בכיר בעולם המשפט חשוד בעבירות טובת הנאה בתמורה למינוי שופטים

במסגרת הפרשה המשפטית, נמצאו מסרונים אינטימיים בין שופטת שלום ועו"ד שעסק בקידומה. הבכיר נעצר והשופטת ועו"ד הנשואה לשופט שהיה אמור להתקדם למחוזי, נחקרו באזהרה

הותר לפרסום: הסערה שמעסיקה בימים האחרונים את המערכת המשפטית עוסקת בחשד לעבירות טוהר המידות, במסגרת מינוי שופטת שלום לפני מספר שנים, ובניסיון כושל למנות שופט מחוזי, תמורת טובות הנאה - כך הותר הבוקר (רביעי) לפרסום. בתוך כך, בצל הפרשה, יו"ר לשכת עורכי הדין אפי נוה צפוי לצאת לנבצרות.

במסגרת החקירה, נמצאו חילופי מסרונים אינטימיים בין שופטת שלום ועורך דין שעסק בקידומה. הבכיר המשפטי נעצר הבוקר, והשופטת נחקרה באזהרה. עורכת דין נוספת, הנשואה לשופט שהיה אמור להתקדם לבית המשפט המחוזי, נחקרה אף היא  באזהרה. אופי טובות ההנאה ושמם של החשודים עדיין לא הותרו לפרסום. אחת הנחקרות מקורבת למשפחת נתניהו.

 
 חשודים בעולם המשפט
 

שופט השלום והבכיר בעולם המשפט החשודים (חדשות עשר)

 

בתוך כך, מקורב לחשוד הבכיר אמר לחדשות 13 כי "גורם חיצוני חדר לטלפונים הסלולריים בניגוד לחוק, והוציא מידע רגיש ומסרונים. לא במקרה, הגורם לא פנה למשטרה".

במסגרת ההתפתחות בפרשה, יחידת להב 433 מצאה מסמכים וחומרי מחשב במהלך חיפושים שערכה הבוקר. החקירה מפוקחת על ידי פרקליט המדינה, לאחר שהיועץ המשפטי לממשלה העביר לו את הסמכות בשל ידידותו עם החשוד המרכזי בפרשה.

כזכור, הבוקר חלה התפתחות משמעותית בפרשה, כאשר החשוד המרכזי, שכאמור הינו דמות בכירה במערכת המשפט, נעצר ונחקר באזהרה ביחידת להב 433. נוסף על כך, פרקליט המדינה שי ניצן אישר לזמן לתשאול בכירים במערכת המשפט. כמו כן, מסתמן כי שרת המשפטים איילת שקד תזומן למסור עדות. נוסף אליה, יזומנו להעיד גם חלק מחברי הוועדה לבחירת שופטים, ובהם נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות. הכוונה היא להביא את הבכיר עוד היום בפני שופט.
 

לפני ימים אחדים, מפקד יח"א פנה לבית המשפט בנתניה בבקשה להטיל צו איסור פרסום על הפרשה, שהחלה בעקבות מידע שהגיע לעיתונאית הדס שטייף. 

חבר הכנסת אמיר אוחנה (הליכוד) כתב הבוקר כי "המשטרה 'מתנגדת נחרצות לביטול צו איסור הפרסום, כולו או חלקו, נוכח רגישות הנושא נשוא הצו'. פעם המשטרה לא היתה כל כך רגישה, ומה שהיה מעניין אותה הוא רק החשש משיבוש חקירה. כשהפרטים ייחשפו, תבינו כמה ריקבון פשה במערכת המשפטית, ושיכרון כח - מהו".

חברת הכנסת קארין אלהרר (יש עתיד) כתבה בתגובה לפרסום הפרשה כי "מערכת המשפט היא האורים והתומים של המערכת הציבורית בישראל, שמה הטוב הוא בעצם יסוד לקיומה וכל פגיעה בו, עלולה להכתים את המערכת כולה. על החשודים המעורבים להשעות עצמם מכל פעילות משפטית. היכל הצדק חייב להישאר נקי מכל חשדות וכל מי שעננה וכתם מרחפים מעל לראשו, מוטב וחובה שידיר עצמו ממנה".

בתוך כך, אתמול, כזכור, התפטרו מתפקידם המשנה לראש לשכת עורכי הדין, עו"ד משה טייב, ושניים מסגני ראש הלשכה, עורכי הדין מעיין אמודאי ושחר אורגד, הודיעו על סיום תפקידם. זאת, בעקבות הפרשה שבה מעורב ראש הלשכה אפי נוה, שבמסגרתה הוא הואשם כי ניסה לסייע לזוגתו להיכנס לישראל במרמה, כמו גם בעקבות סוגיות נוספות. נוה השעה את עצמו מחברותו בוועדה למינוי שופטים, אולם הוא ממשיך לעמוד בראש לשכת עורכי הדין. הידיעה על ההתפטרות הצפויה פורסמה לראשונה בגלי צה"ל. 

במכתב ששיגרו השלושה לראש הלשכה, כתבו כי הם אינם יכולים להמשיך לכהן בתפקידיהם תחתיו "כאשר מצבה של הלשכה הולך ומידרדר". לדבריהם, "בשנים הראשונות הובלת את הלשכה בראש מורם והבאת אותה לפסגות חדשות, אולם כעוצמת הנסיקה - כך עוצמת ההתרסקות. לשכת עו"ד איננה עסק פרטי של איש ולכן להבדיל מ'הנהגת הלשכה' שבחרה לתמוך בך בפן החברי, אנו החלטנו להציב את הציבור בראש סדר העדיפויות, לוותר על כיסאותינו ולהתפטר מתפקידנו".

המשנה לראש הלשכה, עו"ד משה טייב, אמר כי "בעת הזו לא נותרה לנו ברירה אלא לקבל החלטה קשה וכואבת. אני מבין שאפי נמצא בסערת רגשות ואני מזדהה עם המצוקה האישית שלו, אך לטובת הלשכה וציבור עורכי הדין החלטנו להתוות את הדרך באמצעות דוגמה אישית ולהתפטר."

עורכי הדין משה טייב, מעיין אמודאי, ושחר אורגד סגני יו"ר הלשכה המתפטרים הוסיפו עוד: "חשוב לנו לעשות את ההפרדה בין אפי נוה האדם, שלו אנו מאחלים מעומק הלב שיוכיח את חפותו וייחלץ מהתקופה הקשה שהוא חווה, לבין אפי נוה איש הציבור וראש לשכת עורכי הדין. כאשר איש ציבור נקלע למערבולת כזו, אסור לו לכבול אליו את הגוף שבראשו ולפגוע בו".