סייבר, אילוסטרציה, fotolia

גנב תוכנות וניסה למכור בדארקנט: 5 שנות מאסר לעובד NSO לשעבר

יחיאל איסקוב הוריד לרשותו חומרים ומידע של החברה בשווי מאות מיליוני דולרים, ביקש לסחור בהם לגורם זר בתמורה ל-50 מיליון דולרים ונתפס לאחר שאותו גורם דיווח עליו

בית המשפט המחוזי בתל אביב הרשיע היום (רביעי) במסגרת הסדר טיעון את יחיאל איסקוב, בן 39 מנתניה, בגניבת תוכנות ריגול של חברת הסייבר NSO. על איסקוב נגזרו חמש שנות מאסר בפועל, קנס בגובה 100,000 שקלים ועיקול כל מחשביו והמידע שבהם.

איסקוב שעבד ב-NSO וככל הנראה ביקש לנקום בחברה, הצליח להתגבר על מערכות ההגנה שבמחשביה והוריד לרשותו תוכנות, מוצרים ומידע של החברה, מיד לאחר שזומן לשימוע לפני פיטורין. לאחר שהעתיק את מוצרי החברה, שערכם נאמד במאות מיליוני דולרים, יצר קשר עם גורם זר באמצעות ה"דארקנט" – הרשת האפלה, והציע לו לרכוש את כלל המוצרים תמורת 50 מיליון דולר. הגורם החליט לדווח על כך לחברת NSO. בחברת NSO פנו בדחיפות למשטרת-ישראל, ויחידת הסייבר בלהב 433 עצרה את הנאשם ומנעה את הנזק החמור שעלול היה להיגרם לחברה.

אנליסט יושב במעבדה לאבטחת סייבר אמריקנית
 

סייבר, אילוסטרציה (רויטרס)

 

NSO, הידועה בפיתוח תוכנת המעקב "פגסוס" שעוררה עניין רב בפני גורמי ביטחון בישראל ובעולם, משווקת תוכנות ריגול שמאפשרות השתלטות על טלפונים סלולריים. הלקוחות שרוכשים את מוצרי החברה הם, בין היתר, גופי המודיעין המתקדמים בעולם. המעשה שבגינו הורשע איסקוב סיכן באופן ממשי את חברת NSO, המוערכת בשווי שוק של לפחות 900 מיליון דולר ויכול היה להוביל לקריסתה. בשל צו איסור פרסום לא ניתן להרחיב על הסיכון הביטחוני המגולם בפרשה.

מנהל מחלקת הסייבר בפרקליטות המדינה, ד"ר חיים ויסמונסקי, ציין כי העונש שהושג במסגרת פרשה זו מבטא את החומרה היתרה של גניבת קניינה הרוחני של החברה, כמו גם משמעותם של הכלים שפותחו בידי החברה עבור גורמים מדינתיים. בפועל, עלה בידי המשטרה לאתר את המידע שניטל בידי הנאשם, ועל כן אין אינדיקציה לזליגת המידע מעבר להוצאתו בידי הנאשם לביתו.