנינו לבנייה וחיזוק המקום בעוד עשרות אלפי משפחות ביהודה ושומרון. לא חילופי שטחים ולא הקפאה" בנוסף ציין אלון כי "גם ירושלים לא עומדת על הפרק. חזרנו לירושלים לאחר אלפי שנות גלות לא כדי ששומר ירדני יבדוק אותנו בכניסה לכותל. המקום הזה שייך לנו מקדמת דנא ואין שום סיכוי שנוותר עליו או נעביר את הפיקוח למדינות צד שלישי".

ח"כ מוטי יוגב (הבית היהודי) ציין כי "נשיא ארה"ב דונלד טראמפ נקט עד כה במדינות פרו ישראלית ובהבנה מלאה ששורשי הבעיות במזהת נאוצות באיראן ובפלסטינים, ובישראל פתרון - שלא כקודמו. אני סמוך ובטוח שלא זאת תהיה התכנית שהוא יכתיב לישראל, אך במידה שזו התכנית שתוצג, היא תצטרף לתכניות קיסינגר אובמה ואחרים. ארץ ישראל הייתה ותהיה לעולם שייכת לעם ישראל. מדינה פלשתינית לא היתה פה מעולם ולא תהיה לעולם".

ח״כ עמיר פרץ  אמר כי: ״יותר מ׳מה יציעו האמריקאים’ חשוב מה יעשו הישראלים והפלסטינים״. לדבריו, ״הסדר הקבע, הסכם השלום ופרטיו יקבעו כאן - בירושלים ורמאללה. בוושינגטון יכולים לעזור, אך לא לעשות זאת עבורנו. המסגרת לתוכנית זאת - פינוי התנחלויות מבודדות ושמירה על גושי התיישבות - כבר ידועה. כל נשיא אמריקני יודע זאת וחשוב מכך: רוב מוחלט בציבור הישראלי והפלסטיני רוצים בכך. דרושה לישראל מנהיגות אמיצה שתבצע את הפעולות הנדרשות כדי למנוע סבב מלחמה ודמים נוסף  והציבור הישראלי יצטרך להצביע גם על כך בבחירות הקרובות״