חרף ההפסדים בסוריה ובעיראק - סניף דאע"ש בסיני דווקא משגשג

בעוד ארגון הטרור נוחל הפסדים בזירות אחרות, בחצי האי סיני הוא שומר על כוחו. הצבא המצרי לא מצליח למגר את פעילותו, שמהווה איום גם על ישראל: "היהודים הם המטרה"

ארגון הטרור הסוני דאע"ש, מוגר כבר כמעט כולו מהאזורים שבהם החזיק בסוריה ועיראק. עם זאת, בסיני, קרוב לישראל, נמצא הסניף המסודר, האלים והפעיל ביותר של הארגון. הסניף, שנקרא בערבית "וויליאת סינא", מונה אלפי לוחמים ותומכים ומצליח לבצע פיגועים קשים בסיני ובמצרים כולה, כולל בקהיר.

במשך השנים ניסה הצבא המצרי להכריע אותו אך ללא הצלחה, כשבשנה האחרונה מנהלים כוחות צבאיים לחימה עיקשת נגד הארגון. עם זאת, היעדר משאבים, כוחות ומודיעין - מונעים מהם לנטרל את האיום בחצי האי. ברקע דברים אלו, דאע"ש האשים בעבר את ישראל כמי שפועלת נגד הארגון מהאוויר ומשתפת פעולה עם מצרים במלחמה נגדו. על עניין זה, רמז הנשיא עבד אל-פתאח א-סיסי, בריאיון שנתן לרשתCBS  האמריקנית.

פעילים של סניף דאע"ש בחצי האי סיני
 

פעילים של סניף דאע"ש בחצי האי סיני (חדשות עשר )

 

סניף סיני מצליח כרגע לשרוד ולהחיל את חוקי השריעה, ההלכה האסלאמית, על פי הפרשנות הקיצונית שלו, בשטח שבו הוא שולט. הפעולות כוללות: הוצאות להורג ללא משפט, סקילות באבנים וכמיטב המסורת של דאע"ש – עריפת ראשים. סרטוני זוועה שמתעדים את האירועים הללו מועלים ומופצים ברשת, כדי לייצר הרתעה.

פעיליו האלימים ממשיכים להצהיר כי אויבם המר והגדול הוא השלטון הכופר שבקהיר. עם זאת, הם שבים ומדגישים כי יש להילחם ביהודים. "ובאשר לכם, היהודים, אחי הקופים והחזירים – דעו לכם שאתם המטרה העיקרית שלנו וכי המלחמה שלנו בכופרים היא רק מבחינת מבוא למלחמתנו בכם", אמר לוחם בארגון בסרטון שהועלה לרשת. בשל מיקומה הקרוב, הפכה אילת למטרה לשיגור רקטות מצד הארגון, שנחתו ללא כל נפגעים. בדאע"ש, ממשיכים לאיים בשיגורים נוספים.

 נתניהו ונשיא מצרים, עבד אל-פתאח א-סיסי, בעצרת האו"ם בניו יורק
 

נתניהו ונשיא מצרים, עבד אל-פתאח א-סיסי, בעצרת האו"ם בניו יורק ( אבי אוחיון /לע"מ)

 

בעוד הארגון משגשג בשטחי השכנה מדרום, בצפון סוריה הכורדים נאבקים בו במלוא העוז. הכורדים נחשבים לאויב מר של דאע"ש ונלחמים בו בחירוף נפש. אחרי שהכוחות האמריקנים יעזבו את השטח הם יאלצו להתמודד גם עם האיום מצד טורקיה, עימות שנמשך כבר שנים רבות.

כתבת CNN שהגיעה לאזור ונפגשה עם הלוחמים, שמעה מהם על החששות מהיום שאחרי הנסיגה האמריקנית, וגם על תחושת הבגידה בהם מצד בעלי בריתם שבוושינגטון. "לאחר כל השנים האלה שנלחמנו יחד בטרור, זו חובתם המינימלית לעזור להבטיח את הביטחון שלנו", אמר שרפאן דרוויש, קצין כורדי.