התפתחות משמעותית בפרשה המשפטית: נעצר בכיר במערכת המשפט

החשוד המרכזי ושני חשודים נוספים בפרשה החמורה נחקרים באזהרה. פרקליט המדינה אישר לזמן לתשאול בכירים במערכת המשפט. מסתמן: שקד ונשיאת העליון יזומנו למסור עדות

מערכת המשפט תחת חקירה: התפתחות משמעותית חלה הבוקר (רביעי) בפרשה החדשה שמסעירה את מערכת המשפט, כאשר החשוד המרכזי בפרשה, דמות בכירה במערכת המשפט, נעצר ונחקר באזהרה ביחידת להב 433. שני חשודים נוספים בפרשה נחקרים גם הם.

נוסף על כך, פרקליט המדינה שי ניצן אישר לזמן לתשאול בכירים במערכת המשפט. זאת, לאחר שהיועץ המשפטי לממשלה הסמיך אותו לעשות זאת, עקב חברות היועץ עם החשוד המרכזי.

כמו כן, מסתמן כי שרת המשפטים איילת שקד תזומן למסור עדות. נוסף אליה, יזומנו להעיד גם חלק מחברי הוועדה לבחירת שופטים, ובהם נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות. הכוונה היא להביא את הבכיר עוד היום בפני שופט.

יחידת להב 433
 

יחידת להב 433 (חדשות עשר)

 

לפני ימים אחדים, מפקד יח"א פנה לבית המשפט בנתניה בבקשה להטיל צו איסור פרסום על הפרשה, שהחלה בעקבות מידע שהגיע לעיתונאית הדס שטייף. 

חבר הכנסת אמיר אוחנה (הליכוד) כתב הבוקר כי "המשטרה 'מתנגדת נחרצות לביטול צו איסור הפרסום, כולו או חלקו, נוכח רגישות הנושא נשוא הצו'. פעם המשטרה לא היתה כל כך רגישה, ומה שהיה מעניין אותה הוא רק החשש משיבוש חקירה. כשהפרטים ייחשפו, תבינו כמה ריקבון פשה במערכת המשפטית, ושיכרון כח - מהו".

בתוך כך, אתמול, כזכור, התפטרו מתפקידם המשנה לראש לשכת עורכי הדין, עו"ד משה טייב, ושניים מסגני ראש הלשכה, עורכי הדין מעיין אמודאי ושחר אורגד, הודיעו על סיום תפקידם. זאת, בעקבות הפרשה שבה מעורב ראש הלשכה אפי נוה, שבמסגרתה הוא הואשם כי ניסה לסייע לזוגתו להיכנס לישראל במרמה, כמו גם בעקבות סוגיות נוספות. נוה השעה את עצמו מחברותו בוועדה למינוי שופטים, אולם הוא ממשיך לעמוד בראש לשכת עורכי הדין. הידיעה על ההתפטרות הצפויה פורסמה לראשונה בגלי צה"ל. 

במכתב ששיגרו השלושה לראש הלשכה, כתבו כי הם אינם יכולים להמשיך לכהן בתפקידיהם תחתיו "כאשר מצבה של הלשכה הולך ומידרדר". לדבריהם, "בשנים הראשונות הובלת את הלשכה בראש מורם והבאת אותה לפסגות חדשות, אולם כעוצמת הנסיקה - כך עוצמת ההתרסקות. לשכת עו"ד איננה עסק פרטי של איש ולכן להבדיל מ'הנהגת הלשכה' שבחרה לתמוך בך בפן החברי, אנו החלטנו להציב את הציבור בראש סדר העדיפויות, לוותר על כיסאותינו ולהתפטר מתפקידנו".

המשנה לראש הלשכה, עו"ד משה טייב, אמר כי "בעת הזו לא נותרה לנו ברירה אלא לקבל החלטה קשה וכואבת. אני מבין שאפי נמצא בסערת רגשות ואני מזדהה עם המצוקה האישית שלו, אך לטובת הלשכה וציבור עורכי הדין החלטנו להתוות את הדרך באמצעות דוגמה אישית ולהתפטר."

עורכי הדין משה טייב, מעיין אמודאי, ושחר אורגד סגני יו"ר הלשכה המתפטרים הוסיפו עוד: "חשוב לנו לעשות את ההפרדה בין אפי נוה האדם, שלו אנו מאחלים מעומק הלב שיוכיח את חפותו וייחלץ מהתקופה הקשה שהוא חווה, לבין אפי נוה איש הציבור וראש לשכת עורכי הדין. כאשר איש ציבור נקלע למערבולת כזו, אסור לו לכבול אליו את הגוף שבראשו ולפגוע בו".

בתגובה, נמסר מלשכת עורכי הדין: "התפטרות חברי הקואליציה המדוברים נובעת אך ורק ממניעים אישיים ולא על רקע אידיאולוגי כפי שהם מנסים להציג את הדברים. משה טייב שימש כיו"ר החברה הכלכלית ורק לפני שבוע הודח מתפקיד זה ע"י הוועד המרכזי, עקב אי אמון גורף של הוועד המרכזי בתיפקודו המקצועי. לגבי מעיין אמודאי, מדובר במי שיו"ר ועדת האתיקה הארצית ויו"ר ועדת ההתמחות הארצית ביקשו שניהם להעבירו מתפקידיו בשל התנהגות בלתי הולמת והנושא נמצא על סדר יומו של הוועד המרכזי. לכן זאת התפטרות ממניעים שונים בתכלית מהעטיפה שבה נעטפו".

לפני כשלושה שבועות הוגש כתב אישום נגד נוה וזוגתו, בגין יציאה מישראל וכניסה אליה שלא כחוק בצוותא, וקבלת דבר במרמה בצוותא. נוה מואשם כאמור כי סייע לזוגתו לצאת מישראל ולהיכנס אליה ללא החתמת דרכונה האישי בביקורת הדרכונים בנתב"ג. שעות לאחר הגשת כתב האישום, הודיע נוה כי הוא פורש מהוועדה לבחירת שופטים. לפי כתב האישום, נוה, הפרוד מאשתו ונמצא בהליכי גירושין, רצה לטוס לתאילנד בחשאי עם זוגתו כדי להפיק תועלת בסכסוך עם אשתו. בשל כך, פעלו השניים בתיאום כך שיציאתה מהארץ לא תירשם בביקורת הגבולות, וכן כניסתה אליה.

"נוה הזדהה בדרכים הנדרשות בפני העמדה הממוכנת וזו הנפיקה עבורו אישור מעבר", נכתב בכתב האישום. "לעומת זאת זוגתו, שעמדה לצדו, לא הזדהתה בעצמה בשום שלב ובשום צורה, לא בפני בקר גבולות ולא בפני עמדה ממוכנת. עם קבלת האישור, מסר אותו נוה לידי זוגתו, השניים השתהו פרק זמן נוסף מול העמדה הממוכנת, ואז צעדו יחד לכיוון אזור שערי המעבר, הכול תוך יצירת מצג כוזב לפיו שניהם הזדהו בפני העמדה הממוכנת אשר כביכול הנפיקה עבור שניהם כרטיס מעבר".